wtorek, 24 czerwca 2008

Przegląd komunikatorów

Autor: Adrian Nowak, 14:39, wtorek, 24 czerwca 2008


Dziś chciałbym przedstawić najciekawsze komunikatory dostępne na polskim rynku. Wbrew pozorom jest to temat bardzo ważny gdyż czat to najczęstsza forma komunikacji w internecie.

Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o komunikatory w Polsce niezmiennie od kilku lat króluje Gadu-Gadu z wynikiem prawie sześciu milionów unikatowych użytkowników (dane wg. Megapanel BPI/Gemius kwiecień 2008). Co czyni ten program tak niezwykle popularnym? Odpowiedź jest bardzo prosta. Przez długi czas Gadu-Gadu był jedynym polskim komunikatorem dostępnym na rynku. W połączeniu z prostotą obsługi aplikacja szybko stała się popularna wśród internautów. Z protokołu tej GG (skr. Gadu-Gadu) korzysta obecnie większość programów dostępnych na praktycznie wszystkie platformy systemowe. Niestety Gadu-Gadu ma również sporo wad, które skłaniają wiele osób do zmiany komunikatora. Główną z nich są częste awarie, podczas których zalogowanie się do sieci jest całkowicie niemożliwe. Inną bolączką tego komunikatora jest aplikacja wykorzystywana do rozmów wypełniona reklamami. Ponadto program ma bardzo małe możliwość konfiguracyjne co sprawia, że internauci często korzystają z komunikatorów alternatywnych. Niestety jest to niezgodne z licencją Gadu-Gadu i może być powodem usunięcia konta (w praktyce dzieje się tak bardzo rzadko). Dyskryminowani są również użytkownicy Linuksów gdyż GG wydawane jest wyłącznie w wersji dla systemu Windows.

Drugim co do liczy użytkowników komunikatorem jest Skype. Jest to jednak program skierowany do innej grupy ludzi niż Gadu-Gadu a to dla tego, że Skype nastawiony jest głównie na przekazywanie rozmów głosowych. W odróżnieniu od Gadu-Gadu ta aplikacja zyskała popularność na całym świecie. To jednak nie uchroniło jej od poważnej awarii, która miała miejsce kilka miesięcy temu. Podczas tego incydentu Gadu-Gadu zanotowało ponad 60% wzrost aktywności.

Jak widać nie ma komunikatorów, które nie ulegały by awariom. Właściwie nie jest to nic nadzwyczajnego gdyż wszystko się czasem psuje. Niebezpieczna jednak wydaje się sytuacja w której większość polskiego społeczeństwa korzysta wyłącznie z jednego komunikatora tekstowego bądź czasem również ze Skype. Aż strach pomyśleć co stało by się gdyby oba komunikatory uległy uszkodzeniu w tym samym momencie. Biorąc pod uwagę, że z Gadu-Gadu czy Skype korzysta również bardzo wiele firm, skutki takiej sytuacji mogą być opłakane. Problem ten pojawił się również na rynkach zagranicznych dzięki temu powstała usługa Livechat.

LIVECHAT Contact Center to rozwiązanie umożliwiające szybki i intuicyjny kontakt z klientem poprzez stronę WWW. Wydaje się to być świetny sposób na kontakty biznesowe gdyż klient nie musi instalować u siebie na dysku żadnego oprogramowania. Może również korzystać z dowolnego systemu operacyjnego. Jedynym wymogiem jest przeglądarka z zainstalowanym dodatkiem Macromedia Flash Player. Więcej informacji na stronie producenta: http://www.livechatinc.com/pl/.

Zatem technologii komunikacji w internecie wciąż przybywa. Nie wspomniałem jeszcze o Jabberze, czyli otwartym protokole komunikacji. Mi jako użytkownikowi Linuksa, wydaje się on świetnym konkurentem dla komercyjnego Gadu-Gadu. Niestety przyzwyczajenie często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i wielu z nas ciągle wbrew rozumowi pozostaje przy poczciwym GG.

Krytycy.pl
Artykuł sponsoruje firma LIVECHAT Software, producent oprogramowania LIVECHAT Contact Center.
Komentarze 13 comments
Ris pisze...

Zabrakło o Jabber i Google Talk, który korzysta właśnie z niego a to jest istotne a za dużo o Gadu Gadu. Potem się dziwić, że ciągle króluje :)

Adrian Nowak pisze...

Ten artykuł to miałbyć tylko wstęp, powstał aby naświetlić sytuację komunikatorów w naszym kraju. O Gadu-Gadu jest dużo bo jest to najpopularniejszy komunikator, wiele osób nawet nie słyszało o Jabberze (było kiedyś na Wykop.pl "użytkownicy Fotka.pl o jabberze").

W następnym artykule zajme się programami obsługującymi opisane protokoły, tym razem bardziej pod kątem Linuksa.

PS Z tego co wiem to Google Talk nie do końca jest kompatybilny z Jabberem, mi przynajmniej nie obsługiwał konta.

musk pisze...

co to znaczy niema?

Adrian Nowak pisze...

niema to kobieta nie potrafiąca mówić :)

Wkradł się błąd a sprawdzanie pisowni z wiadomych przyczyn go nie wyłapało :) Już poprawiam. Pozdrawiam

Ris pisze...

"O Gadu-Gadu jest dużo bo jest to najpopularniejszy komunikator"
I to mnie się nie podoba, nie przemawia to do mnie.

Adrian Nowak pisze...

@ris

Własciwie to masz racje. Po co opisywać to co każdy zna...
Niestaety statystyki są nieubłagane:
http://www.idg.pl/sonda/235.html

PS Od razu widać czemu używasz Linuksa :)

Ris pisze...

Tak, lepiej zainteresować ludzi, czymś co jest lepsze a protokół jabberowy niewątpliwie takim jest. Ustawiając Gadu Gadu na pierwszym miejscu i tak obszernie go opisując, nie dajesz wyboru ludziom nieświadomym, którzy przez przypadek wpadną na Twój blog. I na koniec a co do tego wszystkiego ma Linux ? i moje jego używanie?

Adrian Nowak pisze...

Nie jestem psychologiem, ale jeśli nie podoba Ci się, że opisuje najpopularniejszy w tym kraju komunikator to coś w tym jest. Według mnie starasz się nie używać Windowsa, nie lubisz GG bo to produkty z których korzysta większość "nieświadomych ludzi".
Mam nadzeje, że nie uraziłem Cie moją prymitywną psychoanalizą, no ale chciałeś wiedzieć co o tym myśle.

Niema w tym właściwie nic złego, ale ludzie często narzekają na "linuksowych fanatyków" którzy ciągle narzucają innym co mają robić. Ja uważam, że skoro Jabber jest lepszy to z czasem sam się wybroni (mam taką nadzieję).
Pozdrawiam

Ris pisze...

Nie używam gg, bo tlen bardzo przypadł mi do z gustu, przede wszystkim z wyglądu i dlatego gg nigdy do mnie nie trafiało. Potem poznałem coś takiego jak jabber i tak już zostało. Ja nie staram się nie używać windows. Ja po prostu go nie używam :) Twoja zdanie, że jak jest coś dobre to się obroni nie jest słuszne. W takich sprawach demokracja jest zła i lepsza jest dyktatura a na poparcie mojej tezy przytoczę historyjkę. Niedawno gazeta.pl wprowadziła zmianę swojej poczty na pocztę gmail. Oczywiście odezwał się głos ludu w proteście na to posunięcie. Przecież stara poczta była lepsza :) Po jakimś czasie głosy sprzeciwu ustały, bo ludzie poznali nowe i stwierdzili w jakim dużym błędzie byli. Co do mojego fanatycznego używania Linux. Ja używam Linuxa od momentu jak zdałem sobie sprawę jak to źle by było, gdybym za używanie gniazdka, czy kupienia bułki musiał dopłacać opłatę patentową, która została wprowadzona do ochrony interesów ludzi je posiadających. Sam twórca patentu, mam nadzieje, że smaży się w piekle, za piekło na Ziemi jakie nam urządził :) Dlatego osobiście staram się łagodnie ludziom podpowiadać co jest lepsze w świecie IT, bo przecież nie każdy jest specjalistą i nie musi się znać na wszystkim.

Anonimowy pisze...

ogólnie to mam wrażenie, że całkowicie i zamiennie używasz wciąż pojęcia komunikator i protokół. bo jeżeli próbujesz opisać komunikatory, to co to za komunikator jabber? tak samo sonda idg, moim zdaniem albo również pomieszali komunikatory z protokołami, albo wybrali wybitnie niereprezentatywną grupę do sondy, moim znajomi prezentują bardzo różny poziom zrzycia z komputerem, ale i tak większość z nich nawet do obsługi gg korzysta z alternatywnego oprogramowania.

Anonimowy pisze...

Wszystko cacy, tylko czemu z komercyjne biznesowe oprogramowanie zostało tu zestawione z bezpłatnym? Przecież pokemony nie będą korzystać z niczego więcej ponad GG, ewentualnie Skype. A poważne firmy nie wykorzystają u siebie Gadu-Gadu, bo potrzebują bezpiecznych, dedykowanych dla biznesu rozwiązań.

Vampiur pisze...

Żeby jabber sie wybronił to gg musiałby szlak trafić.... ale w sumie to bardzo możliwe:D Szczerze mówiąc to nie rozumiem tego wspomnianego braku rozsądku u ludzi, jak coś się zd**pi to to zmieniam a nie licze że może znowu jakoś podziała. Tak też było u mnie z m$ windą;)

Anonimowy pisze...

No zawodowcy!!
jezeli jest tu ktos taki co mi potrafi wytlumaczyc czemu komunikator t.z. paltalk nie che mi chodzic pod ubuntu to bede rad a jezeli chodzi o inne komunikatory chodza bezblednie !!!

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety