sobota, 17 maja 2008

Konto root. Dostęp do root w trybie graficznym.

Autor: rafaloo, 09:00, sobota, 17 maja 2008


Słowem wstępu poniższy artykuł nie powinien zbytnio zainteresować użytkowników ze słabą znajomością systemu Linux. Już spieszę z wyjaśnieniami. Wiąże się to z uprawnieniami roota, który nie umiejętnie kierowany potrafi strasznie namieszać. Root to administrator komputera, użytkownik-bóg. Może wszystko. Między innymi z tego powodu konto roota jest domyślnie wyłączone. Często się jedna okazuje, że potrzebujemy skorzystać z uprawnień administracyjnych aby coś zainstalować.

Kiedy będziemy potrzebowali konto roota?
- instalacja oprogramowania
- konfiguracja urządzeń
- konfiguracja usług systemowych
- dodawanie użytkowników systemu
- ogólnie przy czynnościach

Jak aktywować konto rota?
Możliwości jest bardzo dożo, proponuje na początek zalogować się jako administrator (czyli nasz root). Ta opcja powinna nam na razie wystarczyć (biorąc pod uwagę, że praca w środowisku graficznym jest nie zalecana i wymaga już jakiegoś pojęcia).
Najprościej jest wpisać w terminalu:
su

po czym wystarczy tylko podać hasło administratora. Od tego momentu jesteśmy chwilowo zalogowani jako root i możemy korzystać z uprawnień administratora.
Innym sposobem może być podanie polecenia
sudo

za pomocą którego będziemy mogli wykonać pojedynczą operacja z uprawnieniami administratora. Polecenie "sudo" jest bezpieczniejsze niż korzystanie z konta root bezpośrednio. Aby jednak umożliwić sobie skorzystanie z tej możliwości, należy zainstalować pakiet sudo.
W celu wyedytowania pliku konfiguracyjnego używamy takiej składni:
sudo polecenie argument


Przy czym w tym wypadku:
-gedit to polecenie
-etc/X11/xorg.conf to argument

Po wpisaniu hasła system przez kilka minut "pamięta" hasło, więc polecenia będą się wykonywać bez monitu o hasło.
Warto dodać, iż przy wpisywania hasła nie pokarzą się żadne gwiazdki, ani tym bardziej same hasło. Jedyna zauważalną dla nas reakcją będzie chwilowe zatrzymanie migania kursora:)

To by było na tyle.Opisane dotąd metody logowania się w terminalu na koncie administratora nie ani zbyt trudne ani niebezpieczne.
Dla odmiany opisze teraz w jaki sposób zalogować administratora graficznie, co może być już niebezpieczne (poziom niebezpieczeństwa wyznacza masz wiedza).
Wychodzimy po kolei odpowiednio w System>Administracja>Użytkownicy i grupy (hasło) wybieramy zakładkę "root", następnie "właściwości" i w pozycji "Ręczne ustawienie hasła" wpisujemy dwukrotnie wybrane przez nas hasło dla root'a . Na koniec zatwierdzamy i to by było na tyle.
Można oczywiście zrobić to za pomocą samej konsoli wpisując:
sudo passwd root


podajemy hasło użytkownika, a następnie dwa razy wybrane przez nas hasło dla administratora.

Istnieje jeszcze możliwość logowania się na koncie administratora bezpośrednio z ekranu logowania podczas startu systemu. Aby było to możliwe wystarczy włączyć tą opcje.
System>Administracja>Ekran logowania>Zabezpieczenia zaznaczyć "Zezwolenie na lokalne logowanie na konto administratora".
Przy logowaniu jako login wpisujemy "root" a hasło to już kwestia oczywista:)

Dla pragnących bliżej zapoznać się z tematem "sudo" polecam ten artykuł na którym osobiście się posiłkowałem.
Komentarze 5 comments
B.Jakubowska pisze...

Dla tych, co wiedzą, po co się pracuje na roocie: najprostszym sposobem jest użycie terminala roota: Aplikacje->Narzędzia systemowe-> terminal roota.

rafaloo pisze...

Faktycznie jest jeszcze ta opcja, ale najpierw ppm na menu głównym -> Modyfikuj menu-> Narzędzia systemowe-> Terminal użytkownika root.
Wszystkie drogi prowadzą w tą samą stronę:)
pozdrawiam

Anonimowy pisze...

a jak to zrobić z poziomu terminala?

Anonimowy pisze...

"System>Administracja>Użytkownicy i grupy"
nie moge tego znalesc posiadam ubuntu 13
????

Anonimowy pisze...

to działa

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety