środa, 6 lutego 2008

Test nowej wersji Kadu 0.6.0-RC2

Autor: Adrian Nowak, 17:16, środa, 6 lutego 2008


Czwartego lutego miała miejsce premiera jednego z najpopularniejszych komunikatorów używanych przez Polaków na Linuksie – Kadu. Mimo iż jest on przeznaczony głównie dla użytkowników KDE to można go również uruchomić w środowisku GNOME domyślnie instalowanym w Ubuntu. To niestety sprawia, że jego wygląd nie należy do najciekawszych. Można go oczywiście zmienić, ale dla początkującego użytkownika Ubuntu łatwiej jest po prostu użyć komunikatora wbudowanego w system.
Po pobraniu paczki z http://www.kadu.net/w/Strona_g%C5%82%C3%B3wna bez problemu zainstalowałem nowe Kadu. Konfiguracja również praktycznie nie różniła się od tych z poprzednich wersji. Podobnie reszta interfejsu nie została poddana przebudowie. W tym wydaniu skupiono się raczej na podwyższeniu stabilności i załataniu znanych luk niż na radykalniej zmianie w wyglądzie (zmieniono jedynie ikony).

Komentarze 2 comments
Unknown pisze...

"Mimo iż jest on przeznaczony głównie dla użytkowników KDE"
to nie jest prawda. W trakcie rozwijania 0.6 dodano wiele poprawek Gnome-specific przeznaczonych właśnie dla użytkowników Gnome. Po prostu używamy QT ale Kadu nie jest tylko dla użytkowników KDE.

Na screenshocie widzę, że masz problem z wielkością czcionek. Jest to typowe dla Ubuntu, Ubuntu tak ma. Być może po przejściu na QT4 to się poprawi w Ubu.

Tymczasowo tu jest poradnik krok po kroku jak zmniejszyc czcionki w Kdu ->
http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?p=366326

pzdr
patpi

Adrian Nowak pisze...

"Kadu nie jest tylko dla użytkowników KDE". Nic takiego nie napisałem. O tym, że Kadu jest tworzone pod KDE świadczy chociażby wygląd tego programu w innych środowiskach graficznych.
"W trakcie rozwijania 0.6 dodano wiele poprawek Gnome-specific przeznaczonych właśnie dla użytkowników Gnome." To kolejny dowód, że Kadu nie było tworzone dla GNOME, co teraz powoli ulega zmianie. Niestety wygląd programu nadal jest nie najlepszy. Jeśli chodzi o wielkość czcionek to nie jest dla mnie problemem zmienienie tego. Ktoś uparty może nie do poznania zmienić wygląd całego programu. Moim zadaniem było ukazanie programu z perspektywy początkującego użytkownika, który będzie raczej zniechęcony widokiem jaki ujrzy po wgraniu Kadu.

Mam nadzieje, że rozumiesz o co mi chodziło. Ten blog jest skierowany raczej do początkujących użytkowników Linuksa. Nie polecam im wgrywania Kadu, gdyż mają lepiej wyglądający komunikator zainstalowany razem z systemem. Nie znaczy to jednak, że Kadu jest do kitu. To świetne narzędzie, ale chyba jeszcze nie zbyt otwarte na począkujących.

Pozdro.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety