wtorek, 20 maja 2008

Infobot czyli pogoda, słownik, newsy w jednym!

Autor: rafaloo, 15:00, wtorek, 20 maja 2008


Niedawno szperając w internecie, całkiem przypadkowo natknąłem się na bardzo ciekawego bota :) Na stronie domowej programu zostaniemy powitani cytatem Alberta Einsteina
"
Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej".
Wydaje mi się, iż było to rzeczywistym przesłaniem jego twórców. W wielkim skrócie Infobot to automat informacyjny udostępniający wiele przydatnych narzędzi użytkownikom komunikatorów internetowych. W tym miejscu należało by wymienić te komunikatory, a więc:
-Gadu-Gadu
-Skype
-Tlen
-Jabber
-Gmail
-SMS
Poza sporą ilością komunikatorów przez które możemy korzystać z bota, również oferta usług jakie ma on nam do zaoferowania jest niczego sobie. Z Infobotem możemy mieć prognozę pogody dla 381 miast, słowniki językowe: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, słownik języka polskiego, wyrazów obcych, bliskoznacznych, ortograficzny, Wikipedię, wyniki Lotto, imieniny, newsy, program telewizyjny dla 224 stacji, kursy walut oraz informacje o związkach chemicznych.

Nasza przygoda z botem może zacząć się chociażby od dodania do naszej listy kontaktów gg numeru 3217426. Taki właśnie numer ma ten bot. Teraz pozostano nam tylko wpisać w okienku rozmowy odpowiednie pytanie. Dla lepszego zobrazowania podam przykład jego możliwości:
Ja :: 20:20:24
ap dog
infobot :: 20:20:24
1 pies
2 samiec
3 facet [sl.]
4 tropić
Ja :: 20:20:31
pa pies
infobot :: 20:20:31
1 dog
2 tyke
3 tike
Ja :: 20:20:54
ort przebudowa
infobot :: 20:20:54
przebudowa -dowie, -dowę; -dów
Ja :: 20:21:17
im
infobot :: 20:21:17
Imieniny obchodzą: Ofelia, Roberta, Serwacy
Jutro: Maciej, Bonifacy

Ta część myślę, że jest jasna i nie wymaga żadnego komentarza. Na proste komendy odpowiada w sposób w jaki został zaprogramowany. Mimo wszystko te opcje mogą wywołać wrażenie, tym bardziej gdy są bądź mogą okazać się nam przydatne.
Mnie jednak zaskoczyło co innego. Postanowiłem zagadać do tego pracowitego bota. Jednak jego błyskawiczne odpowiedzi były co najmniej zaskakujące... Początek rozmowy pozwolę sobie pominąć i przejdę do konkretów.
Ja :: 20:32:53
pada deszcz ale Ciebie zapewne to nie obchodzi
infobot :: 20:32:53
Do widzenia. Mam nadzieję, że pomogłem.
Ja :: 20:33:10
botaniczna ulica wież gdzie to?
infobot :: 20:33:10
Jestem botem i jest mi z tym bardzo dobrze ;)
Ja :: 20:33:24
dzięki teraz juz trafię
infobot :: 20:33:25
Nie ma za co. Zawsze służę uprzejmie :)
pamietaj ze pada weź parasol
infobot :: 20:34:11
Do widzenia. Mam nadzieję, że pomogłem.

Moim zdaniem komentarz jest zbędny :P Pozwolę sobie tylko wytłumaczyć co jest przyczyna takich właśnie (być może irracjonalnych) odpowiedzi. Pomoże to w zrozumieniu schematu działania Infobota. Przykładowo, gdy Infobot analizuje słowo "pada", rozpoznaje dwie pierwsze litery (pa) i ignoruje dalszą część wyrażenia, interpretując wspomniane "pa" jako polecenie. Stąd pojawia się odpowiedź: "Do widzenia.Mam nadzieję, że pomogłem". (:. Ten sam trik dotyczy innych wyrazów tego typu. Infobot udzieli identycznej odpowiedzi, jeśli pierwszym wyrazem w wysyłanej wiadomości będzie "palec", "paluszki", paczka".
itd.
To by było na tyle życzę udanej zabawy i pożytku z popularnego Infobota.

info: www.infobot.pl

Tagi:

Komentarze 2 comments
Anonimowy pisze...

"Niedawno szperając w internecie..."

hehehe nie jesteś na bierząco kolego, bo istnieje toto od 2004 r.

rafaloo pisze...

wiem ze "toto" istnieje od 2004 :) ale czy ja napisałem gdzieś, że to jest news??

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety