
Mimo iż temat zmiany wyglądu pojawił się już kilka razy na tej stronie, to uważam, że warto raz na jakiś czas zmienić image systemu. Cykl artykułów o upiększaniu Ubuntu chciałbym rozpocząć od przedstawienia sposobu na zmianę jego wyglądu dla początkujących, jednak planuję również napisać kolejne artykuły z tego cyklu dla bardziej zaawansowanych. Po zakończeniu modyfikacji warto pochwalić się znajomym pięknym wyglądem swojego Linuksa, przełamując tym samym liczne stereotypy związane z tym systemem. Przedstawiony poniżej schemat graficzny został częściowo zaczerpnięty z wyglądu systemu Debian, który zmodyfikował Hadret.
Na zachętę efekt początkowy i końcowy. Tak wygląda domyślny temat Ubuntu 8.10 (po kilku dniach użytkowania :)

Tak będzie wyglądał po drobnych modyfikacjach:

Zaczynamy!
Wszystkich zmian wyglądu na tym "etapie wtajemniczenia" dokonujemy z poziomu okna zatytułowanego Preferencje wyglądu. Paczki z motywami, które będziemy ściągać, zainstalujemy właśnie przy pomocy tego narzędzia. Preferencje wyglądu możemy wywołać z menu 'System=>Preferencje=>Wygląd', bądź klikając na pulpit prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierając 'Zmień tło pulpitu'.


Dostosowywanie motywu
Często zdarza się sytuacja, w której np. podoba nam się obramowanie okien, jednak nie odpowiadają ikony czy wskaźnik myszy. Takie ustawienia można korygować po zaznaczeniu wybranego stylu, a następnie wybraniu przycisku 'własne...'.

Na koniec najważniejsza wydawałoby się czynność - pobranie nowych motywów. Jest kilka dużych stron skupiających najważniejsze skórki dla GNOME. Największą z nich jest www.gnome-look.org, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy umiemy już instalować nowe tematy dla systemu, nic innego nie powinno sprawić nam problemu.
Styl GTK użyty na screenach można pobrać z deviantart.com, natomiast ikony (instalujemy je identycznie jak nowe style) pobieramy z gnome-look.org.
Tagi: wygląd
Taki trochę o wszystkim i o niczym ten wpis. Spodziewałem się czegoś więcej.
Zapodałeś screeny z "przed" i "po" ale żadnych nazw, czy też odnośników do nazw użytych motywów (pomijając link do Hadret'a) ;c
Teraz zauważyłem linki pod nazwami stron, mylące ;)
Temat GTK jest w deche! Ikony już mniej ;)
Chciałem by ten art był wprowadzeniem "od podstaw" dla początkujących użytkowników. Trudniejsze zagadnienia opiszę w kolejnych artykułach.
to ja się pochwalę:
elementy sterujące -> ClearLooksClassic
krawędź okna -> Linsta-Black-Plastic-Alu
ikony -> black-white
nie wiem skąd pobrane ale na pewno do znalezienia przez google
wydaje mi się jednak, xfce jest bardziej konfigurowalne pod względem dopasowania wyglądu okienek - ale to subiektywne odczucie
No cóż, jak dla mnie wygląd początkowy jest 100 razy lepszy niż końcowy.
Polecam:
http://webmasterka.wordpress.com/2007/12/31/przemien-ubuntu-w-viste/
Naprawdę ładnie to wygląda :-)
Ja przez przypadek włączyłem przy wyborze okna logowania tą najwyżej opcje i sys ładuje się mi w trybie konsoli i niewiem jak przełączyć się do trybu graficznego. Czy ktoś może wie jak to zrobić?
Takie kiepściutkie te zmiany. Gnome może wyglądać znacznie ładniej. To kilka moich przykładów:
Ubuntu 8.04
http://fmix.pl/album/350/1
różne Linuksy z kilku ostatnich lat
http://fmix.pl/album/351/1/linux.html
Przy okazji parę zrzutów z KDE 4.x, które z wersji na wersję coraz bardziej przekonuje mnie do siebie.
http://fmix.pl/album/393/1/kde-4-1.html
kurcze dla opornych i nieznających sie było...... no ale bez przesady..... ubuntu 9 daje to w standardzie.... szukam szanowny kolego czegoś innego