wtorek, 27 maja 2008

Odmiana słowa Linux w języku polskim

Autor: rafaloo, 09:00, wtorek, 27 maja 2008


Zapewne nie jeden raz spotkałeś się w sieci
i czasopismach z artykułami, dyskusjami na temat Linuksa. Mimo, iż piszą je często ludzie wykształceni i kompetentni notabene znający się na rzeczy nie stanowi problemu dostrzec różnic w sposobie odmiany słowa Linux. Nie trudno się domyśleć - nie zawsze prawidłowe.
Przejdźmy do konkretów.
Odmiana słowa Linux na: Linuxa, Linux-a, Linux'a, Linuxie jest według większości językoznawców nieprawidłowa.
Poprawna odmiana nazwy Linux brzmi:
Linuksa
, o Linuksie, z Linuksem, linuksowy....
Na koniec przytoczę jeszcze fragment listu jaki otrzymał użytkownik języka z Telefonicznej i Internetowej Poradni Językowej Uniwersytetu Warszawskiego:
(...) litera x, niewystępująca w naszym alfabecie, może pojawiać się w nazwach własnych (takich jak nazwy przedsiębiorstw, firm, marek itp.) jedynie w mianowniku. Tylko mianownika postać odwzorowuje bowiem postać zastrzeżonego znaku towarowego. We wszystkich przypadkach zależnych stosujemy zapis wyłącznie polskimi literami, czyli: Unix, Uniksa, o Uniksie, Linuksa, o Linuksie, Hortex, Horteksu, o Horteksie, Pewex, o Peweksie itd. Nieco inaczej wygląda sprawa zapisu form odmiany skrótowców (pisanych wersalikami) zakończonych w mianowniku na x, typu UNIX. Kwestia ta jest jednak jeszcze nie uregulowana i omawiana w Radzie Języka Polskiego.(...)
Mam nadzieję, iż ten krótki artykuł naświetlił wam kwestie poprawnego pisania słowa Linux. Jeśli znajdziecie tego przykłady w gazetach albo jakiś stronach możecie się z nami tu podzielić :D
Dodam tylko że śmiało można szukać na www.linux.pl

info:Tekst oparty na artykule Agnieszki Widańskiej (nazwy książki nie znam).
Komentarze 3 comments
ffatman pisze...

Bylo (jest?) jeszcze jedno rozroznienie. Pisalo sie Linux (a nawet "Linux"), kiedy mialo sie na mysli konkretny typ/produkt. Ogolnie zas, jakikolwiek, jest linuks.
Cos na ksztalt: W 1940 dywizjon uzbrojony byl w Hurricane'y (nieme e stad apostrof przy odmianie) Mk. II B. W czasie wojny pilot ow latal na hurricane'ach.

musk pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
musk pisze...

Drodzy puryści językowi, tekst może być oparty na artykule, a nie o artykuł

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety