środa, 15 października 2008

Mark Shuttleworth o Ubuntu 9.04

Autor: Adrian Nowak, 15:15, środa, 15 października 2008


Wydanie wersji stabilnej Ubuntu 8.10 już za około dwa tygodnie, tym czasem Mark Shuttleworth ogłosił już priorytetowe zadania jakie mają być zrealizowane w następnej wersji systemu.

Konkurencyjne systemy takie jak Mac OS czy Windows postawiły dość wysoko poprzeczkę przed niektórymi aspektami Ubuntu takimi jak instalacja aplikacji czy prostota konfiguracji systemu.
W Ubuntu 9.04 deweloperzy skupią się więc głównie na ulepszaniu już istniejących funkcji i poprawie ich wydajności: "Chcemy, aby Ubuntu uruchamiało się tak szybko, jak to tylko możliwe (...).".

Kolejną ciekawą funkcją ma być integracja pulpitu z aplikacjami internetowymi. Umożliwi to na przykład korzystanie z wielu aplikacji Google, które będziemy uruchamiać tak jak normalne programy zainstalowane na dysku.

To wszystkie większe nowości jakie zdoła zauważyć zwykły użytkownik. Miejmy nadzieję, że uda się zrealizować wszystkie najważniejsze plany dotyczące Ubuntu 9.04.


Komentarze 15 comments
Krzysiek(tm) pisze...

Fakt ! Ubuntu mogło by się szybciej uruchamiac bo narazie jest kilka razy wolniejsze od Windowsa

Anonimowy pisze...

Fakt, Hardy ostatnio rozrósł się, żre mi do 650 MB RAM'u, ale działa dobrze. Jeśli mowa o prędkości uruchamiania, to Win jest kilka razy wolniejszy. Uruchomiony, załadowany system = klikam w aplikacje i ma do dyspozycji całą moc PC. W Win XP jest tak, że potrafi się załadować w 45 sek, ale tylko do ekranu logowania. Po zalogowaniu grzebie mi po dysku przez dobrą minutę ;) Ubuntu po około 1 minucie jest w pełni załadowany z nfs, screenlest, awn, compizem, programami itp.

Anonimowy pisze...

Pomimo wielokrotnych dyskusji wciąż powraca pytanie czy nowy Ubuntu dwa razy w roku nie niesie za sobą presji na wprowadzanie niezbyt potrzebnych ale za to spektakularnych nowości zamiast zwykłego udoskonalania systemu?

Szamot83 pisze...

Lukas, jak to możliwe, że "żre" Ci aż tyle ramu?

Anonimowy pisze...

AWN razem z Screenlets i dodatkami pożera około 130-150 MB. Do tego CF, Banshee, FF3 z flashem, MPlayer w tle jak słucham radia przez AerialRadio (screenlets) i mam 500MB ;) Po 14 godzinach przy 1GB RAM'u mam już 650MB. Ale nie narzekam, ponieważ system działa szybko i sprawnie, a komputer ma już ponad 6 latek.

Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

jeżeli chcą system polepszać pod kątem szybkości działania to ja jestem na tak. Do tego w końcu zmienić jeszcze wygląd całego systemu i będzie pięknie

Anonimowy pisze...

Koledzy mam głupie pytanko:):) dośćżejestem bardzo poczatkujący w sprawach komputerów to jeszcze dopiero zaczynam pracować z ubuntu.Więc jak będze wyglądac przejście do tej nowej wersji na zasadzie aktualizacji czy może jest jakis inny sposób???Wiem że pytanie trąci skrajną głupota ale musiałem zapytać :):) więc z góry przepraszam:D

sec1983 pisze...

Pojawia się informacja w menadżerze aktualizacji, klikasz na na "aktualizuj" (czy jakoś tak) i.. czekasz aż się ściągnie wszystko (ok. 700 mb) i zainstaluje... tak z 2-3 godz, w zależności od łącza, trwa cały proces.

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki sec1983:) pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Nie zauwazylem zeby windows xp uruchamial sie szybciej niz ubuntu. jest wrecz przeciwnie.

Gdyby jeszcze doliczyc czas jaki potrzebuje Windows po zalogowaniu, w którym to nie wiedziec czemu grzebie jeszcze po dysku dluzsza chwile to ubuntu bije Windows'a.

Anonimowy pisze...

Integrację aplikacji webowych z pulpitem możemy osiągnąć już teraz przy użyciu Mozilla Prism.

Anonimowy pisze...

poszukaj sobie o zarządzaniu RAM w linuksach. Żre RAM bo ma żreć. Po to jest RAM, żeby go używać.

Anonimowy pisze...

@Lukas
Ram jest po to żeby go sobie używać...
Jak masz dużo wolnego ramu to system sam sobie nim dysponuje i używa do byle bzdetów, zwalnia go jednak gdy jest potrzebny... także nie widzę problemu :)

Niewykorzystany ram = zmarnowany ram :)

patrycju5z pisze...

Niewykorzystany ram = zmarnowany ram :)

Zgadzam się w 100 procentach.

Anonimowy pisze...

jeśli tak na to patrzeć to Kubuntu 8.04 "żre" więcej RAMu niż WinXP - w tej chwili u mnie 1,8GB ;)

(z tym, że programy ok 400mb) ;p

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety