piątek, 7 listopada 2008

GRUB - wygodna edycja w KDE z KGRUBEditor

Autor: Adrian Nowak, 19:40, piątek, 7 listopada 2008


GRUB to bardzo ważna część systemu. Bez niego nie możliwe byłoby uruchomienie systemu czy przełączanie się między kilkoma już zainstalowanymi. Ustawienia GRUB-a znajdują się w pliku tekstowym, którego ręczna edycja jest niezbyt wygodna. W takich przypadkach łatwo się pomylić i usunąć nie ten wpis, o który nam chodziło, w efekcie czego system po restarcie nie uruchomi się prawidłowo. W dalszej części artykułu przedstawię program, który uczyni edycję ustawień GRUB-a dziecinnie prostą.

Zanim zaczniemy się zagłębiać w funkcje KGRUBEditora może się rodzić pytanie: dlaczego właściwie opisuję tu aplikację dla KDE? Otóż Ubuntu to nie tylko GNOME. Nie powinniśmy zapominać, że istnieją też inne edycje tego systemu, takie jak Kubuntu czy Xubuntu. Obecnie instalacja nowego środowiska graficznego sprowadza się do wydania kilku poleceń w konsoli, więc myślę, że nic się nie stanie, jak będę tu opisywał programy dla innych pulpitów. Przedstawiony tu program, podobnie jak inne typowe aplikacje dla KDE, można również uruchamiać z poziomu GNOME, jednak wiąże się to z większym użyciem pamięci operacyjnej podczas korzystania z takich programów.

Po krótkim wstępie przejdźmy do instalacji programu. Robimy to wpisując w konsoli:
sudo apt-get install kgrubeditor

Po instalacji, skrót do programu znajduje się w menu 'Programy=>Narzędzia systemowe=>KGRUBEditor'.


Obsługa programu nie należy do najtrudniejszych. Jedyną barierą, jaka może być ciężka do pokonania przez początkujących, jest język angielski aplikacji.

Wiele przydatnych funkcji programu znajdziemy w zakładce 'Tools'.

W tym oknie mamy możliwość utworzenia lub przywrócenia kopii zapasowej GRUB-a. Funkcja ta bardzo przydaje się, gdy zechcemy trochę poeksperymentować. Dodatkowo możemy uzyskać tu aktualny podgląd pliku konfiguracyjnego GRUB-a.

W bardzo ciekawe funkcje obfituje również zakładka 'Options'. Z jej poziomu bez problemu ustawimy hasło dostępu do GRUB-a, ustawimy tło obrazkowe czy dokładnie dopasujemy kolory w GRUB-ie.


Podsumowując, w programie KGRUBEditor każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy parę kliknięć, by uczynić start systemu o wiele ciekawszym. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że również kilka kliknięć może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie uruchomić systemu.

Tagi: ,

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

W tym poście pojawił się właśnie pewien problem. Może właśnie zamiast przypadkowo wybierać czy piszemy o dany problemie z punktu widzenia Gnome'a czy KDE, może warto zawsze przedstawić instrukcje dotyczące ich obu (może nawet Xfce). Na pewno wtedy sprawa była by prosta i nie było by wyliczanki "trafię, nie trafię" w swoją powłokę. Zdaję sobie sprawę, że wymaga to trochę więcej pracy ale może warto?

Nie piszę tego komenta, żeby krytykować ale żeby serwis był jeszcze lepszy bo nie ukrywam, że jestem stałym czytelnikiem. Pozdrawiam ekipę!

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście pisanie o aplikacjach dla każdego środowiska graficznego przy każdym temacie było by co najmniej problemowe. Raczej nie da rady tego zrobić. W zamian planuję więcej recenzji aplikacji dla alternatywnych dla GNOME pulpitów.

Pozdrawiam

Unknown pisze...

Nie wiem w czym problem z aplikacjami KDE i Gnome. Tak naprawde nie ma wiekszego znaczenia czy uruchomimy aplikacje KDE pod KDE czy pod Gnome'em. Uzytkownicy w ogole nie musza sie tym przejmowac - niech wgrywaja na co maja ochote :)

Jesli zas chodzi o sugestie, zeby przedstawiac zawsze opisy dla obu srodowisk - ciekawy pomysl, jednak wymaga zbyt duzych nakladow pracy.

Anonimowy pisze...

przydało by sie coś takiego pod Gnome.

Adrian Nowak pisze...

Dla GNOME jest QGRUBEditor którego opiszę tu kiedy indziej.
Pozdrawiam

Tomaas Hara pisze...

Z KDE jest taki problem że po niego mają fajne programy :-). Amaroka2 ostatnio nie udało mi się zainstalować pod Gnoma...a chciałbym. Z tego co wiem wymaga KDE ale jeszcze nie wiem czy chce na nie przejść. Dlatego pozostałem przy wersji 1.4. ...K3B Też jest programem mnie najbliższym a próbowałem już wszystkie.

Enlik pisze...

Dla GNOME jest coś takiego, jak startupmanager.
źródło
o programie
Ma trochę inne zastosowania niż KGRUBEditor, ale może warto zobaczyć.

Anonimowy pisze...

QGRUBEditor jest na gtk+?

marcinsud pisze...

@panmusk
a co aplikacja, dla gnoma nie może być napisana w qt? przecież nie ma żadnego problemu biblioteki qt to parę MB. Trzeba odróżniać wymaganie kdelibs od qt bo to nie jest to samo jak niektórym się wydaje

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety