wtorek, 21 października 2008

Historia Ubuntu, od Warthoga po Ibex (na 4 urodziny)

Autor: Adrian Nowak, 18:00, wtorek, 21 października 2008


Ubuntu, nasza ulubiona i posiadająca największą społeczność dystrybucja Linuksa, staje się powoli jednym z najlepszych systemów operacyjnych open-source w historii.

Bazujące na Debianie Ubuntu jest znaną z wysokiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności platformą, która ewoluuje z dnia na dzień wydając dwie wersje stabilne systemu każdego roku. Następne wydanie Ubuntu, Intrepid Ibex przyniesie ze sobą jeszcze większe bezpieczeństwo i przyjazny dla użytkownika interfejs.

Przenieśmy się więc w czasie i przyjrzyjmy się ewolucji tego systemu.

Ubuntu 4.10, Warty Warthog
Premiera miała miejsce we wrześniu 2004, to było pierwsze wydanie Ubuntu w historii. Była to też pierwsza wersja udostępniana przez ShipIt, które pozwala na zamawianie darmowych płyty z systemem. Zawierało wczesne wersje programów: GAIM, GIMP, środowisko GNOME, OpenOffice i Firefoksa.

Ubuntu 5.04, Hoary Hedgehog
Hedgehog to drugie wydanie Ubuntu, które zadebiutowało w kwietniu 2005. Było to pierwsze Ubuntu pozwalające na instalacje z urządzeń USB. Zawierało nowe funkcje takie jak menedżer aktualizacji, powiadamianie o aktualizacjach oraz wsparcie dla hibernacji i wstrzymania.

Ubuntu 5.10, Breezy Badger
Badger zostało wydane we wrześniu 2005 jako trzecia w historii wersja stabilna Ubuntu. Wprowadziła wiele nowych pożytecznych funkcji takich jak graficzny bootloader, narzędzie do Dodawania/Usuwania aplikacji, wybór języka systemu, wsparcie dla drukarek HP, wsparcie instalatorów OEM i integrację z serwisem Launchpad (do raportowania bugów).

Ubuntu 6.06, Dapper DrakeWydane w czerwcu 2006, Drake było pierwszą wersją Ubuntu, która zapoczątkowała 6-miesięczny proces wydawniczy i jednocześnie pierwszą wersją z przedłużonym wsparciem technicznym (LTS). W tym wydaniu wersja Live CD i zwykła płyta instalacyjna zostały przeniesione na jeden nośnik między którymi można się przełączać w ekranie startowym. Zapoczątkowano w niej również motyw Human zawierający przewagę pomarańczu nad brązem.

Ubuntu 6.10, Edgy Eft
Edgy była piątą edycją Ubuntu, której premiera odbyła się we wrześniu 2006. Zawierała lekko zmienioną wersję motywu Human, narzędzie do tworzenia notatek Tomboy i program F-spot do zarządzania fotografiami.

Ubuntu 7.04, Feisty Fawn
Feisty Fawn zaprezentowane w kwietniu 2007 było szóstym wydaniem Ubuntu. Zawierało nowego asystenta migracji pomagającego przejść użytkownikom z systemów Windows na Ubuntu. Innym godnym odnotowania dodatkiem był Compiz pozwalający na generowanie efektów 3D na pulpicie. Wprowadzono też obsługę zabezpieczonych sieci WiFi i nowe gry (Sudoku i Szachy).

Ubuntu 7.10, Gutsy GibbonJedna z moich ulubionych wersji, Gutsy Gibbon została wydana we wrześniu 2007. Ta edycja systemu zapoczątkowała trend Linuksów dla komputerów osobistych (ang. Linux-for-Desktop) ze względu na swoją stabilność i przyjazny dla użytkowników interfejs. Posiadała nawet szybką wyszukiwarkę plików na dysku, menedżer pluginów dla Firefoksa i proste w uruchomieniu Compiz Fusion (domyślnie włączone). W tym wydaniu zmieniono również nazwę komunikatora z GAIM na Pidgin.

Ubuntu 8.04, Hardy HeronJest to ósma i póki co ostatnia wersja stabilna Ubuntu. Wydany w kwietniu 2008 Heron jest drugim wydaniem LTS. Zawiera narzędzie Tracker do wyszukiwania plików, program do nagrywania płyt Brasero, klienta BitTorrent Transmission, klienta VNC Vinagre i bardzo wygodnego i świetnie wyglądającego Compiz Fusion. Zawiera też Wubi który pozwala na instalacje Ubuntu jako pojedynczy plik na partycji systemu Windows bez konieczności tworzenia dodatkowych partycji na dysku.

Ubuntu 8.10, Intrepid IbexInterpid Ibex, której premiera planowana jest na koniec października 2008 będzie już dziewiątym wydaniem Ubuntu. Jak wiadomo, będzie zawierało zaktualizowaną wersję network managera z lepszym wsparciem dla sieci 3G, Nautilus będzie posiadał obsługę przeglądania okien w zakładkach, jak również funkcję automatycznej instalacji sterowników, która już teraz działa bardzo dobrze z drukarkami. System będzie również posiadać dodatkowy ciemniejszy motyw.


Póki co, to by było na tyle. Czekamy również na Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope i mamy nadzieję, że przeniesie ona Ubuntu do następnego poziomu.


tłumaczenie za zgodą autora z: www.sizlopedia.com


Tagi:

Komentarze 19 comments
Unknown pisze...

Fajnie powspominać,czas tak szybko leci.
Dzięki!!!

patrycju5z pisze...

Male pytanie. Czemu numeracja rozpoczela sie od 4.10? Czy to z powodu wersji Debiana?

Anonimowy pisze...

4 oznacza rok, 10 miesiąc o ile pamiętam.
Wtedy nie było jeszcze debiana 4.0 ;)

Anonimowy pisze...

Zgadza się. Teraz mamy 8.10 - bo wydany w 2008, miesiącu 10-tym :)

Anonimowy pisze...

"Ubuntu, nasza ulubiona i posiadająca największą społeczność dystrybucja Linuksa, staje się powoli jednym z najlepeszych systemów operacyjnych open-source w historii."

Sory... Adrian ale z tym zdaniem zgodzić się nie mogę. Tak jak Michał napisał na swoim blogu:

http://www.michalklich.com/2008/10/20/livna-rpm-fusion/

Fedora zmienia repozytorium na RPMFusion to + instalacja niewolnych kodeków może znacznie wyprzedzić Ubuntu. A wracając do społeczności. Być może dlatego Ubuntu nie ma tak dobrego stylu graficznego. Fedora dzięki swojej społeczności przywdziewa co wersję nowe szaty.

Dobra może już zakończe na tym bo nie chce wywoływać "wojny" w komentarzach :)

Adrian Nowak pisze...

No cóż, takie jest twoje zdanie, jednak każy może mieć inne :)
PS Jest to tłumaczenie artykułu, więc nie wyrażałem tu swoich osobistych opinii.

Anonimowy pisze...

Tak patrząc na screeny coraz bardziej się rozjaśniały wystroje, aż tu wersja 8.10 z ciemnym wystrojem. Może to będzie jakieś przełomowe wydanie?

patrycju5z pisze...

Ubuntu nie jest moze szczytem wydajności, ale ma w sobie takie pakietu ktore są cholernie wartościowe dla początkujących. Poza tym strasznie fajnie wygładza czcionki. jestem grafikiem, bawię w typografie i cholernie jestem wyczulony na kwestie liternictwa. probowalem instalowac i bawic sie debianiem i OpenSuse. Zaden mimo zepraowalem na tej samej wersji gnome, to nie umialem uzyskac takich efektow wygladzania czcionki co na ubuntu :( a szkoda:/ musze sprobowac jeszcze z fedorą, moze sie przekonam.

ps. moze jakis wlasny artykul? :)

dev/mygate pisze...

partycju5z... próbowałem nakłonić adriana lecz nie wyszło ;p

ps. element prowokacji :)

Anonimowy pisze...

w sumie mógłbyś wzbogacić artykuł i dodać informację które wersje gnome'a widoczne są na zrzutach. nie używam ubuntu, więc numeracja mi wiele nie mówi, a chętnie bym sobie przypomniał zmiany jakie następowały w podstawowym widoku (czysty pulpit) gnome.a

Anonimowy pisze...

Znowu ten sam błąd. Nautilus ma zakładki od dawna. Proszę sprawdzić w menu.

Anonimowy pisze...

Wszystko fajnie tylko ten wygląd od pierwszej wersji to za dużo się nie zmienił :D

Anonimowy pisze...

jest jakas niescislosc. traf chce ze uzywam 5,10 (jestem w Rwandzie, net tu ma predkosc 1,5kbs i nie sciagne nic nowego, a akurat taka plyte znalazlem na polce) i jest juz w nim motyw Human, nawet ustawiony jako domyslny

Anonimowy pisze...

Karty i zakładki to dwie różne sprawy w Nautilusie.

Anonimowy pisze...

Ubuntu ma najładniejszy wygląd ze wszystkich dystrybucji gnu/linuksowych. Kolory są piękne, a czcionki jeszcze piękniejsze. A wygląd fedory czy opensuse? Blaaah

Unknown pisze...

O gustach się nie rozmawia ;) A jeżeli chodzi o wygląd to ubuntu można dopieścić na nieograniczoną ilość sposobów tylko trzeba chcieć :D

Anonimowy pisze...

Może i ubuntu nie jest najpiękniejsze (ta czekolada) ,ale jest stabilny. Próbowałem przeróżnych dystrybucji i muszę powiedzieć że w ubuntu zrozumiałem co to znaczy dobre wsparcie. Teraz mam ubuntu studio 8.10 i mimo że jeszcze nie jest to stabilny system to cieszy mnie i zajmuje (systemu używam do pracy).

HUU pisze...

A może wartało by zaktualizować artykuł z okazji 5 urodzin

Anonimowy pisze...

Interpid Ibex, której premiera planowana jest na koniec października 2008 ---- hmmm back to the future

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety