Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 13 lutego 2008

Konfiguracja klienta poczty Evolution na przykładzie konta Gmail

Autor: , 13:38, środa, 13 lutego 2008


Klient poczty Evolution jest godnym odpowiednikiem programów tego typu w Windowsie. Podobnie jak Outlock posiada kalendarz, notatki i listę zadań do wykonania. Tym razem skupimy się na jego głównej funkcji jaką jest zarządzanie kontem pocztowym. Pokażę jak odbierać w nim pocztę z popularnego Gmaila.


Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest włączenie obsługi protokołu IMAP, który jest jak dotąd najnowocześniejszym następcą wysłużonego POP3.
W wypadku Gmaila wchodzimy w 'Ustawienia=>Przekazywanie POP i IMAP', na tej stronie zaznaczamy 'Włącz IMAP' a następnie 'Zapisz zmiany'


Po poprawnym ustawieniu konta włączamy program Evolution ('Aplikacje=>Poczta=>Evolution'). Jeśli nie mamy jeszcze żadnego skonfigurowanego profilu, powinien uruchomić się kreator. W pierwszym oknie podajemy swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail.

W następnym oknie wybieramy typ serwera, jego nazwę, nazwę użytkownika i typ szyfrowania. Wartości tych pól ustawiamy tak jak na obrazku, zmieniając oczywiście nazwę użytkownika.


W opcjach odbioru zaznaczamy funkcje według naszego upodobania. Ja wybrałem jedynie sprawdzanie nowych wiadomości co 10 minut.Wysyłanie wiadomości w Gmailu odbywa się za pośrednictwem protokołu STMP. Aby poprawnie skonfigurować to połączenie ustawiamy wartości tak jak na obrazku.


W tej zakładce wybieramy nazwę dla naszego konta, ja pozostawiłem ją bez zmian.
Pozostało nam jeszcze wybrać lokalizację w której się znajdujemy. Można to zrobić klikając na mapkę lub wybierając ją z listy.Tak skonfigurowany program powinien sprawnie odbierać i wysyłać nasze wiadomości. Aby się połączyć klikamy na symbol gniazdka w lewym dolnym rogu aplikacji.
Komentarze 12 comments
Szukam_Boga pisze...

dzięki ale nie pomogło ... nie chce się łączyć z imap

Adrian pisze...

To dziwne... sprawdź jeszcze raz czy masz skonfigurowane wszystko tak jak na obrazkach. Ja robiłem te screeny podczas konfigurowania u mnie i wszystko działa. Nie zapomnij o pierwszym punkcie ( aby włączyć IMAP w swoim koncie.

Jeśli ktoś jeszcze ma z tym problem niech pisze.

Frankes pisze...

Niestety i mi nie działa. Od kiedy jest imap to nie mogę pobrać poczty :/

Adrian pisze...

Zrobiłem to wszystko jeszcze raz, dokłdnie tak jak na screenach i zadziałało. Napiszcie jaki błąd wam wyskakuje bo bez tego niewiele moge pomóc.

Frankes pisze...

Ja mam tak dokładnie: zainstalowałem na nowo ubuntu 7.10 i po skonfigurowaniu internetu postanowiłem skonfigurować pocztę. Uruchamiam, uzupełniam wszystko wg. http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=78799
i próbuje synchronizować. Wtedy wyskakuje mi taki błąd: http://i262.photobucket.com/albums/ii113/Frankess/imapproblem.png

Adrian pisze...

Problem zaniepokoił mnie do tego stopnia, że przeinstalowałem system. Po instalacji skonfigurowałem program dokładnie tak jak na screenach w tym poście. Na początku wyskoczył mi błąd podobny do tego z linku Frankesa. Okazało się, ż zapomniałem kliknąć w symbol gniazdka w lewym dolnym rogu programu. Po tym wszystko funkcjonowało prawidłowo.
PS Proszę pamiętać, że aby IMAP był obsługiwany należy uaktywnić go w opcjach gmaila.

Frankes pisze...

Ok. Działa. Skasowałem evolution, skasowałem folder z kontem, zainstalowałem ponownie, skonfigurowałem wg. twojego poradnika i działa. Dziękuję bardzo za pomoc.

Adrian pisze...

Ciesze sie, że zadziałało.

sławek pisze...

Witam!
Mam pytanie... Czy istnieje możliwość wyboru użytkownika w Evolution podczas logowania tak jak to ma miejsce w outlooku? Mam założone dwa konta w Evolution i niepodoba mi się to jak się zaloguję na swoje konto to widzę wszystkie maile i katalogi innego użytkownika. Da się to jakoś ustawić? Będę wdzięczny za pomoc.
Dzięki.

Adrian pisze...

Jakby nikt nie odpowiedział to zapraszamy na nasze forum

PS Ale się ten post "rozlazł" ;)

Magdalena pisze...

a cos takiego?

Nie powiodło się polecenie MAIL FROM: Must issue a STARTTLS command first. e20sm620962fga.12

Anonimowy pisze...

Pamiętajcie, że nazwa użytkownika na gmail.com to imie.nazwisko@gmail.com . Nie zapomnijcie końcówki @gmail.com bo bez niej nie działa.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety