czwartek, 26 czerwca 2008

Ciekawe dystrybucje: Arch Linux

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 26 czerwca 2008


Niepisanym obowiązkiem każdego użytkownika Linuksa jest powiększanie jego wiedzy o tym systemie. Mam nadzieję, że większość z Was właśnie dla tego zagląda na tę stronę. Piszę tu głównie o Ubuntu, jednak chciałbym to zmienić gdyż na nim świat się nie kończy. Co jakiś czas będę prezentował ciekawe dystrybucje Linuksa. Zachęcam do pozostawienia komentarzach swojej opinii o opisywanym systemie.

Przegląd dystrybucji zaczynam od mało popularnego w Polsce Arch Linuksa ze względu na niedawne wydanie jego nowej wersji.

Arch Linux to dystrybucja, kładąca nacisk na łatwość konfiguracji i użytkowania. Nie znajdziecie w nim jednak olbrzymiej liczby graficznych konfiguratorów, które miały by za zadanie ułatwić dostosowanie systemu do własnych potrzeb. Zmiany ustawień systemu dokonuje się poprzez edycję odpowiednich plików tekstowych. Takie rozwiązanie siłą rzeczy nie może być przyjazne dla początkujących użytkowników, ma jednak ważne walory edukacyjne. Dzięki temu, że dystrybucja ta jest przystosowana do architektury i686 start systemu zajmuje naprawdę niewiele. Podczas użytkowania również sprawia wrażenie bardzo lekkiego i elastycznego. Ciekawostką jest Pacman - menadżer pakietów w Archu. Historia głosi, że twórca systemu Judd Vinet, zirytowany brakiem sposobu na łatwą aktualizację systemu z którym przyszło mu pracować, postanowił rozpocząć prace nad nową dystrybucją i menadżerem plików, który umożliwiałby łatwe aktualizacje pakietów. Dystrybucje Arch Linux wydawane są co kilka miesięcy, wystarczy jednak raz zainstalować system który dzięki automatycznym aktualizacjom będzie już w dniu premiery nowej wersji identyczny jak ten instalowany z płyty.


Statystyki Arch Linux

Wiek dystrybucji: 4 lata
Liczba deweloperów w oficjalnym teamie: 27
Liczba różnych wersji na CD: 6
Ilość wersji systemu: 12
Liczba użytkowników w Polsce: ~1200
Liczba różnych jąder wspieranych przez dystrybucje: 5
Liczba dostępnych pakietów: ~4000
Ilość różnych rodzajów pakietów(gałęzi): 4
Aktualizacje pakietów: praktycznie codziennie

Podsumowując Arch Linux to dobra propozycja dla osób pragnących zgłębić tajniki Linuksa. Dzięki dużej możliwości konfiguracji systemu każdy znajdzie w nim cos dla siebie.

systystyki zaczerpnięte z: www.arch-linux.pl
Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

Po przygodach z Ubuntu sam zacząłem używać tej dystrybucji. Jest naprawdę przyjemna w użytkowaniu i praktycznie non-stop dostarcza nowe pakiety. Czasem jest to powodem problemów ze stabilnością (stosunkowo rzadko), jednak to pozwala na poznanie nieco systemu od środka.

Oprócz liczby pakietów w samym repo warto wspomnieć o AUR, gdzie można ściągnąć specjalny PKGBUILD z serwerów Arch'a utworzony przez użytkowników (każdy może wysłać) i skompilować go u siebie, samemu tworząc paczkę. Tych jest naprawdę dużo i jak do tej pory nie miałem przypadku, aby jakiejś aplikacji nie było ani tu ani tam ;) Polecam i zachęcam do używania.

Elaka pisze...

Napisz jeszcze o gentoo bo to trochę podobna dystrybucja ;)

Adrian Nowak pisze...

Będę powoli opisywał najciekawsze dystrybucje, będzie na pewno również o gentoo wcześniej mam jednak w planach Fedore.

Anonimowy pisze...

Miałem przyjemność instalować fedore na dysku z windowsem xp profesional który mi się posypał i miałem problem z zainstalowaniem na nowo windowsa gdyż fedora uniemożliwiła uruchomienie instalatora windowsa xp, płyta instalacyjna fedory nie chciała sformatować partycji ani linuxa ani windowsa więc musiałem skorzystać z dystrybucji linuxa Debiana do sformatowania obu partycji i dopiero w tedy mogłem zainstalować na nowo oba systemy fedore zamieniłem na ubuntu 10 pl.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety