sobota, 29 listopada 2008

Geany? Oczywiście!

Autor: Enlik, 15:39, sobota, 29 listopada 2008


Jak wieść gminna niesie, jest wiele edytorów tekstowych na Linuksa. Niewiele jest jednak takich, które łączą zalety szybkości, użyteczności i wygody obsługi. Chciałbym zaprezentować program Geany - edytor dla programistów. I nie tylko.


zaczynamy
Geany dostępny jest w repozytoriach Ubuntu. Pakiet nosi nazwę geany. Aby go zainstalować, wpisujemy w konsoli:
sudo apt-get install geany
lub używamy do tego Synaptica lub aptitude.

pierwsze uruchomienie
Program uruchamiamy wybierając Aplikacje -> Programowanie -> Geany.
Domyślne ustawienia są rozsądne - na początek nie trzeba nic konfigurować. Jak widać, interfejs jest dość skromny, jednak nie znaczy to, że aplikacja nie zawiera użytecznych funkcji. Wiele programów może pozazdrościć tej przejrzystości!

Geany - wszechstronny program

budowa okna
Po lewej stronie znajduje się pasek boczny z dwiema zakładkami: Symbole i Dokumenty. Co zawierają i do czego służą, każdy widzi. Ciekawszy jest pasek dolny. Na szczególną uwagę zasługują zakładki: Kompilator (można tu zapoznać się z komunikatami przy kompilacji), Brudnopis (dla wszelakich notatek) i Terminal, w którym można uruchamiać dopiero co skompilowane programy (i nie tylko) - bardzo wygodne rozwiązanie.

obsługa błędów kompilacji; podpowiadanie składni

pierwszy program w Geany
(Zakładam, że masz zainstalowany program gcc.)
Klikamy na strzałkę obok ikony "Nowy", wybieramy "C source file". Do funkcji main dopisujemy printf("witaj, Geany\n"). Tekst programu powinien wyglądać mniej więcej tak:

#include <stdio.h>
int main(int argc, char** argv)
{
printf("witaj, Geany\n");
return 0;
}

(resztę możemy usunąć). Przechodzimy na początek pliku i nad linią #include... wstawiamy datę (Edycja -> Wstaw datę -> [dowolne pole]). Musimy teraz zamienić tę linię w komentarz. W tym celu z menu Edycja wybieramy Format -> Komentuj linie. Wiersz z datą nie jest kompilatorowi do niczego potrzebny, jednakże chciałem pokazać tę użyteczną funkcję. Można też zaznaczyć wiele linii i zamienić je w komentarz jednocześnie.
Teraz przyszedł czas na "zbudowanie" programu.
Wybieramy kolejno: Zbuduj -> Zbuduj. Jeśli kompilacja zakończyła się sukcesem (można to wyczytać z zakładki Kompilator u dołu okna), możemy uruchomić program: klikamy na opcję Wykonaj z menu Zbuduj. Powinno się wyświetlić okno z naszym programem. To wszystko!

uruchomienie programu we wbudowanym terminalu ("ręczne"); kolorowanie składni

wybrane funkcje
Przede wszystkim Geany jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE - ang. Integrated Development Environment), co oznacza, że jest zaprojektowany głównie z myślą o tworzeniu oprogramowania. Zawiera zatem funkcje, takie jak: kolorowanie składni (również plików konfiguracyjnych, HTML, XML, skryptów powłoki...), dopełnianie kodu, wyświetlanie podpowiedzi, lista funkcji, klas itp., obsługa programu make, inteligentne wyszukiwanie/zamienianie ciągów - także z użyciem wyrażeń regularnych, automatyczne wcięcia tekstu, obsługa i konwersja między różnymi sposobami kodowania znaków (UTF, ISO itp.) czy chociażby wstawianie i usuwanie znaczników komentarzy.
A wszystko w prostym, intuicyjnym interfejsie. Zwróćcie uwagę na menu Pomoc -> Skróty klawiaturowe. Skróty ładnie opisane w jednym poręcznym okienku. Genialne!
Geany zużywa mało zasobów, startuje szybko i ma niewiele zależności (wymaga jedynie GTK+).
Te cechy powodują, że może służyć nie tylko programistom, webmasterom, lecz także wszystkim innym, którzy potrzebują lekkiego i wygodnego, a zarazem potężnego narzędzia do edycji plików. Tekst ten powstał właśnie w Geany. :)

ustawienia
Do ustawień wchodzimy przez Edycja -> Preferencje (ctrl + alt + p). Na co warto zwrócić uwagę?
- w zakładce Interfejs, w polu Panel boczny można wyłączyć wyświetlanie bocznego paska, jeżeli nie jest nam potrzebny (odznaczamy dwie pierwsze opcje)
- zakładka Pasek narzędzi
- zakładka Edytor, pole Wcięcie - przydatne dla programistów
- zakładka Edytor, pole Opcje -> Zawijanie wierszy - czy wolimy przewijać tekst w pionie, czy w poziomie :)
- zakładka Narzędzia, pole Polecenia -> Akcja kontekstowa: jeśli wpiszesz tam firefox http://www.google.pl/search?q=%s, to w oknie edytora po kliknięciu prawym przyciskiem na wybrany wyraz i wybraniu Akcja kontekstowa, otworzy się karta Firefoksa prezentująca wyniki wyszukiwania danego wyrazu
- zakładka Szablony: można tu zdefiniować informacje o sobie używane np. w funkcji Edycja -> Wstaw komentarze -> Wstaw nagłówek pliku
- zakładka Skróty klawiszowe - gdy komuś nie odpowiadają domyślne
- zakładka Terminal, pole Wykonywanie programów we wbudowanym terminalu: żeby programy (Zbuduj -> Wykonaj) uruchamiały się bezpośrednio we wbudowanym terminalu, nie z użyciem programu xterm, co może być wygodniejsze.

podsumowanie
W podsumowaniu napiszę jedno: polecam zapoznanie się z programem Geany. Być może stanie się on twoim ulubionym IDE, czy po prostu ulubionym edytorem plików tekstowych.
Geany?
Oczywiście!

strona domowa: http://www.geany.org/
Komentarze 8 comments
marines pisze...

geany znalazłem jakieś 5 tygodni temu gdy szukałem jakiegoś wygodnego linuksowego edytora c++ z F9 do kompilatora (przy okazji olimpiady informatycznej). muszę powiedzieć że jest kapitalny :) ma to co jest mi absolutnie potrzebne, nie ma zbędnych funkcji i jednocześnie zapakowany jest w bardzo elegancki i prosty interfejs :)

Rudy pisze...

Tą samą funkcjonalność prezentuje gedit po włączeniu kilku wtyczek

Anonimowy pisze...

Czy da się w tym edytorze reformatować kod?

Unknown pisze...

A da się w Geany ustawić inne kolory edytora? Bo wolę ciemne kolory (w gedit używam schematu Oblivion) - wygodniejsze dla mnie.

Enlik pisze...

Nie wiem, czy istnieje inna metoda, ale można zrobić to ręcznie.
Trzeba skopiować (np. dla formatu C++) /usr/share/geany/filetypes.cpp do /home/[użytkownik]/.geany/filetypes i pozmieniać co trzeba.
Do wynajdowania kolorów można się posłużyć funkcją tego programu (narzędzia/wybór koloru lub na pasku narzędzi ikona kolor).

Unknown pisze...

No wychodzi na to że innej metody nie ma. Gdyby ktoś chciał ciemne kolory to znalazłem gotowe schematy: http://code.google.com/p/geany-dark-scheme/

Wrzucamy to do /home/[użytkownik]/.geany/filedefs (nie /home/[użytkownik]/.geany/filetypes) i możemy cieszyć oczy ciemnymi barwami edytora (zwłaszcza w nocy :D).

Anonimowy pisze...

Geany jest genialne i uzywam go rowniez pod winda (choc skonfigurowanie IDE do pracy z fpc i minigw jest sporo trudniejsze). Jedyne czego mi w nim brakuje to wbudowany step by step debuger, bez niego jednak dosc czesto trzeba odpalac dev-cpp pod wine.

Unknown pisze...

Jak dla mnie w Geany brakuje jeszcze porządnego managera projektów, który bo pozwalał m.in. na ustawienie opcji kompilatora / makefile dla projektu, a tak jeżeli Makefile jest w innym folderze niż głowny to trzeba kombinować...

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety