środa, 24 września 2008

Używanie więcej niż 3 GB pamięci RAM w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 21:08, środa, 24 września 2008


Obecnie 32-bitowa wersja Ubuntu pozwala na używanie jedynie 3 GB pamięci RAM (czasami trochę więcej). Dostępne są obecnie programy i gry używające 6, 8 i więcej gigabajtów pamięci. Jeśli więc posiadasz dużo pamięci operacyjnej, warto by Ubuntu korzystał z całości. Zapewne wpłynie to na płynniejszą pracę komputera i wygodniejszą pracę z wieloma wymagającymi aplikacjami.

Aby uaktywnić całą pamięć należy wykonać (każda linijka osobno) w konsoli poniższe polecenia:
sudo apt-get install linux-restricted-modules-server
sudo apt-get install linux-headers-server
sudo apt-get install linux-image-server linux-server
To wszystko. Po restarcie komputera Ubuntu powinien wykrywać całą dostępną pamięć.

źródło: www.ubuntugeek.com
Komentarze 23 comments
Paweł pisze...

1. Nie działa odsyłacz do oryginału- powinien być http://www.ubuntugeek.com/how-to-use-more-than-3gb-ram-on-32-bit-ubuntu.html

2. Może autor postu pokusiłby się o wyjaśnienie dlaczego linux-server obsługuje więcej RAM a linux-generic (bodajże tak się zowie) nie...

pozdrawiam

Mark pisze...

A czy wpływa to jakoś dla osób które mają mniej niż 3GB, żeby były bardzie i efektywniej wykorzystywane?

Anonimowy pisze...

@ marek - jak masz mniej niż 3GB ramu, to to Ci nic nie da :) Generalnie takie coś stosuje się wtedy, kiedy masz procek 32 bity i sporo ramu do wykorzystania. Jeśli procek jest PAE, a zapewne Twój jest, tak jak i większość powyżej Pentium M, możesz wykorzystać dodatkowe gigabajty pamięci. Jednak, tak jak wspomniałem wcześniej, nie wpłynie to na lepsze wykorzystanie pamięci. Za to odpowiadają inne czynniki.

@ do redakcji - poprawcie tego linka, bo to takie mało poważne jest :D

Unknown pisze...

@Marek. Trochę to wpływa na wydajność. Normalnie w trybie 32-bitowym procesory o architekturze x86 mają przestrzeń adresową 4GB, z czego ostatni GB jest zarezerwowany na PCI i pochodne, a na pamięć pozostaje 3GB. Użycie trybu PAE umożliwia zaadresowanie chyba do 64GB (nie pamiętam), ale wiąże się z używaniem wolniejszych instrukcji, które dodatkowo adresują segmenty pamięci. Spowolnienie jest jednak na współczesnych procesorach na tyle mało istotne, że wiele dystrybucji stosuje domyślnie jądro z obsługą PAE.

przemk pisze...

"jeśli więc posiadasz dużo pamięci podręcznej" - pamięć RAM to nie pamięć podręczna, tylko operacyjna :-)

patrycju5z pisze...

A ja mam pytanie związane z tematem oraz z partycją swap.

Uzywam laptopa z 4gb ramu, zrobilem partycje swap o pojemnosci 5 Gb. Za kazdym razem kiedy patrze w monitor systemu wykorzystanie pamieci swap jest rowne 0 bajtow. Czy z taką ilością ramu mozna zmiejszyc swap do minimum oraz do jakiego minimum? Do jakich aplikacji jest wykorzystywany swap?

Anonimowy pisze...

@patrycju5z
Mozesz zmniejszyc np do 1GB, na oko powino starczyc, no moze 2GB :P.
Generalnie Swap, tak jak w Windows wykozystywany jest wtedy gdy 'konczy sie pamiec RAM', czyli np gry, gdzie alokacja grafiki, obiektow 3D itd, wymaga sporej ilosci RAM, co za tym idzie gra p moze wczytac 6GB do pamieci, i Swap to taki 'dyskowy RAM', z tego ze odczyt z dysku jest wolniejszy system woli kozystac z tej fizycznej pamieci RAM.

W podróży ze smakiem pisze...

W przypadku zwykłego peceta domowego wystarczy Ci swap 1gb. Przy takiej ilości ramu bardzo ciężko domowymi sposobami (przeglądając net np) zapchać ram. Używa się go głownie przy hibernacji na dysku, kiedy snapshot systemu jest robiony w swapie.

Anonimowy pisze...

@patrycju5z

swap może być wykorzystywany do zapisu obrazu pamięci podczas suspend2disk (hibernacja), dobrze jest mieć w takich wypadkach więcej niż ramu, choć może w twoim wypadku niekoniecznie, bo obraz pamięci może być kompresowany przed zapisaniem.

Anonimowy pisze...

Jeśli masz 4 GB RAM i 5 GB swap i nie wiesz do jakich aplikacji przydaje się tyle pamięci (9 GB), to pewnie Tobie się nie przyda wogóle. Jeśli podczas twojej codziennej pracy nie osiągnąłeś magicznego progu >0 b użytych w swapie, to możesz go spokojnie ograniczyć do zera.
A cały problem z PAE i pamięcią znika, jeśli wyposażymy komputer w system 64-bitowy. W przypadku Ubuntu (i ogromnej większości innych dystrybucji) nie będzie z tym żadnych problemów, bo wszystkie repozytoria i paczki mają swoje 64-bitowe odpowiedniki.

Anonimowy pisze...

Jak zwykle naqjciekawsze w komentarzach:)a co dają 64bity czym to się rożni może jakiś odsyłacz do lektury?

Marcin Łępicki pisze...

@rrrekin

Wydaje mi się że to, co piszesz odnosi się do systemu Windows - pierwsze 3GB dla przestrzeni programów, czwarty gigabajt w przestrzeni adresowej jądra. W linuksie jest chyba inaczej - pierwszy gb na przestrzeń adresową jądra, trzy kolejne na programy.

Anonimowy pisze...

To nie do końca jest tak, że będziesz mógł wykorzystać nawet 64GB ram. Procki z PAE mają 36bit linię adresową, więc mogą zaadresować taki rozmiar pamięci. Jednak system operacyjny nadal jest 32-bit, więc nadal mamy ograniczenie do 4GB. Ten trick pozwala na, to, żeby każdy z procesów dopalonych w systemie mógł skorzystać z 4GB (pod warunkiem, że fizycznie nie braknie pamięci). Czyli system będzie mógł wykorzystać pamięć powyżej 4GB ale dla pojedynczego procesu nadal nie przekroczymy magicznej bariery 4GB. To tak w skrócie ;)

Anonimowy pisze...

Panowie, mam kilka pytań, które frapują mnie od dawna. Proszę o uświadomienie.

1 Co się dzieje gdy na dwuprocesorowym procesorze zainstaluje system pod architekturę x86? Czy duża moc procesora pozostaje niewykorzystana? Czy system działa stabilnie?

2 Czy ten sam system (np. Debian) działającuu na architekturze x86 (i jej dedykowany) będzie dużo mniej wydajniejszy niż na x64. Chodzi mi o różnicę między systemami dedykowanymi na daną architekturę.

3. Skiter, jakie znasz np. gry na Linuksa wykorzystujące takie ilości ramu (nie chodzi mi o emulowane w Wine).

4 Z tego co tu piszecie (nie dosłownie) wynika, że nie opłaca się kupować więcej niż 3GB RAM do P4. Tzn, dla użytkownika nie grającego, przeglądającego net, uczącego się tajników Linuksa, to tylko zbędny bajer, czy może się myle?

5 Mam 2 GB i jeszcze ani razu nie udało mi się zapełnić całości. Ponieważ mam jeszcze 2 wolne sloty na pamięć w mojej głowie rodzi się pytanie, czy dokupienie dodatkowego gigabajta, lub dwóch coś da? Czy wzrośnie wydajność systemu? Szybciej się będzie ładował? Czy w ogóle coś się zmieni (po dołożeniu) oprócz fizycznej obecności pamięci na swoim miejscu i cyferek przy włączaniu komputera?

6 Mam pamięć działającą w trybie Dual Channel, czy możecie mi poradzić? Chodzi o to, że mogę dokupić sobie więcej pamięci tylko nie wiem z jakiej opcji skorzystać, czy 2x512, czy 1x1024?

Bardzo proszę o merytoryczne odpowiedzi, zwłaszcza nt. systemów i architektury.
Pozdrawiam i gratuluje świetnego Blogu.

Mark pisze...

"Pozdrawiam i gratuluje świetnego Blogu." Też bym to dodał dla podlizuchy jak bym zadał tyle pytań :-) ale przyznam szczerze ze na poniektóre z nich sam bym z chęcią się dowiedział co myślą inni.

Adrian Nowak pisze...

Link i pamięć operacyjną poprawiłem :)
Widze, że ciekawa dyskusja się rozwinęła. Chyba trzeba będzie w przyszłości szerzej opisać te sprawy.
Pozdrawiam

patrycju5z pisze...

Po dodaniu paru komend wyswietla sie juz 4GB. System dziala bez problemów.

Anonimowy pisze...

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Vista_x64__czas_na_64-bity_w_swiecie_Windows.-827.html

Jest tu trochę o 64-bitach i (by mnie nie oskarżono o off-topic ;) ) też o ubuntu 32 vs. 64 ;)

Anonimowy pisze...

Szamot83:

Architektura i ilość rdzeni w procesorze to 2 niezależne rzeczy.

Porównanie wydajności Ubuntu 64 i 32-bitowego:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=616&num=1

Tryb dual channel nie ma wielkiego znaczenia na co dzień, w praktyce tylko w grach. Nie ma sensu, żebyś kupował więcej pamięci, jeśli nie używasz jakiegoś profesjonalnego softu i nie grasz w najnowsze gry. 2GB to dużo. Sprawdź w instrukcji do swojej płyty głównej jaka konfiguracja jest wymagana dla trybu dual channel.

Szamot83 pisze...

Dziękuję za link.

ech... z tym dual channel, to nie mogę uzyskać jasnej odpowiedzi. To znaczy każdy wie, ale co innego z tego wynika.
I komu tu wierzyć? Przestałem się tym przejmować, bo szybkość mojego kompa jest dla mnie satysfakcjonująca.

Masz rację z tym ramem, nie ma sensu wydawać na niego pieniędzy. A żeby w coś pograć, wolę kupić sobie X360, są teraz w bardzo atrakcyjnej cenie.

Anonimowy pisze...

Nie czytałem komentarzy wszystkich ale to co ty podałeś to lamerstwo straszne, instalowanie jądra pod serwer na desktopie (po paczkach widać). Lepiej pokaż jak jądro przekompilować a to nie jest takie trudne.

Anonimowy pisze...

@Anonimowy:
Instalowanie tego serwerowego jąderka nie jest lamerstwem tylko wygodą.

@Adrian (Autor)
Jeżeli o czymś piszesz mógłbyś chociaż zbadać temat a nie bezmyślnie przepisywać. Po pierwsze nie trzeba koniecznie w osobnych linijkach, skąd Ty to wziąłeś? Wystarczy sudo apt-get install linux-headers-server linux-image-server Po drugie istnieją co najmniej dwa sposoby na > 4GB RAM na systemach 32bit, z trudem przetłumaczyłeś pierwszy nie wspominając słowem o drugim to błąd dziennikarski. Można jeszcze zkompilować jądro z CONFIG_HIGHMEM(liczba<=64)G=y.

Michał pisze...

Polecam instalacje najnowszego ubuntu które w pełni wspiera konfigurację powyżej 3gb pamięci ram.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety