piątek, 10 października 2008

Aktualizacja z Ubuntu 8.04 do 8.10 beta

Autor: Adrian Nowak, 17:50, piątek, 10 października 2008


Mimo iż do wydania kolejnej wersji finalnej Ubuntu pozostało jeszcze kilkanaście dni, już teraz można zaktualizować system do wersji 8.10 beta. Da nam to dostęp do aktualizacji wielu setek pakietów i nieco zmodyfikowanego wyglądu systemu. Nie zalecam jednak aktualizacji na maszynach przeznaczonych do pracy, gdyż jest to wciąż wydanie beta, które może zawierać liczne błędy i luki w bezpieczeństwie.

Rozpoczynamy od uruchomienia menedżera aktualizacji wciskając kombinację klawiszy ALT+F2 a następnie wklejając w pole tekstowe komendę 'update-manager -d'.

Po zaktualizowaniu systemu, program powinien zawiadomić nas o dostępności kolejnej wersji systemu i o możliwości zrobienia upgrade.


Klikamy zatem na przycisk 'Aktualizuj' i postępujemy wedle dalszych instrukcji. W moim przypadku instalator zapowiedział konieczność pobrania 940 mb danych z internetu w celu aktualizacji pakietów, dla osób posiadających wolne łącze może to być spore utrudnienie.

Komentarze 12 comments
POLYFEM pisze...

Po aktualizacji system chodzi znacznie wolniej, non stop cos grzebie po dysku. Ale trzeba przyznac - poprawila sie szybkosc startu. Dobrze, ze to beta, bo szybkosc dzialania systemu pozostawia naprawde wiele do zyczenia.

Anonimowy pisze...

Dlatego właśnie poczekam jeszcze te 19 dni zanim zaktualizuje swoje ubuntu ;)

Anonimowy pisze...

Czekam cierpliwie, na wersje finalna. No i mam nadzieje, ze napiszesz wtedy jak najlepiej zaktualizowac 8.04 na 8.10.
Rewelacyjny blog, pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Właśnie sobie roz....em ubuntu przez tą je..ną aktualizację.
Ciekawe jak to można cofnąć??

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak w przypadku kart graficznych nVidii ale u mnie na ati (mobilne hd2600) obraz zaczyna wariować po wstaniu iksów. Nie da się pracować. Ba. Zalogować to tylko na ślepo. ;-)
Z tego względu nie zalecam migracji do 8.10 ludziom z kartami ati. :-)

Anonimowy pisze...

To samo u mnie na lapku z kartą Nvidii... X wariuje i nie wstaje, ale dałem sobie rade. Mimo wszystko nie warto było robić upgrade'u, system działa znacznie mniej stabilnie. Kubuntu KDE4.

patrycju5z pisze...

Nie wiem jakie patche dodaje ubuntu.pl do swoich wersji ubuntu, ale zawsze zainstalowany obraz polskiej wersji ubuntu działa na moimkomputerze znacznie lepiej niż uniwersalne oficjalne plyty. Dlatego polecam zaczekać na plik iso ze strony ubuntu.pl

Anonimowy pisze...

Przydałby się artykuł porównujący zalety i wady zostania na 8.04.1 w stosunku do migracji na 8.10. Jakich problemów mogę się spodziewać np. za rok mając wciąż 8.04.1 (brak pakietów w wersji 8.04.1?)

Moi rodzice mają Mandrive i bardzo źle wspominam siedzenie na starej dystrybucji gdy już nowa jest...

Anonimowy pisze...

Po migracji na 8.10 aktualizacje pojawiaja się dosłownie co kilka godzin i to nie pojedyńcze pakiety, ale co najmniej po kilkanaście. Teraz Kubuntu działa naprawde szybko szybciej niż przedtem. Aktualizacja się opłacała... narazie ;)

Anonimowy pisze...

@ anonimowy - taki artykuł można by było sobie wsadzić gdzieś. Ponieważ użytkownicy pobierający wersję beta danej dystrybucji mogą spodziewać się absolutnie wszystkiego. W zależności od konfiguracji sprzętowych.

Anonimowy pisze...

a mi sie ubunt calkiem pomieszal wlaczylam aktualizacje zaczelo chodzic potem zaczal mi 20 programuw skasowalo i potem nic teraz niemoge pobierac ani programuw ani aktualizacji kto wie jak mi pomuc to niech napisze mi na emaila bernadeta0906@wp.pl a jeszcze jedno bo mi wyskakuje error i kod błoędu1 atox2 oraz mam problem z pobieraniem plikuw z internetu i niemoge ogladac filmuw a ni niema glosu na muzyce filmach

Anonimowy pisze...

A więc miałem czekać, aż zostanie wydane oficjalnie ubuntu 8.10 niestety coś mnie kusiło aby przeprowadzić aktualizację już teraz , a po drugie byłem ciekaw czy rozwiązano problem z częstym parkowaniem głowicy dysku w laptopach.
Po aktualizacji, ku mojemu zaskoczeniu podczas startu ubuntu nie pojawia się graficzny pasek ładowania, nie wiem czy tak będzie w oficjalnym wydaniu czy tylko u mnie tak jest (mi szczerze mówiąc tak lepiej pasuje;) widzę gdzie jest ewentualny błąd podczas ładowania systemu).
Po uruchomieniu (znacznie szybszym niż przed aktualizacją)ubuntu działa stabilnie co do szybkości działania raczej nie zauważyłem poprawy czy pogorszenia jest mniej więcej tak jak przed aktualizacją.
Odnośnie częstego parkowania głowicy dysku w lapach niestety nic nie zmieniono przynajmniej u mnie jest tak samo, czyli źle :/ musiałem zastosować skrypt który gdzieś na forum ubuntu znalazłem i teraz jest ok:)
Ogólnie u mnie aktualizacja nie zaszkodziła;), a nawet wniosła kilka ciekawych zmian
Pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety