wtorek, 29 stycznia 2008

Instalacja Neostrady TP w Ubutu z modemami: Sagem Fast 800, Speedtouch, ZXDSL-852 (UbuDSL)

Autor: Adrian Nowak, 15:21, wtorek, 29 stycznia 2008


Instalacja najpopularniejszego dostępu do internetu w Polsce (Neostrady TP) na Linuksie Ubuntu, może początkującemu użytkownikowi sprawić wiele kłopotu. Miłośnik Linuksa nie może w tym przypadku liczyć na pomoc techniczną ze strony Telekomunikacji Polskiej. Postaram się pokazać jak zainstalować Neostradę z pomocą programu UbuDSL.
1)Naszą przygodę z instalacją internetu powinniśmy zacząć od przygotowania sobie pustego nośnika pamięci (np. płyta CD), na którym umieścimy pliki niezbędne do zainstalowania modemu.
2)Gdy punkt pierwszy mamy już za sobą kolejnym krokiem będzie pobranie odpowiedniej wersji programu UbuDSL i sterownika do naszego modemu.
W tym celu odwiedzamy stronę http://ubudsl.ubuntu.pl/ubudsl_pl.html
Z tąd należy pobrać 2 pliki:
- Paczkę zawierającą program UbuDSL ( dla większości komputerów będzie to http://ubudsl.ubuntu.pl/debs/ubudsl_0.5-1_i386.deb chyba, że mamy procesor 64 bitowy co w Polsce nadal nie jest zbyt częste).
- Firmware dla naszego modemu, czyli oprogramowanie (należy pobrać plik odpowiadający nazwie naszego modemu).
3)„Uzbrojeni” w te pliki możemy zabierać się za instalacje, która jak się zaraz okaże jest bardzo intuicyjna. Przechodzimy na świeżo zainstalowanego Ubuntu i instalujemy UbuDSL z wcześniej pobranej paczki. Teraz należy już tylko poprawnie skonfigurować program. Możemy go odnaleźć w 'Aplikacje=>Internet=>UbuDSL – konfiguracja'. Po uruchomieniu programu klikamy na 'DALEJ' i naszym oczom powinno ukazać się okno:
W odpowiednich komórkach należy podać dane połączenia, następnie program poprosi o podanie ścieżki do firmware modemu (wskazujemy wtedy plik ściągnięty wcześniej ze strony UbuDSL). Po poprawnym wykonaniu wszystkich czynności program poprosi o ponowne uruchomienie komputera. Gdy nasz system się załaduje, połączenie internetowe powinno zostać ustanowione automatycznie.

Niestety nie miałem możliwości przetestowania tej metody, na wszystkich modemach oferowanych razem z Neostradą TP. Udało mi się jednak bez problemów ustanowić połączenie na modemie Sagem F@st 800.
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

Szkoda, że nie ma możliwości prostej instalacji w trybie tekstowym...

Anonimowy pisze...

Sagem F@st + UbuDSL + Ubuntu 8.04 = zero reakcji ze strony modemu, który synchronizować się nie raczy, niezależnie od ilości paczek, którymi go dokarmiam. E'viva Telekomunikacja Polska!

Anonimowy pisze...

najnowsza wersja tego programu łączy się bez problemu z neostradą TP na modemie speedtouch polecam :)

Anonimowy pisze...

Panowie mam taki problem wszystko mi się zainstalowało niby poprawnie modem się łączy z internetem a firefox nie widzi połączenia.

Anonimowy pisze...

Masz pewnie włączone "Offline Mode" :P

Anonimowy pisze...

Jak można zainstalować neostradę na Raspberry PI?

Anonimowy pisze...

Chcę uruchomić neostradę na Raspberry Pi przy użyciu modemu SAGEM Fast 800. Czy jest gdzieś na ten temat informacja?.

Przy okazji, link: http://ubudsl.ubuntu.pl/debs/ubudsl_0.5-1_i386.deb
jest nieaktywny

Pozdrawiam,
Anonimowy

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety