wtorek, 5 sierpnia 2008

Linux będzie najpopularniejszym systemem?

Autor: Adrian Nowak, 21:00, wtorek, 5 sierpnia 2008


Jest to bardzo możliwe, niestety nie na komputerach klasy PC (przynajmniej narazie).
Zdaniem specjalistów z ABI Research, Linux stanie się dominującym systemem operacyjnym na urządzeniach przenośnych wykorzystywanych do surfowania w Sieci (MID-ach). W 2013 roku ma być sprzedawany na 50 milionach MID-ów rocznie.

Specjaliści twierdzą, że MID-y to rynek, na którym nie ma mowy o historycznym bagażu. Nie pojawił się też producent, który stałby się potentatem dzięki wcześniejszemu startowi. W takich warunkach Linux ma olbrzymie szanse, by zaistnieć na lwiej części urządzeń.
źródło: idg.com.pl

Niestety po tym jak Intel wybrał Fedorę zamiast Ubuntu jako bazę dla swojego systemu Moblin nie mamy co liczyć na dominację Ubuntu w wersji MID na urządzeniach przenośnych.

info: IDG.pl, xbitlabs.com

Tagi:

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

Jest mi bardzo przykro, ale nie będzie... Ludzie, generalnie, to lenie; co im się podaje, to zjedzą, wypiją, zainstalują. By sprostać tym wymaganiom - Ubuntu ma największe szanse... Dlaczego? Bo jest najbardziej standardowy, i z moich doświadczeń, najbardziej przyjazny. Niestety, kiedy myśli się o ludziach - w chwili obecnej Użytkownikach Komputerów - to myśli się o większości. A niestety większość to małpy, które za późno zeszły z drzewa. Także marketing, target, i takie tam sprawy. To działa. Chyna muszę napisać o tym feleton, esej może. Dobranoć.

Anonimowy pisze...

na szczęście nie ubuntu

ffatman pisze...

Jestem swiecie przekonany, choc wiare po czesci opieram na przepowiedniach Gartnera, ze nadchodza czasy uniksowe (najprawdopodobniej linuksowe ale w tej chwili nie dam glowy czy w modelu debianowo/ubuntowym czy redhatowym) ale niepredko. Moze za 7-10 lat. Tylko, ze malo kto bedzie wiedzial, ze ma linuksa na pokladzie (tak jak dzisiaj malo kto wie jaki ma OeS w telefonie - Jaki OeS? W telefonie?). Przy podstawowym embeddowanym systemie podnoszacym sie w nascie sekund, kobyla uruchamiarka windowsowego typu bedzie zbedna. Windows przejdzie do historii ale nie Microsoft. Zamiast Microsoftowego OeSu bedziemy uruchamiac MSModuly jak np. modul biurowy. Moze biedzie lokalnie wirtualizowany (wszak duzo sie zasobow uwolni) a moze zdalnie, a moze bedzie przychodzic jako SaaS z sieci ze szczatkowym OeSem, jakims skrzyzowaniem Wine z Prism.
A ludzie? Ze leniwi i wola Winde? A co to ich bedzie obchodzilo? Jezeli bedzie dzialac i ... nie beda mieli wyboru. To nie ludzie zdecyduja a inzynierowie tym razem.

ffatman pisze...

Sadze, ze Intel wybral Fedore na zas, liczac na efekty rozwoju integratora oprogramowania roznego nad jakim pracuje RedHat dla USArmy - tez licze na ciekawe efekty. Liczac, ze jak Armia "poprosi" MS to bedzie dzialalo.
Moze byc tez Intel ostroznie podchodzi, tj. obawia sie ideologicznego zaciecia czesci srodowiska DebUntowego..

Adrian Nowak pisze...

Tu: http://www.pcworld.pl/news/160712.html możesz przeczytać czemu oficjalnie Intel wybrał Fedorę. Może prawdziwe powody są jednak inne.

koliberek pisze...

Już teraz w wielu miejscach można byłoby wprowadzić Linuksa zamiast Windowsów. Uświadomiła mi to jedna pani z księgowości, której pomagałem cośtam skonfigurować. Na jakieś pytanie dostałem odpowiedź: "Ja nie wiem, jak kliknę ikonkę na pulpicie to ma się otworzyć..." A czy pulpit będzie z Win95, Visty czy Ubuntu - ona nawet nie jest świadoma. Ilu jest takich użytkowników? Myślę, że bardzo dużo. A powód, dla którego w niewielkich firmach wybiera się M$? Nieświadomość, strach przed "bardzo skomplikowanym" systemem, fakt, że wielkie instytucje używają Windows więc tak jest pewnie lepiej. No i informatyk w firmie musiałby mieć jakie takie rozeznanie w Linuksie, a często jest to student, za małe pieniądze dorabiający. Warto byłoby zainwestować trochę w kampanię uświadamiającą - z tego, co wiem to RedHat już się stara.

Anonimowy pisze...

Przepraszam za offtop ale gdzie mógłbym poprosić o pomoc przy instalacji ubuntu?

Adrian Nowak pisze...

możesz pytać na forum.ubuntu.pl albo ostatecznie pisz na mojego maila.

Unknown pisze...

Z użytkownikami to jest tak, że tymi wszystkimi mitami, które zasłyszeli na temat Linuksa postanawiają spróbować i co? Lipa, a dlaczego? Odpowiedź poniżej

http://dragonia.pl/sciagnij.php?id=24&PHPSESSID=721c53132d728efa2b48fd257e17e4ae

Link do Dragonia Magazine, a w nim artykuł "Linux to NIE Windows", który gorąco polecam przeczytać

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety