sobota, 30 sierpnia 2008

Instalacja Adobe Flash 10 RC w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 07:00, sobota, 30 sierpnia 2008


W tym miesiącu Adobe wydało wersję kandydującą do finalnej jednego z najpopularniejszych pluginów sieciowych - Flash Player 10. Bez niego niemożliwy jest dostęp do stron wykonanych w technologii Flash, odtwarzanie większości filmików online (np. z YouTube) jak również podziwianie wielu dynamicznych reklam :)

W wersji RC (10.0.0.569) dla Linuksa poprawiono bardzo wiele w stosunku do poprzednio wydanej bety. Poprawiono m.in. wydajność, usprawniono wsparcie dla kamer opartych na V4L2 jak również załatano błąd odpowiedzialny za brak możliwości wyświetlania wideo na pełnym ekranie.

Jeśli instalowaliście Flasha 'manualnie' to by przetestować nową wersję należy najpierw usunąć poprzednią. Gdy wtyczka była instalowana z repozytoriów nie trzeba nic robić, stary plugin zostanie zamieniony automatycznie na nowy.

Znalazłem paczkę deb z której łatwo zainstalować Flasha 10 RC - download dla Ubuntu 8.04 i386. Aby wtyczka zaczęła działałać należy zrestartować Firefoksa.

Jeśli wystąpiły jakieś kłopoty z nowym Flashem możemy dokonać downgrade (cofnięcie do poprzedniej wersji) usuwając paczkę i instalując tą z repozytoriów:
sudo apt-get remove flashplugin-nonfree
sudo apt-get install flashplugin-nonfree
Ta wersja Flash Playera spisuje się u mnie bardzo dobrze (w przeciwieństwie do bety), wszystkie funkcje dostępne w poprzedniej wersji stabilnej wydają się działać bez zarzutu. Co do prędkości działania to może jest to efekt placebo, ale rzeczywiście wydaje się być szybciej. Niestety nie miałem możliwości tego sprawdzić doświadczalnie.

źródło: tombuntu.com
Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

U mnie po zainstalowaniu tej wersji, Opera 9.60 b.2410, jak i oficjalna 9.52, w ogóle nie wykrywają Flasha.

Anonimowy pisze...

Aby flash działał z wtyczką opera plugin musi być zainstalowany do /usr/lib/opera a z tego co wiem ten pakiet .deb tego nie zapewnia. Musisz więc zainstalować ręcznie. Ściągnij flasha w archiwum tar.gz z oficjalnego downloadu adobe i rozpakuj. Potem uruchom skrypt instalacyjny przez sudo i przy pytaniu "gdzie zainstalować" odpowiedz /usr/lib/opera

KORraN pisze...

Super, dzięki za ten wpis. Zgooglałem nazwę paczki i przy okazji udało mi się rozwiązać problem z pulseaudio :)

Tylko teraz we wszystkich 5 filmach jakie próbowałem oglądać nie mogłem włączyć HQ na YouTube. "We're sorry, this video is no longer available."

Anonimowy pisze...

Skoruppa, nie zależnie gdzie wgram tą wtyczkę to i tak nie działa. Opera jej po prostu nie wykrywa (opera:plugins), tak jak by jej nie było na dysku.

Anonimowy pisze...

dzieki za info.. pięknie smiga

Artur Bujak pisze...

hej a co z amd64?

Anonimowy pisze...

Dzialac - dziala, ale znow nie ma przezroczystosci we flashu!!! A w poprzedniej becie juz byla... normalnie rece opadaja.

Anonimowy pisze...

Artur, jest paczka w repo ubuntu, tylko ze w tym testowym (zaznaczylem w synapticu repositories -> updates -> hardy-proposed i hardy-backports i mi samo zaktualizowalo) co nie jest za bardzo zalecane ale zawsze mozesz sciagnac samego flasha :). Pozdr.

Anonimowy pisze...

anonim: tak jest ponieważ paczka, którą dał Artur ma to po prostu wyłączone ponieważ w firefoxie, który aktualnie jest w Ubuntu (czyli nie najnowszy, bo na razie są tylko snapshoty wersji 3.0.2) najprawdopodobniej właśnie ta przezroczystość powoduje najczęściej crashe (tzw windowless mode).

Wystarczy, że usuniesz plik mms.cfg z /etc/adobe i windowless mode będzie znów włączony.

KORraN pisze...

A u mnie wersja 10 RC nie pozwala na oglądanie filmów na YT w wysokiej jakości ("We're sorry, this video is no longer available"). Wróciłem do 9, filmy działają, ale dźwięku nie ma. Wie ktoś jak to naprawić?

Anonimowy pisze...

Skoruppa -> Dzięki wielkie! Nie wiedziałem o tym pliku. Jako, że i tak FF nie używam, to jego stabilność mi powiewa.
Po wykasowaniu pliku działa pod Operą pięknie.
Dzięki raz jeszcze.

Anonimowy pisze...

działa i wreszcie odtwarza filmy przy których stara wersja nie dawała rady. Dzięki.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety