Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 13 marca 2008

Instalacja skanera (XSane)

Autor: , 14:10, czwartek, 13 marca 2008


Powoli mijają czasy w których tylko dla Windowsa powstawały programy multimedialne i sterowniki. Tym razem pokaże jak zainstalować skaner. Niestety nie wszystkie będą chciały współpracować z Linuksem i wtedy rozwiązania należy szukać gdzieś w internecie. Miejmy jednak nadzieję, że instalacja powiedzie się bez problemów. Do konfiguracji skanera użyjemy nakładki graficznej na świetny program Sane – XSane. Przed instalacją należy odłączyć skaner od komputera.
Na początek musimy zainstalować sam Xsane. W tym celu wpisujemy w konsoli (w jednej linii):
sudo apt-get install sane sane-utils xsane xsane-common

Przypominam, że można skopiować tę komendę ('Ctrl+C') i wkleić ją do terminala wciskająć 'Ctrl+Shift+V'.
Po zakończeniu instalacji podłączmy skaner do komputera i uruchamiamy XSane ( 'Aplikacje=>Grafika=>Skaner obrazów XSane' lub wpisujemy 'xsane' w konsoli).Prawdopodobnie nasz skaner działa już poprawnie, możemy to sprawdzić wykonując testowy skan. Jeśli ta operacja się nie udaje możemy spróbować dodać skaner ręcznie. Wydajemy polecenie które wyszuka nasz skaner:
sane-find-scanner

Jeśli wyświetli się jakieś urządzenie wpisujemy:
scanimage -L

Gdy na ekranie pojawi się informacja zawierająca nazwę i typ naszego skanera, urządzenie powinno być już gotowe do pracy.
Teraz wystarczy uruchomić program graficzny np. Gimp i z menu wybrać:
'Plik=>Pobierz=>XSane=>Nazwa naszego skanera'.
Komentarze 11 comments
Jacek pisze...

Dobra, prosta instrukcja, ale mam pytanie próbowałem uruchomić skaner z poziomu zwykłego usera ale mi się nie udało, czy jest na to sposób?

Anonimowy pisze...

Trzeba w konsoli wpisać sudo xsane
I nie przejmuj się tym ostrzerzeniem.

Anonimowy pisze...

program xsane i kooka to porażka jakość skanowanych zdjęć odbiego od skanowania na windows - szukam cały czas pakietu który by mnie zadowolił ale jak do tej pory nic nie znalazłem i skanuję pod windą potem sobie przenoszę na ubuntu

Anonimowy pisze...

I ja tak robię Xsane i kooka skanują bardzo kiepsko nie przycinaja automatycznie xsane interfejs porażka - lepiej dać sobie spokój ze skanowaniem pod linuca i skanować na windows.

Anonimowy pisze...

Dwa skany wychodzą poprawne a co trzeci w połowie żółty, w połowie czerwony. Walczę z tym już od kilku miesięcy i ciągle to samo. Po restarcie Xsane znów dwa dobre a następne porąbane. Oczywiście skaner sprawny bo na Windowsie działa bez problemów.

Anonimowy pisze...

od 5 lat u mnie w firmie skanuje się tym programem na Ubuntu i działa bez usterek

Anonimowy pisze...

a mnie już ....... się chce. Mam Epsona Perfection V300 photo. Naczytałem się, próbowałem i nic. Ręce opadają.

Anonimowy pisze...

To jakiś chłam nie program Od 14 miesięcy nie mogę zmusić brothera aby skanował bo xsane wymaga aby urządzenie było określone jako bus002 dev002 Czy na prawdę na linuksie nie ma żadnego dobrego darmowego programu do skanowania?

ZbyszekB pisze...

szkoda że nie ma info jak to odinstalować. u mnie nie działa ;(

Anonimowy pisze...

cały linux to porażka, scaner masakra; kiedyś, a były to lata 70'e, był xtree, a teraz jest xsane. cofamy się :(.

Anonimowy pisze...

witam mam pytanko mam drukarkę brother dcp-1610we , drukowanie przez wifi oki , lecz sudo xsane czy bez brak urządzenia help me

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety