sobota, 6 września 2008

Instalacja Google Chrome w Ubuntu (przez Wine)

Autor: Adrian Nowak, 08:00, sobota, 6 września 2008


Google chrome to wydana kilka dni temu przeglądarka, stworzona przez giganta wyszukiwarkowego - Google. Różni się od konkurencji głównie lepszym wsparciem dla aplikacji offline. Póki co jest to dopiero wersja beta, więc wiele funkcji nie zostało w niej jeszcze przedstawionych. Niestety narazie Chrome jest oficjalnie dostępne jedynie dla Windowsa, pokażę jednak jak można z niej korzystać w Ubuntu przy użyciu Wine.

1) Na początek musimy zainstalować najnowszą wersję Wine, gdyż jedynie ona potrafi uruchomić najnowszą przeglądarkę Googli.
a) Jeśli po wpisaniu w konsoli polecenia "wine --version" otrzymamy odpowiedź, że Wine jest w wersji 1.1.3 lub nowszej możemy pominąc następny krok.
b) Jeśli nasz Wine nie jest w najnowszej wersji wykonujemy kolejno w terminalu:
wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add -
Następnie do listy oprogramowania osób trzecich dodajemy linijkę:
sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list
Po tej czynności odświeżamy listę repozytoriów wpisując w konsoli "sudo apt-get update" i instalujemy dostępne aktualizacje dla systemu (System=>Administracja=>Menedżer aktualizacji".

2) Gdy Wine jest już gotowe, instalujemy do niego odpowiednie dodatki:
wget http://www.kegel.com/wine/winetricks sudo cp winetricks /usr/sbin
3) Czas na pobranie przeglądarki chrome (domyślnie plik zostanie zapisany w katalogu domowym):
wget http://gpdl.google.com/chrome/install/149.27/chrome_installer.exe
4) Instalacja programu przebiega tak samo jak innych aplikacji dla Windowsa.
5) Po instalacji, Chrome nie jest jeszcze zdatne do użytku. Na początek musimy usunąć z pulpitu skrót, który stworzył instalator. Następnie tworzymy własny aktywator przeglarki na pulpicie wybierając z menu "Aplikacje=>Programy=>Google Chrome=>(klikamy prawym przyciskiem myszy na Google Chrome)' a następnie z menu kontekstowego wybieramy 'Dodaj aktywator do pulpitu".
6) Aby Chrome uruchamiało się poprawnie należy zedytować polecenia aktywatora. Klikamy więc prawym przyciskiem myszy na skrót przeglądarki i z menu wybieramy "właściwości". W nowo otwartym oknie przechodzimy do karty 'Aktywator', tam na kończy polecenia doklejamy (bez cudzysłowia): "--new-http --in-process-plugins".
7) Teraz wystarczy już tylko uruchomić przeglądarkę z utworzonego aktywatora.


Komentarze 11 comments
Anonimowy pisze...

zainstalowałem wg. instrukcji - przeglądarka uruchamia się ale nie widzi stron - ok doklejam tą linijkę i całość wygląda tak :

env WINEPREFIX="/home/wojtek/.wine" wine "C:\windows\profiles\wojtek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Chrome\Application\chrome.exe"--new-http --in-process-plugins

ale teraz chrome nawet nie uruchamia się :( pomocy

Anonimowy pisze...

No widać całkiem nieźle zapowiadająca się przeglądarka powoli wciska się w rynek pomiędzy firefoksa i opere. Ciekawe tylko czy zyska taką popularność jak jej poprzednicy.

Swoją drogą ja poczekam na wersje na linuksa

Ktoso the Ryba pisze...

Można pobrać źródła dla linuksa i własnoręcznie sobie skompilować zatem używanie tu WINE takim sobie pomysłem jest ( http://code.google.com/chromium/ ) ;-) Ogólnie to przerażająco prosta jest, do przesady, nic nie da się poustawiać pozmieniać etc... Dużo robi sama, instalująć np własne pluginy do firefoxa i IE aby się automatycznie updateować przez nie... Sam nie wiem co o niej myśleć - rewolucją nie jest, raczej czymś czego "można się było kiedyś spodziewać po google".

Anonimowy pisze...

wszystko niby smiga ale nie moge jej powiekszyc na caly ekran, pracuje na laptopie, matryca panoramiczna a okienko wyglada jak by bylo w 1024x768 ;) Ktos wie jak to zmienic ?

A dwa faktycznie mega proste to jest, narazie nie zachwyca ;)

Adrian Nowak pisze...

@ anonimowy 1 ;)
nie dałeś spacji przed tym poleceniem, powinno wyglądać tak:
env WINEPREFIX="/home/wojtek/.wine" wine "C:\windows\profiles\wojtek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --new-http --in-process-plugins

Anonimowy pisze...

mój błąd, a czytałem to tyle razy i nie widziałem.....
wielkie dzięki

Anonimowy pisze...

Skoro jest dla Linucha to po co bawić się w Wine. Lepiej Adrianie naucz początkujących instalować ze binarek. A przez to, że w Google na desktopach mają Ubuntu to też niedługo paczka piwinna się pojawić :)

Anonimowy pisze...

Nie instalujcie tego:

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Chrome-Nie-dziekuje,wid,10323327,wiadomosc.html?ticaid=16911

Adrian Nowak pisze...

@anonimowy

Błędy licencji wynikają z tego, że została ona skopiowana z innych usług świadczonych przez Google.

Pomijając fakt, że licencja ta została już zaktualizowana, to jeśli (obojętnie jaka) licencja kłóci się z obowiązującym prawem to nie posiada mocy prawnej.

Google też musi się czasem zabezpieczyć bo to ono jes później oskarżane o naruszenie prywatności i takie tam.

Poza tym (cytat z linku):"Wielki Brat patrzy i sprzedaje dalej pozyskane treści. Zarabiając na informacjach z naszych maili pisanych poprzez systemy webmail, tekstach pisanych na blogach, zdjęciach, filmach itp"

No litości.

Najlepiej jest krytykować firmę, która udostępnia masę przydatnych usług za darmo.

Anonimowy pisze...

Przecież jeszcze nie ma żadnej wersji na Linuksa. Jak rzucacie linkiem do strony projektu to wypadałoby poczytać co tam piszą. Są dostępne dopiero niektóre moduły, które możemy przetestować na swoim systemie odpowiednim skryptem. A sam interfejs Chrome'a (mający być w gtk) jest dopiero w budowie.
Więc prawie na pewno sobie jeszcze trochę na niego poczekamy.

Unknown pisze...

mi wyskakuje jak prubuje pobrać 404 no found

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety