czwartek, 23 października 2008

W Ubuntu 8.10 nie będzie OpenOffice.org 3.0

Autor: Adrian Nowak, 19:30, czwartek, 23 października 2008


Zespół twórców Ubuntu zadecydował, że OpenOffice.org 3.0 wydane w ostatnim tygodniu nie będzie domyślą wersją pakietu biurowego w Ubuntu 8.10. W Intrepidzie znajdziemy starszą wersję OpenOffice.org 2.4.1. Wiele osób jest niezadowolonych z tej decyzji. Toczy się też dyskusja na Launchpadzie, w której wiele osób argumentuje iż nie dołączenie OpenOffice.org 3.0 do nowego Ubuntu osłabi pozycje tego systemu.

Deweloperzy Ubuntu, mimo wszystko, argumentują swoją decyzję opóźnieniami w premierze OpenOffice.org 3.0 i zbyt krótkim czasem od wydania do dołączenia go do Ubuntu.

Colin Watson jest człowiekiem, który odegrał dużą rolę w podjęciu takiej właśnie decyzji. Serwis Tectonic zapytał go dlaczego została ona podjęta.

OpenOffice.org 3.0 nie będzie dołączony domyślnie do Ubuntu Intrepid?

Zgadza się.

Jaka będzie domyśla wersja aplikacji OpenOffice.org w Interpidzie?

OpenOffice.org 2.4.1.

Mógłbyś dokładnie wyjaśnić dlaczego została podjęta decyzja o wykluczeniu OpenOffice.org 3.0 z finalnego wydania Ubuntu 8.10?

Początkowo mieliśmy nadzieję, że dołączymy OpenOffice.org 3.0 do Ubuntu 8.10. Nasz plan zakładał, że będzie możliwa instalacja paczek równocześnie z wersji 2.4.1 (a raczej zastąpienie ich) gdy wydana została wersja beta 3.0 i RC. Niestety kilka czynników spowodowało, że okazało się to trudniejsze zadanie niż przewidywaliśmy.

Po pierwsze, plan wydania 3.0 miał drobny poślizg. Na początku Maja, wersja RC była planowana na 25 lipca a wydanie finalne na 2 września. Pod koniec lipca, wydanie wersji RC przełożono na 8 sierpnia a finalne na 16 września. W sierpniu wydanie wersji RC przesunięto jeszcze dalej do przypuszczalnego 5 września, tydzień po zamrożeniu wprowadzania nowych funkcji dla 8.10. Jeśli trzymano by się początkowego planu wydań OpenOffice, nie było by problemu, jednak w sześciomiesięcznym cyklu wydań systemu z wieloma innymi aplikacjami musimy przykładać duży nacisk na przewidywalność działania.

Po drugie, równoległe paczki mogły by zwiększyć liczbę problemów technicznych (...).
Inną sprawą jest to, że chcieliśmy się powstrzymać od dodawania czego kolwiek innego niż przetestowane wydanie OpenOffice.org i przy okazji ponoszenia odpowiedzialności za dodanie do Ubuntu 8.10 OpenOffice.org 3.0 wprowadzającego nowe bugi. Byliśmy już zbyt posunięci w rozwijaniu wersji beta i zaczynaliśmy przygotowywać kandydata do wersji finalnej, więc było już za późno.

Nauczyliśmy się, że czasem lepiej jest poczekać i promować dobrze przetestowany produkt niż próbować wcielać wszystko w ostatnim momencie. W sześciomiesięcznym trybie wydawniczym nigdy nie jest tak ciężko poczekać do wydania następnej wersji systemu. Przewidujemy, że OpenOffice.org 3.0 będzie częścią Ubuntu 9.04 (...).

Wreszcie, jedna z ważniejszych funkcji OpenOffice.org 3.0, o którą pytało wielu ludzi, czyli wsparcie dla dokumentów Microsoft Office 2007. Dzięki użyciu patcha Go-oo możliwe jest uzyskanie tej ważnej funkcji również w wersji 2.4.1.Tagi: ,

Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

No i w sumie mądra decyzja.
Lepiej dać pewny sprawdzony produkt niż niedopracowany. A zapewne OpenOffice3 zawiera wiele błędów.
Może wreszcie zmądrzeli po FF3 beta w 8.04.

Anonimowy pisze...

wsumie jesli ktos bedzie chcial oo 3.0 to sobie go i tak zainstaluje i tak. a racje ma anonim napewno jest jeszcze w nim tyle bledow, ze nie warto ryzywkoac

Bloger pisze...

to fakt bardzo dobry pomysł oo 2.4 wersja jest bardzo dobrze dopracowane korzystam z tego nr office i naprawdę niema żadnych problemów

patrycju5z pisze...

śmieszą mnie argumenty o obniżeniu pozycji. Przeciez kto bedzie chcial to sobie zainstaluje najnowsza wersje. Systemy linuksowe nie są zamkniete aby nie moznabylo wgrywac nowych lub nowszych programow, a wrecz przeciwnie :)

marcinsud pisze...

deb http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main i po sprawie

Anonimowy pisze...

W końcu plan wydawniczy określa jasno kiedy wszystkie pakiety zostają zamrożone! Nie będą czegoś dodawać na siłę kilkanaście dni przed premierą, bo mógłby wyjść bubel. Dla mnie to jest jasne i nie liczyłem OO3 w Interpidzie. A krótko po instalacji systemu dorzucę repo i po sprawie :)

Anonimowy pisze...

czego kolwiek -> czegokolwiek

Dla nas dodanie nowego repo jest proste, dla mniej zaawansowanych użytkowników niekoniecznie. Z FF to była trochę inna sytuacja, o jednak beta to beta. OO 3.o jest całkiem stabilne, jednak trudno się nie zgodzić ze stanowiskiem deweloperów, których celem jest dostarczanie systemu wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę znaczenie pakietu biurowego w każdym systemie, to rzeczywiście jedyna możliwa decyzja.

Anonimowy pisze...

Pewnie doczekamy się Ubuntu 8.10.1 ;)

Anonimowy pisze...

Niech autorzy Ubuntu lepiej zastanowią się nad tą decyzją. Programiści Fedory wprowadzają najnowsze wersje softu, i to dlatego jest ona tak popularna. Ponieważ ona jako pierwsza z niewielu wydaje najnowsze paczki w aktualizacjach.

Wersja 3 jest bardzo stabilna, nie widzę powodu aby nie instalować jej w Ubuntu.

Prawda jest taka iż autorzy Ubuntu strasznie a wręcz panicznie boją się wprowadzać nowości do swego systemu. Takie zachowanie nikogo nie dziwie to w końcu Ubuntu ono przecież musi być 'user-friendly', ale nawet z taką opinią i opóźnianiem wydawania nowych paczek, Ubuntu ma problemy techniczne ze swoim systemem.

Anonimowy pisze...

@Piotrek: chyba raczysz sobie żartować z tą popularnością Fedory? Spójrz lepiej na distrowatch.

Anonimowy pisze...

@ Zen - te wyniki mijają się z faktami. W ciągu 6 miesiący jest ok. 2000 trafień. Jeśli ta liczba odpowiada pobraniom obrazu danej dystrybucji, to oznacza tyle iż te wyniki są podrobione, ponieważ w 6 miesięcznym okresie czasu obrazy Ubuntu jak i Fedory są pobierane średnio 100 tysięcy razy.

A jeśli to jest liczba trafień na daną podstronę, to widać jak distrowach.com ma mało użytkowników.

Anonimowy pisze...

Panie Piotrek znam jednego gościa który używa linuxa Slackware tylko dlatego że nie jest 'user-friendly' jak określił Ubuntu. Ja instaluję oprogramowanie w ciągu kilku chwil a ten 'znajomy' modli się by cokolwiek zainstalować. Programiści Fedory wprowadzają najnowsze wersje softu a później modlą się by te 'najnowsze wersje softu' miały jak najmniej bugów. Lepiej poczekać niż łatać błąd który rodzi błąd.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety