sobota, 23 sierpnia 2008

Odzyskiwanie danych w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 17:15, sobota, 23 sierpnia 2008


Myślę, że każdemu zdarzyło się kiedyś usunąć jakiś ważny plik, czy np. unikatowe zdjęcie z wycieczki. Najczęściej w takich sytuacjach po prostu się poddajemy i godzimy się ze stratą.
Chciałbym dziś pokazać, że nie koniecznie musimy się rozstawać z naszymi danymi, czasem aby odzyskać skasowane zdjęcie wystarczy poświęcić kilka minut na użycie darmowego programu a czasem należy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy są w stanie przywrócić prawie każdy plik.
Odzyskiwanie danych w Ubuntu umożliwia nam darmowy program TestDisk. Uprzedzam, że nie jest to program z przyjaznym dla początkujących użytkowników GUI. Okno główne aplikacji uruchomionej w terminalu wygląda następująco:

Nieciekawy wygląd program rekompensuje imponującymi możliwościami. Początkowo aplikacja była projektowana do odzyskiwania skasowanych programowo partycji. Program potrafi przywracać partycje poniższych systemów:
* BeFS ( BeOS )
* BSD disklabel ( FreeBSD/OpenBSD/NetBSD )
* CramFS, Compressed File System
* DOS/Windows FAT12, FAT16 and FAT32
* HFS and HFS+, Hierarchical File System
* JFS, IBM's Journaled File System
* Linux Ext2 and Ext3
* Linux Raid
o RAID 1: mirroring
o RAID 4: striped array with parity device
o RAID 5: striped array with distributed parity information
o RAID 6: striped array with distributed dual redundancy information
* Linux Swap (versions 1 and 2)
* LVM and LVM2, Linux Logical Volume Manager
* Mac partition map
* Novell Storage Services NSS
* NTFS ( Windows NT/2K/XP/2003/Vista )
* ReiserFS 3.5, 3.6 and 4
* Sun Solaris i386 disklabel
* Unix File System UFS and UFS2 (Sun/BSD/...)
* XFS, SGI's Journaled File System
Przywracanie usuniętych plików (gry partycja spełnia odpowiednie wymagania) sprowadza się do wyboru dysku i kontynuowania wciskając klawisz enter. Nie chcę dokładnie opisywać tego procesu, gdyż początkujący użytkownicy równie szybko mogą skasować dane za pomocą tego programu jak je przywrócić.

TestDisk instalujemy spisując w konsoli:
sudo apt-get install testdisk

Inne sposoby

Odzyskiwanie danych
to jak widać dość trudne zadanie, zwłaszcza dla użytkowników Linuksa. Jeśli nie uda nam się samemu odzyskać naszych plików, watro skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie np. DataMax. Wadą profesjonalnej pomocy jest stosunkowo wysoką cena usług, różniąca się w zależności od trudności powierzonego zadania. Zwykle ceny oscylują w granicach 200-1000 zł, jednak w zamian otrzymujemy kompleksowe usługi przywracania jak i kasowania danych.

Warto pamiętać

- Twórz partycje. osiadanie kilku partycji na dysku jest o wiele bezpieczniejsze niż korzystanie tylko z jednej, podział może nas uchronić od skutków błędów logicznych powstałych na skutek wadliwego działania aplikacji.
- Nie trzęś komputerem w czasie pracy. Dyski podczas pracy są bardzo podatne na uszkodzenia, ze względu na duże prędkości obrotowe wirujących w nim talerzy. Mniej podatne na wstrząsy są dyski w komputerach przenośnych ze względu na mniejsze rozmiary i mniejszą prędkość wirowania.
- Dbaj o temperaturę. Dyski ś przystosowane do pracy w temperaturach pokojowych, nie lubią skrajnych temperatur i dużych różnic termicznych np. po wyjściu zimą na dwór.
- Zamykaj poprawnie system. Podczas restartów czy wyłączania komputera w nie właściwy sposób może doprowadzić do uszkodzenia systemu plików a co za tym idzie utraty danych.
Krytycy.pl
Komentarze 5 comments
Anonimowy pisze...

polecenie photorec - służy do odzyskiwania plików.

Anonimowy pisze...

W wersji angielskiej mozemy poczytac na ponizszej sronie.Link do Downloadu programu:

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Aktykuł ma charakter informacyjny ale nic nie wnosi wiecej.
Powinny byc przyklady wykorzystania programu.

Anonimowy pisze...

final data ale nie wiem czy linuxa obsluzy:)

Anonimowy pisze...

Do bani - jak zainstalować program to raczej nie ma problemu, powinieneś raczej opisać jak nim przywracać dane.

Anonimowy pisze...

Witam, a co w sytuacji gdy dane po prostu gdzieś się podziały? Po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora coś się poprzestawiało na pulpicie, rozjechały się wszystkie ikony, w końcu okazało się, że w folderze domowym użytkownika brakuje wszystkich folderów (muzyka, obrazy, dokumenty, pulpit..) A co za tym idzie brakuje ważnych danych. Cały folder według właściwości ma 18 gigabajtów, ale podczas kopiowania kopiuje się 24 gigabajty, następnie po skopiowaniu znów ma 18 gigabajtów. Jak odszukać brakujące dane?

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety