środa, 13 sierpnia 2008

Zmień swoje Ubuntu w Mac OS

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 13 sierpnia 2008


Zniesmaczony ponurym wyglądem Ubuntu, który nie uległ znaczącej zmienie od bardzo dawna, postanowiłem dokonać rewolucji na moim pulpicie. Chciałem sprawdzić jak bardzo Ubuntu może przypominać inny system operacyjny. Klonowanie Visty w Ubuntu jakoś mi nie odpowiadało, więc pozostał jeden z najlepiej zaprojektowanych wizualnie systemów operacyjnych - Mac OS.

Opiszę wam jak to wszystko zrobiłem, a na zachętę screen z efektem końcowym.

1) Na początek zmieniamy tapetę na jakąś bardziej klimatyczną niż ta standarodowa w Ubuntu. Z kolorami Mac OS dobrze wyglądają ciemne, łagodne tapety. Ja użyłem tej.

2) Kolejnym krokiem jest zmiana obramowań okien. Pobieramy w tym celu paczkę którą po pobraniu przeciągamy na otwarte okno zmiany wyglądu systemu (System=>Preferencje=>Wygląd), powinno się wyświetlić okno z pytaniem czy zastosować nowy wygląd, wybieramy 'zastosuj'. Tak samo postępujemy z paczką.
Nasz system powinien już wyglądać chcoć trochę podobnie do Mac OS, jeśli okna nie zmieniły obramowania trzeba pogrzebać głęiej w ustawieniach wyglądu.

3) Po zmianie obramowań okien, czas na zmianę ikon systemowych. Nowe ikony, będą używane nie tylko na pulpicie ale również w wielu programach systemowych. Moje ikony pobrałem z tej strony, instalujemy je tak samo jak obramowanie okien w punkcie 2.

4) Teraz przyszedł czas na instalację rozwijanego doku narzędziowego, który jest jednoznacznie utożsamiany z Macami. Do tego celu użyjemy programu Cadio-Dock, tutaj opisałem jak go zainstalować. W wypadku jakichś problemów można też użyć programu Avant Window Navigator, który opisałem tutaj.

5) Bardzo ważnym elementem wyglądu Maków są bardzo ładne czcionki. Tutaj pisałem jakiś czas temu jak je zainstalować. Konfiguracji czcionek dokonujemy w menu System => Preferencje => Wygląd w zakładce 'Czcionki'. Tutaj można trochę poeksperymentować :) u mnie wygląda to tak:

I to by było na tyle. Teraz nasz Ubuncik może być łatwo pomylony z drogim, ekskluzywnym systemem, który w Polsce jest uznawany za rarytas. Sprawdźcie czy znajomi uwierzą, że to Mac OS :)
Komentarze 8 comments
Krzysiek(tm) pisze...

Nie wiem czy Mac Os to taki raytas drogi to jest napewno.Ale ja tam wole byc włascicielem własnego komputera i OS . Takie Ubuntu daje poczucie wolnosci i niezaleznosci !

Unknown pisze...

jak dla mnie cienka odiana osx themea /

bumper pisze...

można się trochę bardziej postarać ;)
To np jedno z moich osiągów SCREEN :)

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywście, całkiem nieźle to wyszło. Ten post to właściwie tylko wstęp do zmiany wyglądu systemu, jeśli ktoś chce bardziej upodobnić swj system z pewnością będzie szukał dalej nowych dodatków.

Anonimowy pisze...

MacOS jest tańszy niż Windows Vista... nie powiem wam dlaczego. Ciekawscy sami sobie sprawdzą dlaczego. Oczywiście pomijam fakt że MacOS musi działać na maku który też kosztuje...Swoją drogą Linuksy też są raczej systemem elitarnym którego mało osób używa na co dzień.

Cyr4x pisze...

Ten motyw jest brzydki, że już o panelu nie wspomnę, który jest zupełnie nie podobny ani do Tigera, ani do Leoparda, ani nawet wcześniejszych wersji OSX.

No i od kiedy to OSX jest drogim systemem? Niecałe 500 zł za wersję boxową to naprawdę nie drogo w porównaniu choćby do Visty.

Anonimowy pisze...

Kurde zarąbałeś tapetke z Fedory, bodajże w wersji 8 bo w 9 są inne. Ale ogólnie efekt ładny, muszę coś takiego zrobić z moją fedorką, a potem wpuszczę na FedoraTweak

Anonimowy pisze...

w komunikatorze moje zdjecie hehe ;)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety