czwartek, 3 lipca 2008

Komunikatory dla biznesu

Autor: Adrian Nowak, 10:00, czwartek, 3 lipca 2008


W polskim biznesie wykorzystywane są głównie aplikacje używane również w codziennym życiu. Z tego powodu najczęściej używanym komunikatorem jest Gadu-Gadu.

Według mnie użycie Gadu-Gadu do prowadzenia rozmów biznesowych to bardzo wygodne i proste rozwiązanie. Niemal co drugi polski internauta ma zainstalowany ten komunikator, więc z dostępnością usługi nie powinno być problemu. Niestety największy polski komunikator nie oferuje szyfrowania rozmów co pozwala na przechwycenie (być może bardzo ważnej biznesowej rozmowy) za pomocą prostego sniffera (programu do przechwytywania pakietów). Jeśli więc zależy nam na poufności rozmów powinniśmy skorzystać z protokołu lepszego niż Gadu-Gadu a takim zapewne jest Jabber.

Jabber to otwarty, oparty na XML protokół komunikacji oraz powiadamiania o obecności w czasie rzeczywistym. Według mnie ten protokół z czasem wyprze Gadu-Gadu co odbije się nie tylko na odbiorcach indywidualnych ale także firmach. W przeciwieństwie do GG (skr. Gadu-Gadu) Jabber nie jest dobrze rozpoznawalny i mało kto tak naprawdę wie na czym polega jego przewaga względem innych protokołów komunikacji w internecie. Jedną z największych zalet Jabbera (podobnie jaki Linuksa) jest otwartość kodu. Protokół jest publicznie dostępny i podlega swobodnej modyfikacji. Dzięki temu, że protokół jest otwarty możemy być pewni, że nie ma w nim np. tylnych furtek umożliwiającym twórcom monitorowanie i przechwytywanie rozmów. Kolejnym atutem jest decentralizacja. Dostępnych jest wiele serwerów Jabbera. Dodatkowo można uruchomić serwer na własny użytek. Wszystkie dostępne serwery tworzą jedną wspólną sieć. Tak więc jeśli jeden z serwerów przestanie działać nie oznacza to, że nie będziemy mogli wykonywać rozmów. Bezpieczeństwo Jabera gwarantuje SSL (Secure Socket Layer) obsługiwany przez większość serwerów. Nie każdy wie, że dzięki transportom możliwa jest także obsługa innych sieci przez Jabbera. Bez problemu zaimportujemy również nasze kontakty z Gadu-Gadu.

W biznesie można się również porozumiewać bez instalacji dodatkowych programów. LIVECHAT Contact Center to rozwiązanie umożliwiające szybki i intuicyjny kontakt z klientem poprzez czat na stronie WWW. Wydaje się to być świetny sposób na kontakty biznesowe gdyż klient nie musi instalować u siebie na dysku żadnego dodatkowego oprogramowania. Może również korzystać z dowolnego systemu operacyjnego. Jedynym wymogiem jest przeglądarka z zainstalowanym dodatkiem Macromedia Flash Player. Tego typu usługi są stosowane np. w sklepach internetowych gdzie poprzez czat na stronie możemy zapytać konsultanta sklepu o szczegółową ofertę itp.Więcej informacji na stronie producenta: http://www.livechatinc.com/pl/.

Bardzo popularnym programem do komunikacji za pośrednictwem internetu jest też Skype. Jednak jest to program skierowany przede wszystkim do osób porozumiewających się za pomocą głosu, podobnie jak w telefonach. Nie można jednak zarzucić temu komunikatorowi braku bezpieczeństwa czy możliwości, jednak ze względu na zamknięty kod często pojawiają się problemy z uruchomieniem programu na nietypowych platformach czy (jak to ma miejsce w Ubuntu) powstają okrojone wersje aplikacji.


Krytycy.pl Artykuł sponsoruje firma LIVECHAT Software, producent oprogramowania LIVECHAT Contact Center. Umożliwia ono szybki i intuicyjny kontakt z klientem poprzez stronę WWW.
Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

Można jeszcze wspomnieć o Pffchat, który ma podobne właściwości jak livechat i zostanie niedługo oficjalnie wydany.

Marek pisze...

AFAIR licencja Gadu-Gadu wyłącza możliwość użycia go w celach komercyjnych.

Unknown pisze...

The future of the operations and business concerned with customer service greatly relies on the live chat agents. Moreover, with an increase in the business activities undertaken on a cross-border basis, many businesses have been benefited with this service in order to trade overseas.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety