środa, 28 maja 2008

Qnapi czyli pobieramy napisy do filmów pod Linuksem

Autor: rafaloo, 09:00, środa, 28 maja 2008


Większość z nas przepada za oglądaniem filmów na komputerze. Jesteśmy skłonni poświęcić kilka ładnych godzin, aby zainstalować sterowniki karty graficznej, ściągnąć niezbędne kodeki. Włączamy film i rodzi się problem... gdzie są napisy.
W takim wypadku zamiast szukać na różnych stronach wystarczy zainstalować sobie niewielki, ale za to jak przydatny program jakim jest Qnapi. Jest to aplikacja służąca do automatycznego ściągania i dopasowywania napisów do naszych filmów. Korzysta z bazy popularnego NapiProjekt, a został napisany de facto z myślą o użytkownikach Linuksa oraz innych systemów operacyjnych, pod które NapiProjekt jest nie dostępny.
Jeżeli zaś zdarzyło by się, że napisy nie pasują (bądź zawierają błędy) zawsze możesz je poprawić i wysłać do bazy lub zgłosić raport o niepasujących napisach. Qnapi oferuje ponadto możliwość skanowania katalogów w poszukiwaniu filmów oraz dopasowywania do nich napisów.
Instalacja programu jest banalnie prosta wystarczy ściągnąć specjalnie przygotowane paczki .deb:

-> pakiet .deb 32-bitowy (x86)
-> pakiet .deb 64-bitowy (x86_64)

Po zainstalowaniu paczki wystarczy włączyć program wchodząc odpowiednio Aplikacje-> Akcesoria->Qnapi (zdjęcie).
Na panelu w obszarze powiadomień klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę Qnapi, teraz wybieramy Pobierz następnie Napisy i wskazujemy na wybrany przez nas film.
Jeśli otrzymamy taki oto komunikat:
to znaczy, że napisy się pobrały automatycznie do folderu lub miejsca w którym był film. Pozostaje wałczyć film a napisy wczytają się same:)

Tagi: ,

Komentarze 5 comments
musk pisze...

warto by wspomnieć o innym kliencie NapiProjekt - mianowicie Gnapi - pierwsza i najważniejsza różnica: nie korzysta z Qt a z gtk, więc użytkownicy gnome'a będą bardziej zainteresowani

rafaloo pisze...

Tak oczywiście, że można. Podpowiem że Gnapi pobierzemy na stronie http://gnapi.linuxfaq.pl/ a cała procedura instalacji wygląda tak samo.

Anonimowy pisze...

a ja swoją drogą dodam jeszcze skrypcik napi.py który nie ma GUI ale za to obsługuje się trochę szybciej. Ściągamy stąd http://napi.py.googlepages.com/napi.py kopiujemy do /usr/local/bin i od tej pory w konsoli wklepujemy napi.py /sciazka/do/filmu.avi enter i po chwili mamy napisy:)

Anonimowy pisze...

Drobna poprawka: nie Qnapi, tylko QNapi :P

Anonimowy pisze...

#!/bin/bash
#
for I in `echo $*`
do
qnapi $I
done
done
exit0

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety