wtorek, 28 października 2008

Upiększanie Ubuntu dla początkujących

Autor: Adrian Nowak, 19:40, wtorek, 28 października 2008


Podczas gdy kolejne wersje Ubuntu nie oferują żadnych ciekawych zmian w wyglądzie systemu, aż prosi się o własnoręczne dopasowanie motywu do własnych upodobań. Wbrew pozorom nie jest to wcale zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy czy mnóstwa czasu. Pokażę, jak w dosłownie kilka minut odmienić Ubuntu nie do poznania.

Mimo iż temat zmiany wyglądu pojawił się już kilka razy na tej stronie, to uważam, że warto raz na jakiś czas zmienić image systemu. Cykl artykułów o upiększaniu Ubuntu chciałbym rozpocząć od przedstawienia sposobu na zmianę jego wyglądu dla początkujących, jednak planuję również napisać kolejne artykuły z tego cyklu dla bardziej zaawansowanych. Po zakończeniu modyfikacji warto pochwalić się znajomym pięknym wyglądem swojego Linuksa, przełamując tym samym liczne stereotypy związane z tym systemem. Przedstawiony poniżej schemat graficzny został częściowo zaczerpnięty z wyglądu systemu Debian, który zmodyfikował Hadret.

Na zachętę efekt początkowy i końcowy. Tak wygląda domyślny temat Ubuntu 8.10 (po kilku dniach użytkowania :)Tak będzie wyglądał po drobnych modyfikacjach:


Zaczynamy!

Wszystkich zmian wyglądu na tym "etapie wtajemniczenia" dokonujemy z poziomu okna zatytułowanego Preferencje wyglądu. Paczki z motywami, które będziemy ściągać, zainstalujemy właśnie przy pomocy tego narzędzia. Preferencje wyglądu możemy wywołać z menu 'System=>Preferencje=>Wygląd', bądź klikając na pulpit prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierając 'Zmień tło pulpitu'.

By zainstalować nowy styl dla systemu wystarczy wybrać przycisk 'Zainstaluj' oraz wskazać miejsce pobranego uprzednio archiwum. Często zdarza się, że przy instalacji zostajemy poinformowani o błędzie w archiwum, nawet gdy jest to poprawna paczka. W takiej sytuacji należy rozpakować dany motyw i folder skompresować jeszcze raz do formatu posiadającego rozszerzenie .tar.gz .

Wystarczy w tym celu kliknąć na folder prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać 'Utwórz archiwum'.

Dostosowywanie motywu

Często zdarza się sytuacja, w której np. podoba nam się obramowanie okien, jednak nie odpowiadają ikony czy wskaźnik myszy. Takie ustawienia można korygować po zaznaczeniu wybranego stylu, a następnie wybraniu przycisku 'własne...'.

W każdej z zakładek mamy możliwość dokonania zmiany poszczególnych elementów wyglądu.

Na koniec najważniejsza wydawałoby się czynność - pobranie nowych motywów. Jest kilka dużych stron skupiających najważniejsze skórki dla GNOME. Największą z nich jest www.gnome-look.org, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy umiemy już instalować nowe tematy dla systemu, nic innego nie powinno sprawić nam problemu.

Styl GTK użyty na screenach można pobrać z deviantart.com, natomiast ikony (instalujemy je identycznie jak nowe style) pobieramy z gnome-look.org.

Tagi:

Komentarze 10 comments
Anonimowy pisze...

Taki trochę o wszystkim i o niczym ten wpis. Spodziewałem się czegoś więcej.
Zapodałeś screeny z "przed" i "po" ale żadnych nazw, czy też odnośników do nazw użytych motywów (pomijając link do Hadret'a) ;c

Anonimowy pisze...

Teraz zauważyłem linki pod nazwami stron, mylące ;)

Anonimowy pisze...

Temat GTK jest w deche! Ikony już mniej ;)

Adrian Nowak pisze...

Chciałem by ten art był wprowadzeniem "od podstaw" dla początkujących użytkowników. Trudniejsze zagadnienia opiszę w kolejnych artykułach.

Paweł pisze...

to ja się pochwalę:

elementy sterujące -> ClearLooksClassic
krawędź okna -> Linsta-Black-Plastic-Alu
ikony -> black-white

nie wiem skąd pobrane ale na pewno do znalezienia przez google

wydaje mi się jednak, xfce jest bardziej konfigurowalne pod względem dopasowania wyglądu okienek - ale to subiektywne odczucie

Anonimowy pisze...

No cóż, jak dla mnie wygląd początkowy jest 100 razy lepszy niż końcowy.

Mark pisze...

Polecam:

http://webmasterka.wordpress.com/2007/12/31/przemien-ubuntu-w-viste/

Naprawdę ładnie to wygląda :-)

Anonimowy pisze...

Ja przez przypadek włączyłem przy wyborze okna logowania tą najwyżej opcje i sys ładuje się mi w trybie konsoli i niewiem jak przełączyć się do trybu graficznego. Czy ktoś może wie jak to zrobić?

Anonimowy pisze...

Takie kiepściutkie te zmiany. Gnome może wyglądać znacznie ładniej. To kilka moich przykładów:

Ubuntu 8.04
http://fmix.pl/album/350/1

różne Linuksy z kilku ostatnich lat
http://fmix.pl/album/351/1/linux.html

Przy okazji parę zrzutów z KDE 4.x, które z wersji na wersję coraz bardziej przekonuje mnie do siebie.

http://fmix.pl/album/393/1/kde-4-1.html

Unknown pisze...

kurcze dla opornych i nieznających sie było...... no ale bez przesady..... ubuntu 9 daje to w standardzie.... szukam szanowny kolego czegoś innego

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety