sobota, 20 września 2008

Canonical rozpoczyna sprzedaż oprogramowania w Ubuntu Store

Autor: Adrian Nowak, 17:20, sobota, 20 września 2008


W Ubuntu Store (sklepie oferującym gadżety związane z Ubuntu) wystawiono na sprzedaż kodeki multimedialne, niezbędne do odtwarzania DVD i programy takie jak PowerDVD for Linux. Zakupione oprogramowanie instaluje się w ten sam sposób co te dostępne w repozytoriach z tą różnicą, że wymagana jest wcześniejsza autoryzacja i uwierzytelnienie w Ubuntu Store. Póki co wybór aplikacji nie jest zbyt okazały, jednak według zapowiedzi w przyszłości pojawią się tam kolejne aplikacje użytkowe. Warto zauważyć, że sterowniki np. do wczesniej wspomnianego odtwarzania DVD, w Polsce można legalnie pobrać i zainstalować (pakiet ubuntu-restricted-extras), natomiast w USA nie jest to już takie proste ze względu na przepisy patentowe.

Jak zwykle gdy chodzi o komercję związaną z Linuksem spotykane są dość kontrastowe reakcję ze strony użytkowników na oświadczenie Canonical. Wielu ludzi jest oburzonych tym, że ktoś chce zarobić na Linuksie. Nie powinniśmy jednak zapominać, że aby tworzyć tak duży i popularny system jak Ubuntu potrzebnych jest wielu mądrych ludzi, którzy przecież nie pracują charytatywnie.

Tagi:

Komentarze 4 comments
skoruppa pisze...

sterowniki? :P Chyba nie... już lepiej kodeki albo po prostu oprogramowanie.

A co do samej kontrowersji to po prostu w Polsce jest mentalność, że każdy program jest za darmo - nawet te płatne. Więc jak ktoś takiej ciemnocie powiedział, że kodeki w systemie, który oficjalnie jest "za darmo", można kupować to się całkowicie pogubili i głupoty piszą.

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście nie chodziło o sterowniki :) Spory błąd z mojej strony za który przepraszam.

Anonimowy pisze...

Cała ta "kontrowersja" bierze sie chyba z nieznajomosci prawa..
moim zdaniem to dobrze ze canonical daje mozliwosc zakupu kodekow nalezy przy tym pamietac ze oferta wycelowana jest w uzytkownikow pochodzacych z krajow ze specyficznym prawem patentowym jak np USA my w polsce mozemy nie kupujac tych kodekow uzywac w pełni darmowych legalnie wiec niema sie co złoscic na canonical oni nie wyłudzaja pieniedzy tylko ułatwiaja przestrzeganie prawa
swoja droga zastanawiam sie czy kodeki fluendo pozwalaja na odtwarzanie video z itvp.pl bo moje proby z mplayerem vlc i totemem w najlepszym wypadku skutkowały kltkami ;) (moze płatne kodeki dają rade a moze jest jakis sposob ktorego niedane mi bylo poznac)

pozdrawiam

ps swietny blog

adrian5632 pisze...

"Canonical rozpoczyna sprzedaż oprogramowania w Ubuntu Store"

Tytuł całkowicie zjechany, bo:
1) Canonical już od dawna sprzedaje w Canonical Store chociażby Parallels Workstation.
2) Treść dotyczy kodeków i PowerDVD.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety