środa, 25 czerwca 2008

Ubuntu dla urządzeń mobilnych (MID) - Ubuntu Mobile Internet Device Edition

Autor: Adrian Nowak, 20:01, środa, 25 czerwca 2008


Firma Canonical udostępniła dzisiaj wersję Ubuntu przeznaczoną dla mobilnych minikomputerów zwanych Mobile Internet Device (ang. Przenośne urządzenia z obsługą internetu).

System jest w stanie obsłużyć urządzenia spełniające wymagania:
  • ekran o wielkości od 4 do 7 cali
  • Fizyczna lub wirtualna klawiatura (ekran dotykowy)
  • Wi-Fi, 3G, Bluetooth, GPS, WiMAX
  • od 2GBdo 8GB pamięci flash, 256MB+ pamięci/512MB+zalecane
  • OpenGL 3D
  • USB, kamera, wejście słuchawkowe, głośniki, mikrofon
Dystrybucja powstała ze względu na rosnącą popularność urządzeń takich jak Asus EeePC. Po instalacji otrzymujemy gotowy do pracy i zabawy system wyposażony w aplikacje pozwalające na obsługę VoIP, GPS, przeglądanie stron internetowych i poczty, prowadzenie rozmów przez Skype czy Pidgina. Bez problemu odtworzymy też filmy i muzykę jak również uzyskamy podgląd naszych dokumentów. Położono również nacisk na zgodność systemu z popularnymi serwisami internetowymi Web 2.0 takimi jak Facebook, MySpace, YouTube i Dailymotion.

Ubuntu Mobile Internet Device Edition wydaje się być trafionym pomysłem, w czasie ogromnej popularności przenośnych komputerów. Tego czy system zyska sympatie użytkowników, dowiemy się zapewne już wkrótce.

Tagi: ,

Komentarze 1 comments
Anonimowy pisze...

Próbowałem to dziś uruchomić, ale, że nie jestem w temacie "wirtualizacji", to sobie nie poradziłem. Może jakiś poradnik bo na VB raczej się nie da ; )

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety