piątek, 26 września 2008

Wicd - zaawansowane zarządzanie Wi-Fi w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 18:40, piątek, 26 września 2008


Wielu użytkowników Ubuntu skarży się na domyślnie stosowany w tej dystrybucji program do obsługi sieci - network-manager. Nie posiada on wielu ważnych opcji konfiguracyjnych, które możemy znaleźć w konkurencyjnych systemach. Na szczęście powstało świetne narzędzie o nazwie Wicd, które zaspokoi potrzeby wymagających użytkowników.

Przy pomocy Wicd uzyskamy dostęp do wielu zaawansowanych opcji takich jak ustawianie szyfrowania połączenia, statycznych IP i DNS i wielu innych.

Instalacja

Przed zainstalowaniem programu należy dodać informację o nim do listy naszych repozytoriów. Dodajemy zatem do listy oprogramowania osób trzecich linijkę:
deb http://apt.wicd.net gutsy extras
Według twórców powinna działać z wieloma wersjami Ubuntu (dapper, edgy, feisty, gutsy, hardy). Po odświeżeniu listy repozytoriów wpisujemy w konsoli:

UWAGA! Podczas instalacji Wicd, zrywane jest połączenie z internetem. Możemy je oczywiście wznowić, jednak ostrzegam by nie było nieprzyjemności :)

sudo apt-get install wicd
Po instalacji program możemy znaleźć w menu "Aplikacje=>Internet=>Wicd".
Komentarze 23 comments
Anonimowy pisze...

"ustawianie szyfrowania połączenia, statycznych IP i DNS" - to wszystko jest obecne w network-manager.

Adrian Nowak pisze...

Dalej napisałem "i wielu innych" ;)
Może z tymi wieloma trochę przesadziłem, ale myśle, że Wicd to ciekawa alternatywa dla Network Managera.

Jakub Rusinek pisze...

Unikaj "wielu innych", gdy porównujesz oprogramowanie.

Tracisz wiarygodność.

Adrian Nowak pisze...

Napisałem wielu innych bo rzeczywiście aplikacja ta ma wiele inncyh funkcji. Tworzenie sieci Ad-Hoc czy łączenie z ukrytymi sieciami chociażby. Następnym razem postaram się dokładniej opisać szczegółowe funkcje programów.
Mimo wszystko myślę, że nie straciłem na wiarygodności :)

Szamot83 pisze...

Autor zapomniał dodać, że jeżeli wcześniej skonfiguruje się network managera, to trzeba w pliku /etc/network/interfaces zostawić tylko
auto lo
iface lo inet loopback


Wiem z doświadczenia, że ten program "kłóci" się z network-managerem. Dodatkowo jest o tym wspomniane na stronie domowej Wicd.

Anonimowy pisze...

W czytelni Ubuntu jest to bardzo dobrze opisane. Odsyłam tam autora, żeby niechcący nie narobił ZU bałaganu i niepotrzebnych emocji ;D Bez urazy ofcorse.

Anonimowy pisze...

Dzisiaj właśnie miałem problem z network-manager z szyfrowaniem połączenia wi-fi WEP 128bitów i zainstalowałem wicd i po kilku próbach wreszcie mi działa internet bezprzewodowy, więc jeśli chodzi o moje zdanie który program lepszy to jak do połączenia kablowego albo bez szyfrowania to network-manager a dopiero w innych okolicznościach (jak on niedziała) to wicd

Pozdro all

Anonimowy pisze...

Mam pytanie jak dodać ten program, aby się automatycznie uruchamiał przy starcie systemu i łączył z siecią bezprzewodową?

Adrian Nowak pisze...

Na początek proszę o zmianę nicka, gdyż tak podpisane komentarze będą usuwane.

Anonimowy pisze...

"Napisałem wielu innych bo rzeczywiście aplikacja ta ma wiele inncyh funkcji. Tworzenie sieci Ad-Hoc czy łączenie z ukrytymi sieciami chociażby." Te funkcje też w NM są ;) Wicd sam używam bo jest przyjaźniejszy, ale nie zauważyłem żadnych funkcji, których nie było by w NM.

Anonimowy pisze...

nie chce byc krytyczny, bo ten blog ma potencjal, ale jakosc artykolow w nim publikowanych jest niski. Co prawda moze to nei moj target, ale opisywanie aplikacji w formie co ona potrafi + apt-get install... zenua. Lepiej pisac rzadziej a zdecydowanie lepiej jakosciowo i bardziej opisowo

Serdecznie pozdrawiam

Adrian Nowak pisze...

Chodzi o to by zainteresować począkujących użytkowników ciekawymi programami, których zapewne nie znają. Jeśli kogoś temat zainteresuje to z pewnością znajdzie bardziej szczegółowe informacje na innych stronach.

Anonimowy pisze...

NM ma dodatkowo obsługę VPN'ów.

Unknown pisze...

Króciutki komentarz z mojej strony - w przypadku instalacji z repozytorium pobierana jest starsza wersja programu (bodajże 1.4.2, czyli gdzieś z okolic stycznia 2008), żeby zainstalować nowszą należy wybrać się na stronę twórców programu i ręcznie pobrać sobie paczkę .deb...
Odnośnie porównywania i oceniania - swego czasu wicd był zdecydowanie lepszy od NM... Ponieważ oryginalnego network-managera nie używam od bardzo dawna, trudno mi powiedzieć, na ile ta przewaga jest jeszcze aktualna :D

jo pisze...

cześć, skoro mowa o wicd to mam pytanie; i może ktoś zna odpowiedź. jak zrobić aby ikonka tego programu pojawiła się na tacce systemowej?

Anonimowy pisze...

Aż przetestuje bo mam mam 1 komputer i 3 katry WiFi zakupione do zabawy :
Chipset Atheros ,RT61 Realteka i popularny Prism 2,5 do tego jeszcze antena Yagi 16 DBi do skanowania osiedla :-)

Anonimowy pisze...

Wicd - powiem krótko - używam, polecam

Anonimowy pisze...

jak przywrócić wyświetlanie w networkmanagerze(standardowym) wyswietlannie wifi? Bo gdy odinstalowalem Widc(nie łączy sie z wifi) przestaly sie wyswietlac sieci bezprzewodowe

Anonimowy pisze...

wicd -rewelacja super używam
żeby był w trayu trzeba dopisać do programów startowych wicd a poleceniu wpisać: /opt/wicd/tray.py
pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Instalując Wicd automatycznie zostaje odinstalowany network-manager. Używam go na 2 laptopie i działa wyśmienicie

Anonimowy pisze...

czy za pomocą Wicd można skonfigurować połączenie 3G,

Paweł Grądziel pisze...

Po upgradzie Kubuntu z 9.04 do 9.10 (alfa3), standardowy network manager mi przestał działać i nie łączył mnie z siecią WIFI. Zainstalowanie wicd uratowało mi komputer. Polecam!

Joanna Zadrożna pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety