sobota, 4 października 2008

GIMP - porządkowanie wyświetlania okien roboczych

Autor: Adrian Nowak, 16:08, sobota, 4 października 2008


Jako użytkownicy Linuksa, chcąc nie chcąc zmuszeni jesteśmy, w przypadku pracy z grafiką rastrową, korzystać z usług programu GIMP (pomijam parę innych mniej lub bardziej rozwiniętych projektów, które jednak nie oferują tak bogatego wachlarza możliwości co GIMP).

Niestety GIMP w codziennym użytkowaniu nie jest zbyt ergonomiczny (choć niektórzy twierdzą inaczej – uważam, że to masochiści). Na szczęście najnowszy GIMP 2.6 pozwala na większą możliwość dostosowania obszaru roboczego do naszych potrzeb i jakiegoś jego „ucywilizowania”.


Niezbędny będzie do tego jednak funkcjonujący Compiz (możliwe, że inne menedżery okien również by na to pozwoliły – nie wiem, nie sprawdzałem).

Wykonamy to w paru krokach.

Uporządkowanie wyświetlania okien roboczych


Na początek włączamy zapamiętywania pozycji okien:


Menu Edycja → Preferencje → Zarządzanie oknami

Tu zaznaczamy opcje:


Podpowiedź do narzędziówki: Wyświetlaj na wierzchu

Podpowiedź do innych doków: Wyświetlaj na wierzchu


Dzięki czemu okna narzędziowe będą zawsze widoczne nad oknem głównym (nazwy powyższych opcji są nieco mylące).


Oznaczamy również pole Zapisz pozycje okien przed zakończeniem.


Naciskamy OK zatwierdzając zmiany.


Następny krok to zmiana wysokości paneli z narzędziami: maksymalizujemy okno główne, a panele narzędziowe umieszczamy w preferowanych miejscach (u mnie po lewej narzędziówka, po prawej warstwy, kanały itd. - jak na screenie poniżej). Następnie dostosowujemy ich wysokość tak, aby w całości mieściły się na zmaksymalizowanym oknie głównym.Modyfikacja wyświetlania okien


Kolejnych zmian dokonujemy w Menedżerze ustawień Compiz Config (menu System → Preferencje → Menedżer ustawień CompizConfig – oczywiście musi on być uprzednio zainstalowany). Nazwy zakładek menedżera dotyczą Compiza 0.7.9, ale w 0.7.8 powinny być takie same.


Tu wchodzimy w zakładkę Efekty → Dekoracje okna. W przedostatnim polu Dekoracje okien klikamy znak plusa (+). Jako Typ wybieramy Tytuł okna, a następnie klikamy na przycisk Złap. Kursor zamieni się w krzyżyk. Musimy teraz nim kliknąć w okno narzędziówki GIMPa. W polu Wartość pojawi się nazwa okna Narzędziówka. Na dole okna zaznaczamy pole Odwróć. Naciskamy przycisk Dodaj – obramowanie okna narzędziówki powinno zniknąć. Operację powtarzamy identycznie w przypadku okna Warstwy, Kanały,...


Mamy już dwa okienka bez obramowań. Teraz pozbędziemy się w identyczny sposób cieni pod nimi, z tym, że okna dodawać będziemy w ostatnim polu Dekoracji okien, czyli w polu Cienie okien. Dzięki tym operacjom mamy już dwa wolne od obramowań i cieni okna z narzędziami.


Aby zwiększyć widoczność obszaru pracy (a konkretnie obrazu, nad którym pracujemy), możemy jeszcze oknom narzędziowym dodać na stałe nieco przezroczystości. Zrobimy to również w Menedżerze ustawień Compiz Config w zakładce Opacity, Brightness and Saturation (nie mam w swoim menedżerze tłumaczenia nazwy tej zakładki – możliwe, że będzie to Nieprzezroczystość, Jasność i Nasycenie). Tu, w tabeli Window specific settings (może zaistnieć konieczność jej rozwinięcia) klikamy na przycisk Nowy. W oknie, które się otworzy klikamy na przycisk plusa (+) i postępujemy identycznie jak wyżej, z tym, że nie oznaczamy opcji Odwróć. Po wyborze okna ustawiamy suwakiem Window values żądaną wartość przezroczystości (ja ustawiłem na 80). Operację powtarzamy z drugim oknem GIMPa.


Sprawdzamy, czy wszytko wygląda jak należy, w razie czego wprowadzając niezbędne poprawki.


Zamykamy GIMPa, aby zapisać położenie okien.

Przezroczystymi oknami możemy nadal poruszać przytrzymując klawisz Alt i przeciągając je myszką.

Autorem artykułu jest EuGene Wolfe


Komentarze 11 comments
Anonimowy pisze...

O ile brak obramowań to przydatny trik, o tyle przezroczystość raczej utrudnia życie. Że też jeszcze nikt nie zrobił (lub ja tego nie znalazłem) takiej modyfikacji do GIMPa, by panele narzędziówki i warstw chowały się i pojawiały się przy najechaniu myszką do krawędzi. cały ekran do dyspozycji,a gdy potrzebuje się konkretnego narzędzia, szybki dostęp do panelu.

Anonimowy pisze...

"Niestety GIMP w codziennym użytkowaniu nie jest zbyt ergonomiczny (choć niektórzy twierdzą inaczej – uważam, że to masochiści)." ← Ja się z tym niezgodzę. Kilka okien jest bardzo przydatnych dla początkujących kiedy robią coś według tutoriali (nie muszą zasłaniać całej przeglądarki jak to jest w PS).

Unknown pisze...

anonimowy napisal:
"... Ja się z tym niezgodzę. Kilka okien jest bardzo przydatnych dla początkujących kiedy robią coś według tutoriali (nie muszą zasłaniać całej przeglądarki jak to jest w PS)."

I tylko dlatego uważasz, że obecny interfejs GIMPa jest dobry? Wydaje mi się, że we wszelkich programach graficznych dąży się do takiego rozwiązania interfejsu, żeby zmaksymalizpwać przestrzeń roboczą jednocześnie dając szybki dostęp do wszystkich narzędzi i opcji. I tutaj GIMP wypada fatalnie chociaż ostatnia wersja przynosi pewne (drobne) zmiany. Ja sam używam GIMPA od lat. Uważam, że jest to wspaniałe narzędzie o ogromnych możliwościach. Jednak zawsze irytował mnie jego interfejs, który po prostu zmusza do zbędnego klikania myszką. A ja jako zapalony linuksowiec klikania myszką bez uzasadnionego powodu się brzydzę:). Wystarczy, że się naklikam przy obróbce/tworzeniu grafiki ale to przynajmniej daje jakiś (mnie lub bardziej) pozytywny efekt i w rezultacie satysfakcję.

Myślę, że obok masochistów jest jescze duża liczba ludzi po prostu przekornych. Uważają, że będą bardzo oryginalni broniąc niedorzecznych pomysłów jednak brakuje im rosządnych argumentów.

Anonimowy pisze...

Nie wiem dlaczego "wyświetlaj na wierzchu" a nie "okno narzędziowe". Efekt ten sam a pozbywamy się z menadżera okien dwóch elementów.

http://dl.getdropbox.com/u/138321/screenshoty/gimposhop.png
http://dl.getdropbox.com/u/138321/screenshoty/gimposhop2.png

Anonimowy pisze...

Dużo kombinowania... za dużo jak dla mnie :-)

http://www.gimpshop.com/download.shtml

Zobaczcie co tam z tego wyszło :-)

Anonimowy pisze...

Gimpshop jest od dawna nie rozwijany. Osobiscie nawet go nie instalowalem, zrazony wieloma negatywnymi komentarzami na jego temat (widocznie bylo ich tak duzo, ze zrezygnowano z jego dalszego rozwoju).
Co do przezroczystosci paneli narzedziowych - to kwestia indywidualna i nikogo do niej nie namawiam. Mnie pracuje sie wtedy lepiej.

A co do interfejsu - mysle, ze Tobaj ma racje - tworcy GIMPa chca chyba byc przekornie i na sile oryginalni. Przy obecnym wygladzie aplikacji wystarczyloby dodac opcje montowania paneli narzedziowych w sposob podobny do mojego "kombinowania" w tym tutorialu. I wtedy kazdy moglby sobie samodzielnie wybrac jak latwiej mu pracowac. Ale nieeee... "na zlosc mamie odmroze sobie uszy!"

Anonimowy pisze...

Skoruppa - u mnie ustawienie "okno narzedziowe" nic nie zmienia - okna chowaja sie pod okno glowne i nadal mam trzy ikony na pasku zadan.

Anonimowy pisze...

a na pewno masz Gimpa w wersji przynajmniej 2.5.4?

Anonimowy pisze...

Mam GIMPa 2.6 - najnowszego.

Anonimowy pisze...

EuGene Wolfe, na jakim systemie masz Gimpa? Bo z tego co wiem ten efekt, który chcesz uzyskać działa tylko na Linuksie, na Windowsie już nie.

Anonimowy pisze...

Wiem wiem. Ubuntu Hardy. Moze nie zauwazyliscie, ale powyszy tutorial jest mojego autorstwa, pisany tak, jak zadzialal na moim Ubuntu. Niestety "okno narzędziowe" po prostu mi nie dziala - dlaczego nie mam pojecia.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety