czwartek, 19 czerwca 2008

Pisanie w PHP pod Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 19 czerwca 2008


Język PHP staje się obecnie coraz popularniejszy. Dla wszystkich, którzy pragną dogłębnie poznać działanie internetu jest to język niemalże obowiązkowy zaraz po HTML. Z tym, że HTML przez wielu nie jest nawet uznawany za język programowania, ale nie o tym chciałbym dziś napisać. W tym artykule pokażę jak rozpocząć pisanie w języku PHP w Linuksie Ubuntu.

Edytorów w których można pisać jest całe mnóstwo, przedstawie najbardziej przyjazne.

KWrite
- jeden z najlepszych edytorów tekstu dla Linuksa. Posiada możliwość podświetlania składnii wielu języków programowania w tym oczywiście PHP.
Gedit - domyślny edytor tekstowy preinstalowany w Ubuntu. Również obsługuje kolorowanie składnii PHP.
Jest jeszcze wiele innych świetnych edytorów takich jak np. Eclipse, lecz są one kierowane głównie dla zaawansowanych programistów. Nam na początek powinny wystarczyć te aplikacje.

Przyszedł czas na uruchomienie wirtualnego serwera, jeśli po wpisaniu w adres przeglądarki http://127.0.1.1/ wkaże się napis:Oznacza to, że serwer jest już uruchomiony i możemy pominąć ten punkt. Jeśli jednak nic sie nie pokazało w konsoli wpisujemy:
By zainstalować apache:
sudo apt-get install apache2
następnie:
sudo apt-get install php4
i restartujemy lokalny serwer:
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Piszemy pierwszy skrypt


Możemy już rozpocząć pisanie pierwszego skryptu, w tym celu edytujemy plik testphp.php
sudo gedit /var/www/testphp.php
Efekty można oglądać po wpisaniu w adres przeglądarki:
http://127.0.1.1/testphp.php
Komentarze 10 comments
koliberek pisze...

Po zainstalowaniu PHP można go używać jako skryptu shellowego - w pierwszej linii wpisujemy
!#[sciezka/do/PHP]
a dalej normalny skrypt.
Ścieżkę znajdziemy łatwo za pomocą
locate php
Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykorzystać całą potęgę PHP - dostęp do baz danych, manipulację plikami itp. podobnie jak Perla. Perl (moim przynajmniej zdaniem) jest znacznie mniej przyjazny i wolę skrypty pisać sobie w PHP...

Anonimowy pisze...

Mało troszkę o edytorach - dla bardziej wymagających polecam PHP for Eclipse oraz NetBeans - w zasadzie są to dwa kolosy, ale szybkie, wydajne i posiadają tryby debugowania!

Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Ja bym jeszcze polecił Screem i Geany. Oba raczej dość lekkie a jednocześnie bardzo użyteczne. :)

Elaka pisze...

Dzięki! właśnie chciałem to mieć tylko mi się szukać a tu taka niespodzianka :D

Anonimowy pisze...

A mi się nie udało uruchomić phpmyadmin. wpisywałem http://localhost/phpmyadmin i niestety nic nie znalazło. Doinstalowywałem phpmyadmina później ale także nic.

Anonimowy pisze...

php4 smierdzi :>

Anonimowy pisze...

MatheW - w zasadzie dość ciekawe spostrzeżenie. Jeśli możesz to rozwiń swoją wypowiedź :) - widocznie dopiero zaczynasz swoją przygodę z PHP i za duzo naczytałeś się jakie to php5 jest piękne prawda? :)

Vilk pisze...

Pracuje jako programista php od kilku lat przetestowalem sporo edytorow i moge powiedziec ze jezeli ktos pracuje przy php i ceni sobie szybka i wygodna prace to warto wydac troche kasy i kupic Zend Studio. Naprawde bardzo dobrze sie na tym pracuje szczegolnie przy duzych projektach wychodzi jego potega.

Anonimowy pisze...

No ja obecnie korzystam przede wszystkim z Bluefisha - fajne i całkiem wydajne - bynajmniej na moje potrzeby póki co. ;-)

Anonimowy pisze...

Przydatny artykuł można jeszcze dopisać, że edytor trzeba uruchomić koniecznie jako administrator bo inaczej będą kłopoty z zapisaniem pliku w katalogu /var/www/..... lub powiedzieć jak zmienić lokalizacje głównego katalogu aby wygodnie zapisywać pliki w innym miejscu

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety