środa, 19 listopada 2008

Odtwarzanie wideo z platformy Onet.tv w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 16:00, środa, 19 listopada 2008


O problemach związanych z odtwarzaniem wideo z różnych serwisów internetowych w Linuksie słyszymy na każdym kroku. Na dobrą sprawę nikt nie podał gotowego rozwiązania, z którego użytkownicy Linuksa mogliby skorzystać. Będę się więc co jakiś czas starał umieszczać tu informacje o tym, jak uruchomić wideo w różnych serwisach. Na pierwszy ogień pójdzie Onet.tv, gdyż od niego zaczął również na swoim blogu o Fedorze Piotr Godlewski.

Problem z odtwarzaniem wideo jest powodowany głównie przez różne formaty stosowane w internetowym przekazie. O ile nie ma problemu z formatem Flasha (.flv) stosowanym na przykład przez YouTube, to już film zakodowany w Windows Media Video (.wmv) może nastręczyć wielu nieprzyjemności. Jeszcze gorzej sprawa przedstawia się w przypadku plików zabezpieczonych technologią DRM. Na chwilę obecną nie słyszałem, by komuś udało się obejrzeć taki materiał w Linuksie.

Przy odtwarzaniu plików z Onet.tv niezbędne będzie wykonanie dwóch czynności. Po pierwsze, musimy zainstalować wtyczkę dla przeglądarki Mozilla Firefox, dzięki której będziemy mogli połączyć ją z odtwarzaczem VLC. Jeśli nie posiadamy VLC, to zostanie on automatycznie zainstalowany. Wpisujemy więc w konsoli:
sudo apt-get install mozilla-plugin-vlc

Samo zainstalowanie wtyczki na niewiele jednak się zda, bo gdy odwiedzimy stronę platformy Onet.tv, wykryje ona przeglądarkę i system, z jakiego odwiedzamy serwis. Rzecz jasna użytkownicy Linuksa nie są witani optymistycznym hasłem. Dowiadują się jedynie, że serwis nie jest dostępny dla ich systemu. By to zmienić musimy nieco sfałszować informacje, które przeglądarka wysyła do odwiedzanych stron. Posłuży nam do tego dodatek User Agent Switcher, który możemy pobrać stąd (tylko dla Firefoksa).

To by było na tyle, jeśli chodzi o platformę Onet.tv. Teraz wystarczy już tylko wejść na stronę z wybranym wideo i z menu Firefoksa wybrać "Narzędzia=>User Agent Switcher=>Opera 9.2 (Windows Vista)".
Komentarze 17 comments
Anonimowy pisze...

Dziwne. Ja nigdy nic nie robilem ze swoim Ubuntu 8.10 aby ogladac filmy na stronach WWW, jedyne co to z rozpedu przy instalacji mplayera zainstalowalem takze plugin do firefoxa.

Teraz z ciekawosci wszedlem na onet.tv i przywital mnie (zamiast napisu ze nie obsluguja mojego systemu) filmik - wystarczylo kliknac ikonke play i bez VLC w systemie, a takze bez modyfikacji naglowka przegladarki bez problemu zaczal sie odtwarzac. To samo powtorzylem z kilkoma innymi filmikami, a wniosek jest taki ze na Ubuntu + mplayer + mplayerowa wtyczka do FF standardowo onet.tv chodzi

Anonimowy pisze...

A ja zwyczajnie olewam Onet. Jest tyle serwisów informacyjnych, że nie zamierzałem i nie zamierzam kombinować. Skoro Onet olewa użytkownika Linuksa to ja olewam Onet.

Anonimowy pisze...

Witam ja korzystam z ubuntu 8.04 i potwierdzam to co pisał dexter. Nie potrzeba robić na onecie takich jaj żeby coś obejrzeć.

Anonimowy pisze...

Proszę na następny strzał wziąć internetową telewizję polską, czyli itvp.pl

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście, ja mam Ubuntu Studio 8.10 i sprawdziłem, działa. Ale pare dni temu na Onecie w coś kliknąłem i pojawiło się coś w rodzaju: "Prawdopodobnie używasz systemu innego niż Jedyny Słuszny..." i postanowilem Onet bojkotować tak jak pewna partia pewną stację TV :)

Anonimowy pisze...

Na stronie TVP jest napisane:

Wymagania techniczne

System operacyjny:
Legalna wersja Windows XP/SP2, 2003, Vista oraz odtwarzacz Windows Media Player v10 (wraz z zalecanymi aktualizacjami) lub v11

Przeglądarka:
Internet Explorer 6 lub nowszy, Firefox 2 lub nowszy, Safari 3

Łącze internetowe:
W przypadku oglądania filmu online (streaming) łącze o minimalnej rzeczywistej przepustowości 512 kb/ps.


Jak widzę takie coś to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto płacić abonamentu. Ja nie placę bo i nie mam telewizora, ale cala ta TVP to dla mnie jedno wielkie zlodzejstwo.

Anonimowy pisze...

Z iTVP na Ubuntu nie ma żadnych problemów o ile nie jest to ".wmv" zabezpieczone DRM tak jak np. w przypadku Londyńczyków. DRM... grrr ... kolejny powód aby nie płacić abonamentu. Choć może też jest tak, że pieniądze z abonamentu na iTVP nie idą. Bo np. TVP Sport i TVP Kultura NIE DOSTAJĄ ani złotówki z abonamentu. Ale to też byłby powód aby nie płacić abonamentu, bo zanaczyło by to że kasa idzie ścierwa M jak Miłość i programy z pseudogwiazdami, z których telewizja próbuje zrobić jakąś elitę.

Anonimowy pisze...

Może prawnicy i/lub UOKIK powinni się tą sytuacją zainteresować?
Dla mnie jest to nielogiczne, że te serwisy tak postępują, skoro nie ma żadnych technicznie przeszkód, by oglądać te filmiki na Linuksie (wyłączając materiały zabezpieczone "cudnym" DRM) - chyba, że ktoś coś komuś za to zaoferował...

Jako użytkownicy Linuksa i wolni konsumenci takim praktykom powiedzmy stanowcze NIE!

ffatman pisze...

Rozszerzenie Firefoxa Mediaplayerconnectivity jest tym, czego uzywam na klopotliwych Win/WMP stronach.

Anonimowy pisze...

Ja również olewam serwisy, które faworyzują ten Jedyny system. W ten sposób właśnie zrezygnowałem z usług pewnego biura maklerskiego po tym jak na moim kompie zagościł Pingwinek.
Co do onetu, z ciekawości włączyłem teraz bo na ogół tego nie oglądam, i mogę potwierdzić to co kilka osób przede mną napisało, że na Ubuntu 8.04 działa z wtyczką mplayer-plugin bez zmieniania User Agenta. Ale marna jakość strasznie tych materiałów (nie wiem jak wyglądają pod Windowsem ale jeżeli tak samo to straszne to badziewie jest).

Anonimowy pisze...

jak juz sa poblemy to z wideo ze sportem na onecie to ta ich platforma to pikus , opisz prosze jak sport uruchomic z wiadomosci sportowych

Anonimowy pisze...

osobiście korzystam z http://wp.tv/ i http://www.interia.tv/ gdyż jest dobra jakość materiałów, bez problemów się odpala pod xubuntu 8.10 (flash), a gdzie nie mogę skorzystać bezproblemowo jak np. onet.tv to po prostu nie korzystam.

Anonimowy pisze...

A czy działają wam np materiały z www.tvncnbc.pl?
To jest akurat dla mnie dość ciekawa sprawa. Na Ubuntu 8.04 poprzez mplayer-plugin działało trochę niepłynnie.
Natomiast w domu na desktopie mam Minta 5.0 i filmy się płynnie bezproblemowo odtwarzają w Totemie. Próbowałem teraz w Totemie już na Ubuntu 8.10 i nie działa w ogóle.

Anonimowy pisze...

Czy ktoś korzysta z programu GMLive? Na http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=832821&highlight=gmlive jest nawet ".deb". Umożliwia łączenie się z sopcastem bez żadnych ceregieli.

Anonimowy pisze...

A może ktoś opisze jak wejść z kamerką na chat internetowy na interi. Potrzeba tam zainstalować odpowiedni program, który jest pod Windowsa a pod linuxa cisza.

cezaryece pisze...

Ja mam Kubuntu 8.04 amd64 i wtyczkę mplayera - nie odtwarza ani onetu ani www.tvncnbc.pl. Może problem a architekturą 64-bit? Bo jeszcze niedawno nawet natywnego flasha nie było na 64-bitowe systemy...

Anonimowy pisze...

www.tvncnbc.pl = drm :/

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety