wtorek, 29 lipca 2008

Ciekawe dystrybucje: Fedora

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 29 lipca 2008


Fedora to popularna dystrybucja Linuksa dla osób ceniących bezpieczeństwo i miłośników nowinek technicznych.

Ale zacznijmy od początku. Fedora (często błędnie nazywana Fedora Linux) to system, który powstał w wyniku rozdzielenia się komercyjnej wersji Red Hat Enterprise Linux i darmowej, przeznaczonej dla użytkowników domowych Fedory Core.

Z założenia ma to być w pełni funkcjonalny system oparty o darmowe oprogramowanie (brzmi znajomo? :). Deweloperzy Fedory wprowadzają do systemu wiele nowinek technicznych co czyni ten system jednym z najnowocześniejszych. Niestety równocześnie może to być powodem niestabilnego działania. Fedora jako jedyna zawarła w domyślnej instalacji pakiet Security-enhanced Linux (SELinux) jak i wiele innych pakietów podnoszących bezpieczeństwo.

Fedora jest uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych dystrybucji Linuksa dla programistów. Znajdziemy w niej właściwie wszystkie istotne narzędzia programistyczne, jakie zostały wydane dla systemu GNU/Linux.

Domyślnym desktopem w Fedorze jest Gnome. W odróżnieniu od Ubuntu nie powstają wersje systemu z innymi środowiskami graficznymi. Wszystkie środowiska są dostępne na instalacyjnej płycie DVD a użytkownik wybiera po prostu z którego chciałby korzystać.

Warte zauważenia jest również, że na Fedorze pracuje wiele serwerów, np. kernel.org czy Wikipedia.

Na koniec chciałbym gorąco polecić tą dystrybucję. Cenie ją głównie za profesjonalność wykonania i mnogość nowinek technicznych które w rzeczywistości rzadko sprawiają problemy.
Fedorę można pobrać za darmo z: http://fedoraproject.org/pl/get-fedora
Komentarze 4 comments
Unknown pisze...

Fedora ma jedną rzecz lepszą od Ubuntu, nazwę :D


ale Fedore nakrycie glowy i Fedore dystrybucje laczy chyba to że userów coraz mniej

a pewnie szkoda....

Adrian Nowak pisze...

Nazwa Ubuntu ma głębsze znaczenie niż jakiś tam kapelusz :) Chociaż może rzeczywiście brzmi nieco gorzej.

Anonimowy pisze...

Fedora nie tylko w nazwie jest lepsza od ubuntu, przede wszystkim jest bardziej dopracowana. Drugi mocny atut fedory to jej "klikalność konfiguracji" praktycznie każdą opcję da się wylkikać, co niewątpliwie jest załogą sysconfa, którego ubuntu nie posiada.

Jakub Rusinek pisze...

Jak to nie ma CD Fedory z KDE i Xfce, jak jest :o ?

Poczytaj, drogi autorze, o spinach, a potem pisz taki ogólnikowy wpis...

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety