wtorek, 1 kwietnia 2008

Ubuntu 8.04 – co nowego?

Autor: Adrian Nowak, 14:29, wtorek, 1 kwietnia 2008


W momencie pisania tego artykułu do wydania nowej wersji Ubuntu pozostało już tylko 23 dni. Mogło by się wydawać, że zaskoczeń nie będzie, lecz w odróżnieniu od nowych wersji Windowsów, najważniejsze nowości nie są jeszcze znane.

Jak będzie wyglądał Ubuntu 8.04?
Jest wiele spekulacji co do nowego wyglądu. Właściwie praktycznie wcale nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy system. Wszystkie wersje alpha i beta używały znanego z Ubuntu 7.10 motywu. Gdy nie ma oficjalnych informacji, wielu użytkowników samodzielnie tworzy swoje motywy. Trudno powiedzieć, czy któraś z koncepcji zostanie użyta w Ubuntu.


Nowe aplikacje?
Niestety nie mamy co liczyć na nowe programy. Za to czeka nas kilka ważnych aktualizacji. Na przykład Firefox 3, który będzie nadal standardową przeglądarką w Ubuntu. W pakiecie OpenOffice również nie znajdziemy zbyt wielu nowości. Zmieniony zostanie natomiast program do obsługi P2P. BitTorrenta zastąpi program Transmission.

Nowe funkcje
W tej dziedzinie również nie poczyniono dużego kroku w przód. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest nowy zegar i połączenie okien transferu plików. Bardzo pozytywną poprawę można zauważyć w nowym instalatorze Ubuntu, który teraz postrafi zainstalować Linuksa nawet z poziomu Windowsa. Zapewne początkujący użytkownicy docenią tę funkcję.
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

jakby ubuntu wygladalo jak na screenie z czerwieniom w tle to bylo by niezle ale watpie ze cos takiego sie pojawi .... jak znam zycie bedzie monotonne i malo ciekawe

Anonimowy pisze...

gdzieś czytałem, że się wycofali ze zmianą wyglądu

Anonimowy pisze...

Ładnie ładnie, już jakiś czas temu widziałem te koncepcje i robią wrażenie, ale doczytałem się że te "zmiany" graficzne mają być dopiero w następnej odsłonie a więc nie jeszcze 8.04. Jak będzie? Zobaczymy już tuż tuż. Dla kogoś kto rozpocznie przygodę z Linuksem i zobaczy taką szatkę graficzną może się zakochać od pierwszego wejrzenia. Życzę projektowi Ubuntu jak najlepiej, sam długo na nim pracowałem, obecnie Debian i nic innego. Ale Ubuntu się przyglądam tak z ciekawości.

Pozdrawiam
xbmxnnqevna [rot13]

Ris pisze...

U mnie już HH od kilku dni się zadomowił :)

Anonimowy pisze...

Czy jest możliwe uzyskanie takich efektów w wersji 8.04? To znaczy jeśli nie będzie tak wyglądała wersja finalna to mogę sobie sam skonfigurować taki wygląd? Jeśli tak to jak? Jaki to motyw? Szczególnie interesuje mnie okno z plikami oraz pasek główny menu i paski na pulpicie - głównie to że są przeźroczyste.

Adrian Nowak pisze...

Na to, że tak będzie wyglądało 8.04 raczej niema szans. Szczególnie, że w wersji RC dodano tylko nieznaczne zmiany wyglądu GNOME.

Co do ciekawych stylów to planuje niedługo coś o tym napisać.
Pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety