piątek, 5 września 2008

Prosta nakładka na Firewalla wbudowanego w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 14:00, piątek, 5 września 2008


Nareszcie powstała długo oczekiwana przez wielu użytkowników Ubuntu aplikacja, a właściwie nakładka umożliwiająca wizualną edycję ustawień systemowego firewalla. Jest bardzo prawdopodobne, że nakładka ta znajdzie się domyślnie w następnej wersji Ubuntu. Pokażę jak można mieć ją już dziś.

Paczkę programu pobieramy z:https://launchpad.net/gui-ufw/+download
Po instalacji skrót do aplikacji znajduje się w 'Aplikacje=>Insternet=>gufw".

Za pomocą jednego kliknięcia można dokonać konfiguracji najważniejszych ustawień.

W ustawieniach prostego firewalla możemy zdefiniować jakie adresy IP będą mogły się łączyć z naszym komputerem i z jakiego portu mogą korzystać. Dla mniej zaawansowanych dodano możliwość blokady wszystkich nieznanych pakietów przychodzących.
Komentarze 3 comments
Vilk pisze...

najlepszy firewall to wlasny skrypt w bashu :) a dla kogos kto nie chce sie w to bawic polecam firestarter'a ma naprawde sporo mozliwosci no i powiadamia na biezaco w pasku o wszelkich nieprawidlowosciach i dziwnych zachowaniach zarejestrowanych na interfejsie sieciowym. Bardzo fajny dla desktopa. Polecam sudo apt-get install firestarter

Adrian Nowak pisze...

Firestarter to rzeczywiście bardzo ciekawy program, niestety o wiele bardziej skomplikowany od tego opisanego w tym poście. Postaram się o nim napisać w najbliższym czasie.

Anonimowy pisze...

Ja natomiast polecam Guarddoga: prosty w obsłudze, po polsku i do tego skuteczny :-)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety