niedziela, 14 września 2008

Zmniejsz pobór energii komputera z PowerTOP

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 14 września 2008


PowerTOP to narzędzie stworzone przez firmę Intel w celu optymalizacji ustawień komputera tak, by pobierał jak najmniej energii. Pozwala to na przedłużenie pracy laptopa podczas korzystania z akumulatora.

Podzespołem, który pobiera najwięcej energii w laptopie jest najczęściej procesor. Nowe modele pozwalają na dopasowywanie częstotliwości taktowania według zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wyższe taktowanie to więcej wydzielanego ciepła i większy pobór energii. Tego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Musimy więc przeanalizować uruchomione procesy i wyłączyć te zbędne. W tym właśnie zadaniu pomoże nam PowerTOP.

Aplikację instalujemy wpisując w konsoli:
sudo apt-get install powertop
Następnie uruchamiamy program z uprawnieniami roota:
sudo powertop

PowerTOP uruchamia się w konsoli

Po wydaniu polecenia, program zbiera dane przez 5 sekund, po czym wyświetla w konsoli przydatne informacje o taktowaniu procesora i o uruchomionych wątkach. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Na samej górze PowerTOP wyświetla informacje o dostępnych prędkościach taktowania procesora. Zmieniając zaznaczenie strzałkami, możemy sprawdzić z jaką prędkością nasz procesor pracował najczęściej, im była ona mniejsza tym komputer pobierał mniej prądu.

Poniżej widoczna jest linijka zatytułowana 'wakeups-from-idle per second' co oznacza 'pobudki z bezczynności na sekundę'. Mówi ona o liczbie wybudzeń procesora z bezczynności, wybudzeń tych dokonują różne procesy, których lista jest wyświetlana poniżej w programie.

Na samym dole oprócz opcji zamknięcia programu i odświeżania statystyk znajduje się czasem sugestia wciśnięcia klawisza, który spowoduje zakończenie zbędnego procesu a tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Najczęściej takie działanie nie powinno pociągać za sobą skutków ubocznych.

Niestety program nie wykryje za nas wszystkich zbędnych procesów. Musimy więc sami przyjrzeć się liście najbardziej "zasobożernych" aplikacji i jeśli uznamy jakąś za niepotrzebną zakończyć jej działanie. Gdyby "zabicie" procesu wywołało niestabilnie działanie systemu, zwykle powinien pomóc restart komputera.
Komentarze 0 comments

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety