poniedziałek, 10 marca 2008

Edytory HTML/PHP (gPHPEdit, Bluefish Editor, Screem)

Autor: Adrian Nowak, 18:30, poniedziałek, 10 marca 2008


Mimo iż najpopularniejszym środowiskiem w którym tworzone są różne projekty programistyczne jest Windows, również dla systemów spod znaku pingwina można odnaleźć prawdziwe perełki, które umożliwią nam naprawdę sprawne programowanie. Tym razem zajmę się aplikacjami, które wspomagają tworzenie stron internetowych. Na początek najprostszy z programów – gPHPEdit. Aby go zainstalować w terminalu wpisujemy:
sudo apt-get install gphpedit

Jak już wspomniałem program posiada wyłącznie podstawowe funkcje jakich możemy oczekiwać od tego typu programu. Ponadto gPHPEdit posiada możliwość rejestracji makr i funkcję sprawdzania składni (niestety nie instaluje się ona domyślnie razem z programem).

Następne dwa programy to Bluefish Editor i Screem. Aby je zainstalować wpisujemy kolejno:
sudo apt-get install bluefish

lub
sudo apt-get install screem
W odróżnieniu od pierwszego programu możemy je nazwać prawdziwymi kombajnami. Posiadają wbudowane liczne kreatory, które znacznie przyśpieszają tworzenie witryn. Gorąco zachęcam do zapoznania się z obydwiema aplikacjami, gdyż każdy ma nieco inne wymagania. Warto samemu zadecydować, który program jest dla nas wygodniejszy.
Komentarze 2 comments
Anonimowy pisze...

a moim zdaniem bezkonkurencyjny jest geany, o ktorym zapomniales tutaj wspomniec :)

Ermlab pisze...

Co dla kogo będzie wygodniejsze. Każdy ma przecież swoje preferencje co do tworzenia apek, wprowadzania zmian. Jak dla mnie oba są przystępne.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety