środa, 26 listopada 2008

Konwertowanie filmów dla telefonu Sony Ericson K800i w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 17:30, środa, 26 listopada 2008


Każdy nowoczesny system operacyjny powinien bez zarzutu współpracować z najnowszymi urządzeniami przenośnymi. Niestety wiele urządzeń takich jak telefony czy odtwarzacze multimedialne pod Linuksem wciąż sprawują się bardzo słabo. Na szczęście Ubuntu posiada to czego nie mają inne systemy operacyjne - znakomitą społeczność, która wciąż pracuje nad rozwiązywaniem problemów innych użytkowników. Tym razem przedstawiam artykuł obrazujący krok po kroku procedurę konwertowania filmików tak by dało się je oglądać na popularnym telefonie Sony Ericson K800i.


Poniższy tekst jest autorstwa czytelnika Lemef lemef@tlen.pl i został opublikowany za jego zgodą.

1) Instalacja kodeków


Otwieramy terminal (Aplikacje->Akcesoria->Terminal). Wpisujemy:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
Teraz musimy dodać klucz:
sudo apt-get install medibuntu-keyring
Aktualizujemy listę repozytoriów:
sudo apt-get update
Instalacja kodeków:
sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-ffmpeg libxine1-ffmpeg libdvdread3 w32codecs

Kodeki tak samo jak na Windowsie są niezbędne do konwertowania. W Ubuntu nie ma kodeków w repozytoriach, ponieważ w niektórych krajach takich jak USA, kodeki są nielegalne. Na szczęście w Polsce możemy ich używać.

2) Instalacja Avidemux


Następny krok to instalacja programu Avidemux. W konsoli wpisujemy:
sudo apt-get install avidemux

Po instalacji uruchamiamy program, możemy to zrobić na jeden z trzech sposobów:
  • 1. Naciskamy ALT + F2, wpisujemy avidemux i naciskamy ENTER.
  • 2. W konsoli wpisujemy avidemux i naciskamy ENTER.
  • 3. Uruchomienie z menu: Aplikacje->Dźwięk i obraz->Avidemux(GTK+)
Pojawia nam się takie okienko:


3) Konwertowanie

Naciskamy przycisk 'Otwórz' i wybieramy nasz film, który chcemy skonwertować. Z Video wybieramy: MPEG-4 ASP (lavc). Naciskamy Filters potem na Resize i wpisujemy dane tak jak na obrazku i naciskamy OK.


Następnie wybieramy Resample fps, wpisujemy 23,976.

Jeżeli chcemy jeszcze dodać napisy do filmu naciskamy na Subtitles. Wybieramy format napisów jakich mamy. Następnie naciskamy przycisk Zamknij. Z Audio wybieramy ACC (FACC) i format MP4.

Na koniec naciskamy przycisk Zapisz. TERAZ BARDZO WAŻNE!!!
Plik musimy nazwać + dopisać rozszerzenie. Np. NaszFilm.mp4.

Po zakończeniu procesu konwertowania możemy już skopiować film na nasz telefon SE K800i.

Tagi: , ,

Komentarze 14 comments
Anonimowy pisze...

Można też bezpośrednio z menu "Auto" wybrać ostatnia pozycję "IPOD (mpeg4)", ale zawsze należy zdefiniować rozszerzenie pliku jako mp4 (jest to standard zgodny z odtwarzaczami IPOD). Konwertować można np. filmy z YouTube, które przeważnie są tam zapisywane w formacie flv.
Operacja, z tego co wiem działa na większości SE od modelu 600 w górę (dotyczy daty produkcji), czyli na k550i, w880 itp. też powinno działać.

Tomaas Hara pisze...

Adrian ty zawsze masz wyczucie w tym co mi chodzi po głowie :-) Super teraz powrzucam filmiki na komórkę mojej dziewczyny. Poproszę jeszcze o poradę jak to teraz wrzucić na moją tj. Samsung Z720 :-).

(Odtwarzacz wideo MPEG4 / H.264 / AMR) szczególnie jeśli chodzi o ten dźwięk w AMR'ach.
No i tam jest jeszcze problem z Micro SD.
Ni cholery nie można zapisać na tym draństwie. Może wie ktoś jak to zrobić?.

skoruppa pisze...

Działa, nawet dobrze, ale na tak zachowanych opcjach mój k770i nie wyrabia. Po prostu za wolny procesor :P Muszę niestety pogarszać specjalnie jakość aby nic nie ścinało.

Anonimowy pisze...

Publikując materiał dostępny publicznie w Internecie warto pamiętać o szczegółach. Stwierdzając z przekonaniem iż jedynie Ubuntu ma świetną społeczność jest delikatnie mówiąc nietaktem w stosunku do reszty projektów FLOSS. Lubię i szanuję Ubuntu ale do takiego stwierdzenia na pewno nie posunął bym się.

Anonimowy pisze...

A nie prościej tak?
http://media-convert.com/pl/

Anonimowy pisze...

a mencoder by nie potrafił?

Jaro pisze...

najlepszy do konwertowania? ffmpeg no przecież! to podstawa do wszystkiego! przestarzały? może... ale jak na nim sie wszystko właściwie opiera?
Ja polecam właśnie to :) I mimo ze nie ma (albo ja sie nie interesowałem?) nakładek graficznych to konwertuje świetnie i tak jak sie chce :)

Tomaas Hara pisze...

Działa. Zarówno na K800i jak i na moim Samsungu Z7200.

Anonimowy pisze...

rzeczywiście bardzo popularny 'śmiech na sali'

Anonimowy pisze...

W sumie to działa to też na wszystkich Sony Ericssonach. I pewnie na kilku innych Samsungach etc. Mam na myśli to że zadziała na Samsung G600, SE C702, itd.

marcinsud pisze...

warto zaznaczyć że w tym kroku z rozdzielczością warto ustawić taka, jaką ma telefon, bo niektóre starsze modele se filmów w takiej rozdziałce już nie wyświetlają.

Anonimowy pisze...

mencoder -ofps 24 -of lavf -lavfopts format=mp4 -af lavcresample=48000:channels=1 -vf-add harddup -vf-add scale=320:-2 -oac lavc -ovc lavc -lavcopts aglobal=1:vglobal=1:acodec=libfaac:abitrate=128:vcodec=mpeg4:vbitrate=384:keyint=25 -subfont-text-scale 4 -subcp cp1250 -sws 9 plik.avi -sub plik.txt -o plik.mp4


To rozwiązanie które mnie jeszcze nie zawiodło :)

Abrams pisze...

Dzięi wielkie za ten artykuł, posiadam ten telefon i do tej pory wszystko konwertowałem na windzie

Chemikk pisze...

Na szczęście Ubuntu posiada to czego nie mają inne systemy operacyjne - znakomitą społeczność, która wciąż pracuje nad rozwiązywaniem problemów innych użytkowników.

Co to tekst? Co ma Ubu czego nie ma Mdv? Brzmi dla mnie jak propaganda jakaś...

A swoją drogą Lemef ;) fajny art ;)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety