sobota, 18 października 2008

Tworzenie płyty CD-Audio z plików MP3 w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 10:00, sobota, 18 października 2008


O zaletach muzyki przechowywanej na płytach CD-Audio nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie jednak wyparte zostały one przez różnego rodzaju formaty stratnej kompresji takie jak chociażby MP3 czy WMA, które przy zachowaniu przyzwoitej jakości dźwięku zajmują kilkanaście razy mniej niż standardowy plik w formacie AudioCD. Niestety nie wszystkie starsze odtwarzacze potrafią odgrywać piosenki w formatach podobnych do MP3.

By móc się cieszyć naszą muzyką na starszym sprzęcie hi-fi musimy nagrać utwory na płytę w formacie AudioCD. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane a wszystkie niezbędne aplikacje instalują się razem z systemem Ubuntu więc zapewne macie je już na dysku.Programem posiadającym funkcjonalność tworzenia płyt AudioCD z plików MP3 jest aplikacja do nagrywania płyt Brasero.
1) Zaczynamy od uruchomienia programu z menu "Aplikacje=>Dźwięk i obraz=>Nagrywanie płyt Brasero".
2) Następnie klikamy w przycisk "Projekt Dźwiękowy".
3) W kolejnym oknie przeciągamy wybrane pliki do projektu. Po tej czynności należy chwilę odczekać, gdyż pliki są dekompresowane.

Na koniec, jeśli wszystkie pliki nie przekroczyły dopuszczalnego rozmiaru płyty, klikamy na przycisk "Nagraj..." i wybieramy dokładne parametry wypalania płyty. Tak nagrany krążek powinien bez problemu odtworzyć się we wszystkich odtwarzaczach CD.
Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

IMHO lepszy jest K3b dla KDE ;]

Anonimowy pisze...

Tylko jak ktoś używa ubuntu tudzież gnome to po kiego ma instalować biblioteki kde i obciążać sobie system jak do prostych czynności wystarczy samo brasero?

kwestia estetyki czy ktoś chce mieć jednakowy motyw czy też nie ;)

Anonimowy pisze...

Mam ja ino sugestię.
Te graficzki, co je do obrazka przytwierdzasz, to one mogą być przez kogo opretensjowane.
Jakiś osobnik przyczepić się by mógł, że niejako sugerujecie, że wasze logo Ubucentrum w programie, którego to programu zrzut ekranu zamieściliście, znajduje się.
Gdy tymczasem chcecie podkreślić, że zrzut ekranu ino z waszej strony się wywodzi; jednak na to wychodzi mylnie, jakoby prezentowany program miał coś wspólnego z waszą stroną i miał tak wasze logo (Ubucentrum).

Anonimowy pisze...

pyk nie rozumiem jaki w tym jest problem? Czy to logo dodanie na screenie coś zmienia? nie :)

Anonimowy pisze...

Problem polega na tym, że wygląda, jakby program miał już fabrycznie ustawione kurczę logo tegoż serwisu (co może być mylące i na co twórca/-y programu mogą narzekać).
Proponuję wytegować obrazek (logo) z przenikaniem, przezroczystością czy kie licho (znak wódny?) i dodać to do zrzutu; będzie wyglądało bardziej profesjonalnie i mniej myląco. Ew. jakoś poprzesuwać (np. poleceniem mv) logo w inne miejsce na obrazie, no bo tera to się (za) bardzo integruje jedno z drugim. :-)
No może się niepotrzebnie czepiam, ale wydaje mię się, że jak logo serwisu jest nanoszone na zrzut, to musi to być tak, żeby było widać, że jest właśnie tak. Hehe.
Taka uwaga formalno-estetyczna.
No ja to tak odbieram, inny może inaczej.

Anonimowy pisze...

@pyk - po części mogę Ci przyznać rację, ale język wypowiedzi to masz pokręcony :)
A Brasero to całkiem fajny programik, a od wersji 0.8 ma również edytor okładek.

Anonimowy pisze...

@pyk
Przyjrzyj się proszę załączonym obrazom. Tylko na obrazku z głównym widokiem menu brasero można by powiedzieć że logo jest 'w programie'.

Na pozostałych definitywnie widać że loga ubucentrum są w złym położeniu i najeżdżają na n interfejs programu. Więc ze spokojem uważam że jeśli ktoś ma odrobinę oleju w głowie rozpozna dodane logo.

Zresztą taka praktyka jest szeroko używana w internecie więc jak ktoś nie może się przystosować to problem leży po jego stronie a nie całego internetu.

Anonimowy pisze...

"jak ktoś nie może się przystosować to problem leży po jego stronie a nie całego internetu"
Nie denerwuj się. :-)
Nie pisałem, że to mój problem tudzież problem całego Internetu.
I ni mam nic do waszego logowego obrazka, ładnym jest on, żebyście czasem sobie tako nie pomyśleli.

Anonimowy pisze...

Nie zdenerwowałem się po prostu odniosłem się do twojej wypowiedzi ;)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety