wtorek, 11 listopada 2008

Dodawanie cieni do tekstu w GIMP-ie

Autor: Adrian Nowak, 18:30, wtorek, 11 listopada 2008


GIMP to ceniony przez wielu (również przeze mnie) darmowy program do obróbki grafiki. Wyglądem kreowany na podobieństwo do swojego największego konkurenta - Adobe Photoshopa. Niestety do popularnie zwanego PS-a jeszcze wiele mu brakuje, zarówno biorąc pod uwagę ilość funkcji, jak i prostotę użytkowania. Prosta czynność, jaką jest dodawanie do napisów różnego rodzaju cieni, może sprawić nie lada problem. Pokażę, jak to zrobić.

Niestety nie wystarczy zaznaczyć odpowiedniej opcji, by pojawił się cień. Mamy za to możliwość dokładnego dopasowania tego, jak owe odbicie będzie wyglądało.

Do dzieła!
1) Zaczynamy od stworzenia dowolnego obrazka. Wybieramy w tym celu z menu programu 'Plik=>Nowy' i podajemy żądaną wielkość obrazka.

2) Następnie dowolną czcionką piszemy na obrazku równie dowolny tekst. U mnie to wygląda tak:


3) Kolejną czynnością, jaką musimy wykonać, jest skopiowanie warstwy tekstu, który utworzyliśmy. Przechodzimy więc do okna edycji warstw i duplikujemy warstwę tekstu, klikając na odpowiedni przycisk (tak jak na obrazku).


4) Gdy posiadamy już dwie warstwy tekstowe zaznaczamy tę z nich, która znajduje się niżej i zmieniamy jej kolor na taki, jaki ma mieć nasz cień. W moim przypadku będzie to kolor biały, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, by wybrać czarny czy jakikolwiek inny. Gdy zmieniliśmy kolor podrzędnej warstwy, na obrazku nie powinno być jeszcze widać żadnych efektów naszej pracy.

5) Musimy teraz zaznaczyć warstwę tekstu, która ma służyć za cień, a następnie z menu GIMP-a wybrać 'Filtry=>Rozmycie=>Rozmycie Gaussa'.

W oknie właściwości rozmycia możemy dostosować wartość rozmycia cienia. Po zakończeniu klikamy na 'OK' i podziwiamy nasz tekst.

Mój obrazek wygląda teraz tak:

Jeśli cień jest niewidoczny lub jest zbyt słaby, należy zduplikować kilkukrotnie warstwę z cieniem.

Podsumowując, dodawanie cieni nie należy do najtrudniejszych, jednak po przesiadce z Photoshopa wiele osób może mieć z tym problemy.
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

A nie łatwiej wybrać Filtry → Światło i cień → Rzycanie cienia?

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście jest to prostsza metoda, ale chciałem pokazać również inny sposób, który będzie potrzebny do kolejnego how-to związanego z GIMPem.

Anonimowy pisze...

Właśnie miałem napisać to co "anonimowy".
Jeśli jest prostrza metoda, to dlaczego już na wstępie komplikować sprawy i pokazywać inną, trudniejszą?
Jeśli ma być kolejny tutorial (choociaż nie widzę większego sensu duplikowania już istniejących tutoriali na ten temat na serwisie www.gimpuj.info) to dopiero wtedy użyj potrzebnej metody.

Cień jest cieniem - i do tego służy filtr Rzucanie cienia.

skoruppa pisze...

Ajć... nie chce krytykować ale za pisanie poradników do gimpa lepiej się nie bierz ;).

Bo np. nie rozmywa się warstwy z tekstem (jeśli chcesz) bez zmiany granic warstwy. Ustaw sobie rozmycie na np 20 i zobaczysz o co chodzi.

Nie będę się czepiał jak inni, że jest niby do tego automat. Ja też wolę to wszystko ręcznie robić :D

A toturial można by zamienić na np "jak zrobić ramkę dla tekstu" bo wbrew pozorom dużo początkujących ma z tym problem bo w przeciwieństwie do photoshopa nie ma tu tu czegoś takiego jak "efekty" gdzie mogą sobie wybrać ramkę :).

O Gimpie można by książki pisać i tygodniami rozpisywać poradniki ale jak sam mi pisałeś, specem od grafiki nie jesteś więc może zostaw to takim stroną jak Gimpuj.info

A za przykład możliwości Gimpa (nie wiem czy dobrych :P) mogę podać nowy szablon mojego bloga, przy którym sobie dłubie od dłuższego czasu
http://dl.getdropbox.com/u/138321/new_lay.jpg

Anonimowy pisze...

@skoruppa - nie zapisuj lay'a w JPEGu bo sam widzisz że ulega kompresji, no chyba że masz źródła XCF to się nie czepiam :)

Co złego? Ikonki z Gnoma, to nie za dobra alternatywa, choć do topu pasuje świetnie. Druga sprawa kolory, tu wedle uznania tło świetnie ale wypełnienie mogło by być na trochę inny :)

Pamiętaj że nie chcę wszczynać dyskusji :) Co złego to nie ja :P

patrycju5z pisze...

Nie wiem czy mogę się wtrącić w layout kolegi skoruppa, ale delikatnie zasugerowałbym ponowną pracę nad światłami, odstepami wzgledem wszystkich elementów. Np odstepy od marginesow, od ramek, od brzegów, od kresek dzielcących i oczywiscie od wieksze odstepy miedzy wierszami tekstu. Tekst głowny za bardzo zlewa sie z tlem. Nagłowki z lewej są tak jakby z innej bajki :) To chyba tyle. Poza tym podobają mi sie kolory :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety