czwartek, 14 sierpnia 2008

Ubuntu 8.10 Alpha 4 - Gdzie się podział nowy wygląd?

Autor: Adrian Nowak, 20:00, czwartek, 14 sierpnia 2008


Dziś wydano kolejną wersję przedpremierową Ubuntu, liczyłem na ciekawą modyfikację poprzedniej skórki, jednak ku mojemu zaskoczeniu w nowej wersji, umieszczono znany wszystkim (aż za dobrze) wygląd z poprzednich wersji systemu.

Takie postępowanie w mojej ocenie wydaje się co najmniej dziwne. Podczas gdy największy konkurent GNOME, którym jest KDE rozwija się w bardzo szybkim tempie, domyśle środowisko Ubuntu jest niemal zamrożone. Jeśli sytuacja się nie zmieni, myślę, że Kubuntu zyska wielu nowych użytkowników. Wiem, że rozwijaniem wyglądu systemu i jego funkcjonalności zajmują się najczęściej zupełnie różne osoby, jednak brak postępu w dziedzinie tak ważnej trochę zaskakuje.

Czemu piszę, że wygląd jest tak ważny? Otóż wygląd to jedna z pierwszych rzeczy jakie dostrzegają użytkownicy innych systemów operacyjnych. To on najczęściej decyduje czy zechcemy sprawdzić jak pracuje się w innym środowisku (to głównie po przejściu z Windows). Sam Compiz-Fusion w połączeniu z ascetycznym wyglądem Ubuntu może nie wystarczyć by przyciągnąć potencjalnego użytkownika.

Z drugiej strony, miło jest wiedzieć, że Canonical podczas rozwijania Ubuntu, skupia się bardziej na wydajności i bezpieczeństwie niż na graficznych "wodotryskach". Może to jest właśnie klucz do sukcesu Linuksa? Czas pokaże.

Oczywiście oprócz downgrade themea Ubuntu, w nowej wersji alpha znalazło się również kilka innych nowości. Do najważniejszych można zaliczyć X.Org w wersji 1.5 który oferuje teraz wsparcie dla większej grupy urządzeń bez konieczności edycji plików konfiguracyjnych czy możliwość szyfrowania zawartości prywatnych katalogów użytkowników. Dodano również jedną z wcześniej zapowiadanych funkcji czyli możliwość utworzenia konta gościa z ograniczonymi uprawnieniami.
fot: softpedia.com
Komentarze 12 comments
Paweł pisze...

http://ultimateedition.info/

jest z czego wybrać - swoją drogą szkoda, że nie ma w gnome czegoś takiego jak w kde, by móc pobierać i instalować thmemes etc. bezpośrednio z internetu

Unknown pisze...

wydaje mi sie ale gdzies widzialem ze nowy theme ma byc dopiero w becie

Anonimowy pisze...

Paweł: Takie coś nie jest trudne do zrobienia...ale nikomu się chyba nie chce :P. Bo taki gnome-look to jednak spełnia wymagania. Ale może kiedyś ;)

Co do thema: tyle było na niego narzekań, że postanowili go tymczasowo zdowngradować. Szczerze to też mi się nie podobał. Ale pewnie za niedługo w jakieś aktualizacji coś się zacznie zmieniać :)

Anonimowy pisze...

Adrianie, czy widzisz różnicę pomiędzy skórką a środowiskiem graficznym? Co ma skórka pod gnoma do zmian wprowadzonych w KDE3 do KDE4? Gnome jest niezależne od ubuntu. Poza tym nie każdy lubi KDE.

Anonimowy pisze...

Mnie skórka nie przeszkadza. i tak często zmieniam na inne. Ta wcześniejsza z 8.10 przypomina tę z Ubu Studio - fajna, ale na dłuższą metę męczący ten mrok.
Jeśli KDE4 będzie tak dalej się rozwijało to może w 9.04 przejdę na Kubuntu, chyba że pojawią się dokładniejsze informacje o Gnome 3.0.

Adrian Nowak pisze...

@soda2 Wiem wiem, większość modułów robią, różne osoby, jedne jądro inne środowiska graficzne, zdaje sobie sprawę, że jedne od drugich są nie zależne. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że wygląd Kubuntu bardzo dynamicznie się rozwija podczas gdy Ubuntu stoi w miejscu. Nie ważne czyja to wina.

Anonimowy pisze...

Wygląd jest bardzo ważny, ponieważ użytkownik gapiąc się w ikony w centrum sterowania czy nautilusie ma bez problemu i zastanawiania się odbierać, rozumieć to co wyświetla mu GUI, przekazuje system. Bardzo dobrym przykładem na czytelne i przyjemne GUI jest środowisko w Asus Eee PC z Linuksem. Po to ktoś wymyślił GUI, widgety, ikony itp., żeby pomagały, a w Gnome jest wręcz przeciwnie. Ja byłem sfrustrowany do tego stopnia, że wziąłem się za własny zestaw ikon i okazuje się, że to jest naprawdę ważne, ponieważ mi i znajomym pracuje się znacznie wygodniej ;)

Rudy pisze...

A ja na LiveCD alfa4 miałem inny wygląd niż domyślny i dopisane jeszcze, że nie ma os swoich pełnych możliwości, gdyż wyłączony jest Compiz-Fusion

Anonimowy pisze...

Nie ma co się dziwić to w końcu Alpha, programiści we wczesnych fazach rozwojowych dystrybucji, skupiają się głównie w zmianach w systemie a nie samym wyglądzie. Kto wie być może nowy wygląd w pewien sposób kolidował z pewną funkcją w systemie i wrócono do starego ponieważ zbliżała się data wydania nowej alphy. A ja zacieram na ręce na drugą Alphę Fedory 10. :)

Dwimenor pisze...

Domyślny wygląd to pierwsze co zmieniam, więc równie dobrze mogą sobie odpuścić.

Anonimowy pisze...

Specjalnie dla ciebie to zrobią :)

Anonimowy pisze...

jest taki program do ubuntu który zarządza i ściąga skórki, nazywa się bodaj artmanager. To po raz, po dwa, Autorze - dlaczego porównujesz nową skórkę "ubuntu" z KDE 4? Ubuntu to nie to samo co GNOME poza tym, skórka GNOME (nie ubuntu!!) nie jest tym samym co zmiana KDE3 na KDE4! Skórka to skórka, a środowisko to środowisko - GNOME nie potrzebuje nowych skórek tylko nową wersję tak jak to jest z KDE teraz. Zaś ubuntu owszem potrzebuje nowej skórki... Po prostu chyba nie rozróżniasz czym jest KDE4/KDE3 a czym jest skórka. Skórka to tylko mala zmiana wyglądu. Twoje rozważania na tym poziomie są bez sensu. To tak samo jak porównanie KDE4 z Windows Vista (co już kiedyś uczyniłeś) Windows Vista to system zaś KDE4 to środowisko graficzne.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety