poniedziałek, 23 czerwca 2008

Korzystanie z Dokumentów Google offline w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 23 czerwca 2008


Kilka dni temu Dokumenty Google uruchomiły możliwość edytowania dokumentów również w trybie offline czyli bez dostępu do internetu. Po ponownym uzyskaniu dostępu do sieci pliki są automatycznie synchronizowane, niemal niezauważalnie. Jest to olbrzymie udogodnienie odczuwalnie głównie przez osoby korzystające z komputerów przenośnych, gdyż nie łatwo o internet w czasie podróży do pracy czy na wakacyjnym wyjeździe. Cenie sobie ten pakiet Googli, gdyż stanowi mobilną alternatywę dla drogiego pakietu Microsoftu. Pokażę jak uaktywnić możliwość edycji dokumentów w trybie offline.

Przed instalacją muszę jednak uprzedzić o wadach tego rozwiązania. Aby synchronizacja była możliwa niezbędne jest przełączenie języka na angielski, gdyż funkcja ta dostępna jest póki co tylko w tym języku. Jeśli więc znasz angielski i problemu właściwie nie ma.

Przejdźmy zatem do działania. Odwiedźmy najpierw http://docs.google.com/ gdzie po zmianie języka na angielski klikamy na link w górnym menu : Następnie klikamy na Get Google Geats now. Google gears to dodatek do przeglądarki, który obsługuje cały proces synchronizacji dokumentów. Po kliknięciu w przycisk zostajemy przekierowani na stronę w której klikamy Install Gears.Po zaakceptowaniu licencji i przejściu przez standardowe kroki następuje instalacja pluginu.
Po zrestartowaniu Firefoksa program zapyta czy stworzyć skrót na pulpicie. Wybieramy zgodnie z własnym uznaniem.
Teraz możemy powrócić do strony Dokumentów Google. Na koniec klikamy ponownie w przycisk Offline następnie wybieramy Enable offline acces zezwalając tym samym przeglądarce na dostęp do dysku bez dostępu sieci.

Synchronizacja powinna rozpocząć się automatycznie. Gratulacje! Od tej pory posiadacie dostęp offline do waszych dokumentów.
Komentarze 1 comments
Vilk pisze...

Warto wspomniec ze tylko dokumenty mozna przegladac i edytowac offline, prezentacje i arkusze kalkulacyjne mozna juz tylko przegladac wiec jezeli ktos chcialby sobie zrobic w ten sposob prezentacje offline a potem ja zsynchronizowac z google to niestety jeszcze to nie jest mozliwe. Ale ogolnie google to super sprawa i ida jak najbardziej w dobra strone :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety