piątek, 25 kwietnia 2008

Nowości w Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition

Autor: Adrian Nowak, 07:56, piątek, 25 kwietnia 2008


Przedstawiam listę najciekawszych zmian wprowadzonych w nowym Ubuntu:

- Uaktualnione środowisko graficzne GNOME
- Firefox 3 (Beta5)
- Odtwarzacz multimedialny Totem umożliwia teraz oglądanie filmów z serwisu YouTube i podobnych, umożliwia też dzielenie się klipami wideo oraz integruje się z MythTV, aplikacją umożliwiającą oglądanie telewizji (TVR) prosto na linuksowym pulpicie.
- Lepsze wsparcie dla urządzeń zewnętrznych (dzięki UPnP), jak Sony PSP.
- F-Spot obsługuje więcej aparatów cyfrowych i kamer i polepsza obsługę już wspieranych urządzeń.
- Integracja zegara GNOME z kalendarzem, co umożliwia powiadamianie użytkownika o zaplanowanych zadaniach prosto z pulpitu.
- Obsługa gestów, ulepszone wsparcie dla sterowania głosem (dodane więcej języków) i inne ulepszenia z zakresu dostępności.

Ponadto ciągle podnoszony jest poziom bezpieczeństwa. Ubuntu stał się również bardziej mobilny i współpracuje z coraz większą liczbą urządzeń. W połączeniu z cięgle rozwijanym Wine, umożliwiającym uruchamianie aplikacji dla Windows, Ubuntu 8.04 LTS staje się bardzo ciekawą alternatywą dla wielu użytkowników. Zalety tego Linuksa dostrzegają również firmy produkujące oprogramowanie. Ponad 30 korporacji takich jak m.in. Adobe, Google, Real Networks, Nero, Skype, Corel, Parallels i Fluendo zdecydowało się wydawać wersje swoich produktów na Ubuntu 8.04.
Komentarze 5 comments
Anonimowy pisze...

Tak naprawde przecietny urzytkownik nie bardzo odczul zmiany jakie wprowadzili... na codzien moze pare rzeczy rzuca sie w oczy... jakos wiecej oczekiwalem od LTS

Adrian Nowak pisze...

Mnie się podobją zmiany wprowadzane małymi kroczkami zamiast rewolucji. Po tych kilku dniach z Ubuntu 8.04 mogę powiedzieć, że sytem jest napewno stabilniejszy od poprzednika.

Anonimowy pisze...

Zmiany te są mało widoczne z tego względu że Ubuntu wychodzi co 6 m-cy. Inaczej niż w przypadku komercyjnego MS Windows. Jeśli ktoś chce porównać cykl wydawniczy i zobaczyć zmiany niech wpierw zainstaluje Ubuntu 6.06 Dapper Drake LTS a następnie najnowszy Ubuntu 8.04 LTS wtedy można mówić o zmianach dla ZU (Zwykłego użytkownika).

Pozdrawiam
xbmxnnqevna [rot13]

Anonimowy pisze...

Najgorsza dystrybucja jaką kiedykolwiek zainstalowałem nie działa mi dosłownie nic o połączeniu z netem można pomarzyć a linux bez netu to bez sensu, nie piszcie że dla przeciętnego użytkownika bo ja mam duże doświadczenie z innymi dystrybucjami ale tą wywaliłem po całodniowej próbie konfiguracji, nie chce już nic słyszeć o ubuntu bo to jedno wielkie gówno. Czekałem z niecierpliwością ponad miesiąc aż mi przyślą bo chciałem mieć oryginalną płytkę tego systemu a teraz powiesiłem sobie ją w samochodzie dla ozdoby, tyle na temat najnowszego ubuntu, dziękuję.

Adrian Nowak pisze...

Na szczęście przypadek ten jest odosobniony :) Nie słyszałem by ktoś miał większe problemy z Ubuntu 8.04, owszem zadażają sie bugi, ale można je szybko ominąć. Ja w Hardy Heron dostrzegłem sporą poprawę w stosunku do poprzedniej wersji.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety