poniedziałek, 31 marca 2008

LAME - podstawy i składnia

Autor: Adrian Nowak, 15:08, poniedziałek, 31 marca 2008


Niedawno pisałem o tym, jak za pomocą MEncodera można edytować nasze filmy. Tym razem zajmiemy się obróbką dźwięku przy pomocy kodeka LAME. Temat jest dość rozległy, więc trzeba go będzie rozbić go na kilka postów, dzięki czemu będę mógł dokładnie opisać każdą funkcję LAME. Na początek watro wiedzieć, że LAME jest uznawany za enkoder oferujący najlepszą jakość plików wynikowych. Jest on dostępny w repozytoriach, więc aby go zainstalować wystarczy w konsoli wpisać:
sudo apt-get install lame

Składnia LAME przypomina tę znaną z innych programów tego typu.
lame [plik wejściowy] [plik wyjściowy] (Nawiasy pomijamy)
np.:
lame -V2 /home/muzyka.mp3 -128 /home/muzyka_konwertowana.mp3
Tak wygląda najprostsze polecenie jakie możemy wydać LAME. Konwertuje ono plik muzyka.mp3 do pliku muzyka_konwertowana.mp3 zmieniając bitrate na 128 kb/s.
Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

A czy można przekonwertować utwór z .mp3 do .ogg? Ostatnimi czasy w wolnych chwilach konwertuję swoją bibliotekę .mp3 320 kbps na .ogg 160 kbps. Używam do tego mp32ogg świetna sprawa, chodź LAME wydaje się ciekawą alternatywą. Zachęcam do skosztowania mp32ogg sprawa bardzo prosta. Może opiszę:

Uruchamiamy terminal bądź dowolne narzędzie konsolowe preferowane przez nas i wpisujemy:
mp32ogg --quality 5 -v /ścieżka_do_folderu_z_muzyką

Jak widać poleceni bardzo proste. Opcja "quality 5" = 160 kbps są jeszcze inne poziomy kompresji po więcej odsyłam do manuala. Dodam jeszcze że ścieżka podana do folderu z muzyką przekonwertuje wszystkie tam znajdujące się utwory .mp3 do formatu .ogg i zapisze w tym samym folderze.

Pozdrawiam
xbmxnnqevna [rot13]

Adrian Nowak pisze...

Jeśli chodzi o konwersję bezpośrednio do OGG to takiej opcji chyba niema (nigdy nie próbowałem). Z tego co wiem LAME konwertuje tylko między MPEG 1,2,3 i dekompresuje dźwięk do WAV.

Co do MP32OGG to jest to program stworzony specjalnie do konwertowania na format OGG. Skoro tak chętnie go opisujesz może znajdziesz chwilę by zrobić arta?

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Pomyślę o arcie, aczkolwiek tutaj zbytniej filozofii nie ma, ale początkujący faktycznie mogą się napotkać chociażby na proste sklecenie komendy. Zobaczymy :-)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety