środa, 13 lutego 2008

Konfiguracja klienta poczty Evolution na przykładzie konta Gmail

Autor: Adrian Nowak, 13:38, środa, 13 lutego 2008


Klient poczty Evolution jest godnym odpowiednikiem programów tego typu w Windowsie. Podobnie jak Outlock posiada kalendarz, notatki i listę zadań do wykonania. Tym razem skupimy się na jego głównej funkcji jaką jest zarządzanie kontem pocztowym. Pokażę jak odbierać w nim pocztę z popularnego Gmaila.


Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest włączenie obsługi protokołu IMAP, który jest jak dotąd najnowocześniejszym następcą wysłużonego POP3.
W wypadku Gmaila wchodzimy w 'Ustawienia=>Przekazywanie POP i IMAP', na tej stronie zaznaczamy 'Włącz IMAP' a następnie 'Zapisz zmiany'


Po poprawnym ustawieniu konta włączamy program Evolution ('Aplikacje=>Poczta=>Evolution'). Jeśli nie mamy jeszcze żadnego skonfigurowanego profilu, powinien uruchomić się kreator. W pierwszym oknie podajemy swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail.

W następnym oknie wybieramy typ serwera, jego nazwę, nazwę użytkownika i typ szyfrowania. Wartości tych pól ustawiamy tak jak na obrazku, zmieniając oczywiście nazwę użytkownika.


W opcjach odbioru zaznaczamy funkcje według naszego upodobania. Ja wybrałem jedynie sprawdzanie nowych wiadomości co 10 minut.Wysyłanie wiadomości w Gmailu odbywa się za pośrednictwem protokołu STMP. Aby poprawnie skonfigurować to połączenie ustawiamy wartości tak jak na obrazku.


W tej zakładce wybieramy nazwę dla naszego konta, ja pozostawiłem ją bez zmian.
Pozostało nam jeszcze wybrać lokalizację w której się znajdujemy. Można to zrobić klikając na mapkę lub wybierając ją z listy.Tak skonfigurowany program powinien sprawnie odbierać i wysyłać nasze wiadomości. Aby się połączyć klikamy na symbol gniazdka w lewym dolnym rogu aplikacji.
Komentarze 12 comments
Slovic89 pisze...

dzięki ale nie pomogło ... nie chce się łączyć z imap

Adrian Nowak pisze...

To dziwne... sprawdź jeszcze raz czy masz skonfigurowane wszystko tak jak na obrazkach. Ja robiłem te screeny podczas konfigurowania u mnie i wszystko działa. Nie zapomnij o pierwszym punkcie ( aby włączyć IMAP w swoim koncie.

Jeśli ktoś jeszcze ma z tym problem niech pisze.

Mózgol pisze...

Niestety i mi nie działa. Od kiedy jest imap to nie mogę pobrać poczty :/

Adrian Nowak pisze...

Zrobiłem to wszystko jeszcze raz, dokłdnie tak jak na screenach i zadziałało. Napiszcie jaki błąd wam wyskakuje bo bez tego niewiele moge pomóc.

Mózgol pisze...

Ja mam tak dokładnie: zainstalowałem na nowo ubuntu 7.10 i po skonfigurowaniu internetu postanowiłem skonfigurować pocztę. Uruchamiam, uzupełniam wszystko wg. http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=78799
i próbuje synchronizować. Wtedy wyskakuje mi taki błąd: http://i262.photobucket.com/albums/ii113/Frankess/imapproblem.png

Adrian Nowak pisze...

Problem zaniepokoił mnie do tego stopnia, że przeinstalowałem system. Po instalacji skonfigurowałem program dokładnie tak jak na screenach w tym poście. Na początku wyskoczył mi błąd podobny do tego z linku Frankesa. Okazało się, ż zapomniałem kliknąć w symbol gniazdka w lewym dolnym rogu programu. Po tym wszystko funkcjonowało prawidłowo.
PS Proszę pamiętać, że aby IMAP był obsługiwany należy uaktywnić go w opcjach gmaila.

Mózgol pisze...

Ok. Działa. Skasowałem evolution, skasowałem folder z kontem, zainstalowałem ponownie, skonfigurowałem wg. twojego poradnika i działa. Dziękuję bardzo za pomoc.

Adrian Nowak pisze...

Ciesze sie, że zadziałało.

sławek pisze...

Witam!
Mam pytanie... Czy istnieje możliwość wyboru użytkownika w Evolution podczas logowania tak jak to ma miejsce w outlooku? Mam założone dwa konta w Evolution i niepodoba mi się to jak się zaloguję na swoje konto to widzę wszystkie maile i katalogi innego użytkownika. Da się to jakoś ustawić? Będę wdzięczny za pomoc.
Dzięki.

Adrian Nowak pisze...

Jakby nikt nie odpowiedział to zapraszamy na nasze forum

PS Ale się ten post "rozlazł" ;)

Unknown pisze...

a cos takiego?

Nie powiodło się polecenie MAIL FROM: Must issue a STARTTLS command first. e20sm620962fga.12

Anonimowy pisze...

Pamiętajcie, że nazwa użytkownika na gmail.com to imie.nazwisko@gmail.com . Nie zapomnijcie końcówki @gmail.com bo bez niej nie działa.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety