czwartek, 25 września 2008

Laptop: Ustawianie prędkości taktowania procesora w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 20:55, czwartek, 25 września 2008


Zapewne każdy użytkownik komputera przenośnego wie jak ważny jest czas pracy na baterii. Chyba każdemu zdarzyła się kiedyś sytuacja w której każda sekunda pracy komputera była na wagę złota. Jednym z najbardziej łakomych na zużycie energii podzespołów jest procesor. Nie każdy wie, że większość nowych modeli CPU montowanych w laptopach pozwala na dynamiczną zmianę częstotliwości taktowania co przekłada się w znaczny sposób na zużycie energii.

Funkcję monitorowania częstotliwości pracy procesora posiada aplet "Monitor częstotliwości procesora". Warto go więc dodać do jednego z paneli w naszym systemie. Klikamy zatem prawym przyciskiem na wybrany panel a następnie "Dodaj do panelu...". Z listy wybieramy "Monitor częstotliwości procesora".

Domyślnie aplet ten nie pozwala jednak na zmianę częstotliwości taktowania procesora. By to zmienić wpisujemy w konsoli:
sudo dpkg-reconfigure gnome-applets

W pierwszym ekranie wybieramy 'OK' a następnie 'Tak'. Od tej pory po kliknięciu w ikonę apletu monitorowania częstotliwości CPU, będziemy mogli wybrać dostępne prędkości taktowania bądź też predefiniowane tryby pracy.
Komentarze 17 comments
Anonimowy pisze...

Sposób dobry tylko czy jest bezpieczny ?

W podróży ze smakiem pisze...

To w Ubuntu i Gnome trzeba coś takiego ręcznie robić? Nie każdy chyba wie o tym, że opcja ta jest w większości przypadków włączona domyślnie. Poza tym, jak już piszesz jak to zrobić, to mógłbyś zauważyć, że trzeba sprawdzić czy w biosie jest ustawione korzystanie z IntelSpeed Step, bo bez tego chyba nie będzie działać.

Anonimowy - jest bezpieczne.

Anonimowy pisze...

no dobrze a jak taką rzecz zrobić w kde??

Anonimowy pisze...

wielkie dzieki tego mi brakowalo zawsze zmienialem tryby pracy okrezna droga a teraz klik i jest

shai pisze...

To jest najłatwiejszy sposób, ale jest tez np. program Ubuntu Tweak (zbieżność nazw przypadkowa - prawdopodobnie), w którym można sobie ustawić tryby pracy, pomiędzy performance, on-demand czy powersaving.

A wiecie może jak zmusić Ubuntu, aby uruchamiał się od razu w danym trybie lub czestotliwosci? U mnie domyslnie odpadal sie on-demand, jak zmieniam na performance i uruchamiam ponownie to znowu jest on-demand.

Marcin Łępicki pisze...

Dzięki, nie wiedziałem że applet ma takie możliwości. Do tej pory używałem do tego konsoli, np. do ustawienia prędkości 800MHz:
sudo cpufreq-selector -f 800000

@anonimowy
Zezwolenie na działanie programu z uprawnieniami superużytkownika, a to dokładnie robi te polecenie, nie jest niebezpieczne samo z siebie. Możliwość przełamania zabezpieczeń rodzi się gdy program ma specyficzne, chociaż pojawiające się czasem błędy (np. pozwalające na przepełnienie bufora). Czyli jeśli applet jest dobrze napisany, a nic nie wskazuje na to by było inaczej, nie ma czego się obawiać.

patrycju5z pisze...

Podobny efekt mozna zastosowac dzieki "Zarządzanie Energią" (ikona z ładowanie baterii), ale nie ma tak wielu opcji jak aplet "Ustawienie czestliwosci procesora"

W podróży ze smakiem pisze...

@Misiu - choćby w kpowersave możesz ustawić profil dynamicznego taktowania procka.

@Marcin - pozostaje tylko pytanie, czy anonimowy pyta się o bezpieczeństwo systemu czy procka;)

Anonimowy pisze...

Ładny theme, podeślesz linka? (:

Adrian Nowak pisze...

Theme pochodzi ze strony:
http://www.gnome-look.org/content/show.php/Fresh+Gnome+Theme?content=87723
Bardzo miło mi się z nim pracuje na laptopie :)

Anonimowy pisze...

@mirek
chyba o bezpieczeństwo procka.
a jeżeli nie on, to ja zapytam: czy dla procka to jest bezpieczne? ;)

Adrian Nowak pisze...

Jest to w 100% procentach bezpieczne dla procesora. Nie jest to żadne podkręcanie tylko używanie funkcji wbudowanych w najnowsze enerogooszczędne procesory.

Anonimowy pisze...

Chciałbym zaznaczyć że ubuntu z automatu potrafi skalować częstotliwość procesora (przynajmniej jeśli chodzi o wersje 8.04 i procesory intela) i żadne dodatkowe zabiegi nie są potrzebne. W tym tekście została przedstawiona metoda z alternatywnym programem po prostu.

Anonimowy pisze...

Czy będzie to działać również na AMD Athlon 64 X2
Dual-Core Processor z technologią Cool'n'Quiet ?

Anonimowy pisze...

Zapewne będzie działać, praktycznie wszystkie nowe procesory mają możliwość zmiany taktowaia - szczególnie te mobilne.

Anonimowy pisze...

Szukałem takiego rozwiazania, działa świetnie na AMD Turion x2 Ultra 64

Anna Barańska pisze...

Całkiem fajny artykuł.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety