niedziela, 31 sierpnia 2008

Własna tapeta do GRUB-a

Autor: Michał, 11:00, niedziela, 31 sierpnia 2008


Tapeta GRUB-a jest tym, co widzisz podczas wyboru systemu z którym chcesz startować (patrz po lewej). Standardowo w Ubuntu jest to tylko czarne tło, czyli niezbyt ekstrawagancko. Możesz wybierać z gotowych tapet dostępnych np. na Gnome-Look, ale ja pokażę jak zrobić swoją własną niepowtarzalną tapetę.


No to tworzymy!

Włączamy program GIMP (Aplikacje -> Grafika -> Edytor obrazów GIMP) który jest standardowo dostępny w Ubuntu. Jeśli masz Kubuntu bez GIMP-a, zainstaluj go poleceniem:
sudo apt-get install gimp
Po uruchomieniu tworzymy nowy obraz o rozdzielczości 640x480, umieszczamy w nim co tylko chcemy (jeśli nie wiesz jak korzystać z GIMP-a, zapraszam na www.gimpuj.info, gdzie znajdziesz wiele poradników do tego programu), pamiętając o następujących zasadach:
  • nie może być zbyt dużo kolorów, bo po przekonwertowaniu będzie bardzo brzydko wyglądać
  • nie używać intensywnych kolorów, tapetka powinna być spokojna
Jako, że jestem posiadaczem laptopa marki Toshiba, wyszło mi następujące "dzieło":

Jeśli skończyłeś już pracę, na górze okienka z obrazem wybierz Obraz -> Tryb -> Indeksowany... w polu Maksymalna ilość kolorów wpisz liczbę 14 i kliknij Konwertuj. Zapisz obraz (Ctrl+S) w rozszerzeniu .xpm.gz.

Teraz uruchamiamy program StartUp-Manager (pisałem o nim we wcześniejszych artykułach), wybieramy zakładkę Appereance. Zaznaczamy opcję Use background image for bootloader menu, a następnie klikamy guzik Manage bootloader themes.... Klikamy na przycisk Dodaj, wybieramy naszą tapetkę, zamykamy okno z listą dodanych splashy, i w głównym oknie SUM-a (StartUp-Managera) z listy Grub background image wybieramy naszą tapetkę. Zamykamy SUM-a, restartujemy system i patrzymy na naszą własną tapetę do GRUB-a!

Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

Szkoda że, Grub nie obsługuje więcej niż 14 kolorów. O wiele efektywniejsze jest, robienie tapet dla menadżera botowania, takiego jak używa np. OpenSuse nie pamiętam jak się nazywa :)

wilku pisze...

Kolejny świetny artykuł:)
Tylko popraw link bo zamiast na www.gimpuj.info przenosi na: http://www.blogger.com/www.gimpuj.info

Anonimowy pisze...

Piotrek: zgadza się i dlatego się dziwie dlaczego opisywana jest tak skromna czynność a nie instalacja np gfx gruba, w którym nawet animacje można osiągnąć.
Screen

Adrian Nowak pisze...

@wilku link poprawiony

musk pisze...

Jakoś niefortunne wydaje mi się użycie słowa tapeta. Nie lepiej "tło" (analogicznie do angielskiego background, a nie wallpaper)?
"Screen" pokazujący efekt prac też dosyć łopatologicznie zrobiony, możnaby się wysilić, zainstalować system na vboksie i zrobić eleganckiego skrina :)

Anonimowy pisze...

Tło będzie funkcjonować do najbliższego uaktualnienia/reinstalacji gruba. Potem wróci stare ( z doświadczenia na Debianie).

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety