niedziela, 17 sierpnia 2008

Tile Racer - symulator wyścigów samochodowych dla Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 17 sierpnia 2008


Tile Racer do darmowa gra dla Linuksa w której mamy możliwość pokonywania samochodem różnorakich przeszkód. Ten typ wyścigów nazywany jest (z ang.) stuntem.

Po pierwszym uruchomieniu gry, dość negatywnie zaskoczyło mnie bardzo wolne działanie aplikacji. Co prawda, komputer na którym testowałem grę nie należy do najnowszych, ale bez problemu uruchamiałem na nim gry (pod Windowsem) takie jak Need For Speed Underground czy GTA San Andreas, których grafika jest znacznie bardziej zaawansowana.

To zdaje się potwierdzać opinie, że Linux nie jest systemem stworzonym do gier, co niestety (w związku z głośną premierą OpenGL 3) wydaje się pozostać w najbliższym czasie bez zmian.

Tak więc, nieco zdegustowany, po drastycznym zmniejszeniu parametrów grafiki, zabrałem się za testowanie gry. Na szczęście później było już tylko lepiej. Wybrałem pierwszą z góry trasę i wystartowałem. Fizyka pojazdu jest na dość dobrym poziomie, nie dopracowano jedynie modelu zderzeń. Podczas kontaktu ze ścianą auto czasem po prostu staje. Detale zarówno auta jak i mapy nie rzucają we współczesnych czasach na kolana, jednak pozwalają na wygodną grę bez pixel shaderów, blura czy antyaliasingu.

Możliwości gry są dobrze widoczne na poniższym filmiku:


Na uwagę zasługuje również wbudowany w aplikację edytor map. Dzięki niemu mamy możliwość rozbudowania planszy o dowolną liczbę własnych elementów.


Grę Tile Racer można zainstlować z dostępnych w serwisie GetDeb.net paczek. Najpierw instalujemy paczkę tileracer-data (42.2 MB), a następnie tileracer (14.8 MB).

Podsumowując, Tile Racer to nie gra dla miłośników zaawansowanej grafiki i dużej liczby detali. Świetnie nadaje się jednak do umilenia sobie wolnego czasu po pracy. Jest to też jeden z najlepszych symulatorów wyścigów dla Linuksa jakie widziałem.
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

Sam silnik gry jak na Linuksowe realia nie jest zły, ale jeśli chodzi o budowanie tras, to mogło by onbyć z podglądem na żywo w 3D.

Anonimowy pisze...

Polecam zbadać "rigs of rods" zwłaszcza wieloosiowe ciężarówki tatra itp. Można zarwać noc wspinając się ryczącą ciężarówką po stercie kamieni :) Zabawie mobilnym dźwigiem , koniem do naczep itp.itd do tego mnóstwo dodatkowych pojazdów i map do jazdy. Fizyka jest powalająca.
Tile Racer może się schować :)

Adrian Nowak pisze...

OK, przyjrze się temu bliżej :)

Anonimowy pisze...

Była kiedyś podobna gierka na PC - Stunts. Tworzyło się mapy, ustawiało na trasie różne mosty, skocznie, itp/

marcinsud pisze...

na gf 7600 spokojnie mozna włączyć blur, hdr albo anti-aliasing, bo niestety coś aa nie działa z blurem/hdr

Anonimowy pisze...

Mam linux Ubuntu 8.04 i ja niewiem zainstalowałem te oby dwa pliki i mi nic się niechce uruchomic...

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety