środa, 29 października 2008

Udostępnianie folderów Ubuntu dla Windows - Samba

Autor: Adrian Nowak, 17:50, środa, 29 października 2008


Każdy, kto posiada kilka komputerów, spotkał się na pewno z problemem współdzielenia plików między maszynami. Jedyną sensowną aplikacją posiadającą taką funkcjonalność w Linuksie jest Samba. Ja swojego czasu również miałem problem z udostępnieniem określonych folderów innemu komputerowi. Pamiętam, jak długie godziny spędzone na konfiguracji Samby nie przynosiły oczekiwanego efektu. Na szczęście takie męczarnie nie są już konieczne, by móc bezproblemowo przesyłać pliki między Linuksem i Windowsem.

W nowych wersjach Ubuntu cała operacja sprowadza się do wykonania kilku prostych czynności, z którymi poradzą sobie wszyscy użytkownicy. Poniższą poradę testowałem na dwóch identycznych notebookach, z których jeden posiadał zainstalowany Windows Vista, a drugi Ubuntu 8.10.

Udostępnianie folderów zaczynamy od kliknięcia na wybrany katalog prawym przyciskiem myszy i wybrania z menu kontekstowego 'Opcje współdzielenia'. Jeśli robisz to pierwszy raz, to zostaniesz poproszony o instalację dodatkowych pakietów, a po instalacji o restart środowiska graficznego. W tym etapie wystarczy więc jedynie wykonywać kolejne polecenia instalatora.

Po ponownym zalogowaniu żaden folder nie jest jeszcze udostępniony, gdyż do takich operacji niezbędne są uprawnienia administratora. Uruchamiamy zatem Nautilusa (przeglądarkę plików) z uprawnieniami roota. W tym celu wciskamy kombinację klawiszy 'Alt+F2' i w pole tekstowe wpisujemy 'gksudo nautilus'.


W Nautilusie uruchomionym z uprawnieniami przechodzimy teraz do żądanego folderu i ponownie klikając na niego prawym przyciskiem z menu kontekstowego wybieramy 'Opcje współdzielenia'.

W oknie szczegółów udostępniania ustawiamy dostęp do plików w folderze. Jeśli udostępniamy pliki zaufanym osobom, najwygodniej przydzielić im pełne prawa do zawartości folderu. Będą oni mogli się w nim poruszać jak po katalogu na dysku lokalnym, mając możliwość edytowania, usuwania i tworzenia nowych plików.

Ze strony Ubuntu to by było na tyle. W Windowsie należy już tylko przejść do odpowiedniego katalogu nazwanego 'sieć', by przeglądać zawartość udostępnionych folderów. U mnie wygląda to tak:


Powodzenia!

Tagi: ,

Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

A jaka może być przyczyna nie działania tej funkcji nautilusa u mnie? W sieci widoczne są tylko foldery, które są wpisane do pliku /etc/samba/smb.conf

dev/mygate pisze...

a czy ktoś wie co to:
-ssh
-scp
-vnc
-tftp
-ftp
Samba ponoć nie jest dobrym rozwiązaniem, jak można poczytać w fachowych miejscach.

Anonimowy pisze...

dev/mygate
- SSH
- SCP
- VNC
- TFTP
- FTP

Samba jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli nada się odpowiednie uprawnienia, to działa bez zarzutu, jeśli nie to musisz się pomęczyć żeby to zrobić.

kangur, wpisy te są okomentowane (zaczynają się znakiem ;) i będą widoczne dopiero po usunięciu średnika i zrestartowaniu Samby.

Anonimowy pisze...

ja tylko nie rozumiem po co ta zabawa z prawami admina? jak by sie nie dało z poziomu usera tego zrobić, dziwne.

Anonimowy pisze...

To w takim razie jak zrobić, aby po użyciu nautilusa wpisy w /etc/samba/smb.conf nie były zakomentowane?

Anonimowy pisze...

A właśnie zajrzałem i do pliku smb.conf i nie znalazłem tam wpisów, które dotyczyłyby folderu, który chciałem udostępnić przez nautilusa. Coś mi chyba nie działa tak jak powinno.

Anonimowy pisze...

Jest już nowa wersja Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex na stronie ubuntu.com

Anonimowy pisze...

a ktoś wie, jak w linuksie widzieć foldery udostępnione w windows?

Anonimowy pisze...

A jak to zrobić jeśli w moim ubuntu nie mam nautilusa (pomijając fakt, że mogę sobie go zainstalować, jednak przy wybraniu go do instalacji system informuje o tym, że zajmnie on wraz z zależnościami 214(słownie dwieście czternaście)MB)?

Anonimowy pisze...

Ja w Ubuntu 8.04 robię tak, że wybieram z menu Miejsca/Połącz z serwerem i tam ustawiam jako rodzaj usługi wybieram Zasób Windows. Jako serwer podaję nazwę komputera widoczną w sieci i jako folder nazwę folderu udostępnionego na Windows.

Powodzenia

Anonimowy pisze...

xd

xd pisze...

xd

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety