sobota, 1 listopada 2008

Przycinanie i łączenie materiału wideo w Ubuntu cz. 2 - Blender

Autor: Adrian Nowak, 12:30, sobota, 1 listopada 2008


Kolejną część kursu obróbki wideo w Linuksie chciałbym poświęcić Blenderowi. Potrafi on między innymi łączyć, skalować czy przycinać obraz filmowy. Być może wydaje się dziwne, że będziemy używać do tego celu aplikacji znanej wszystkim jako jeden z najlepszych programów do modelowania obiektów 3D i tworzenia animacji. Cóż, Blender to prawdziwy kombajn multimedialny pozwalający na niemal dowolne modyfikowanie obrazu. Nauczymy się korzystać z kilku podstawowych funkcji.

Interfejs Blendera nie należy do najprostszych, jednak po dłuższym kontakcie z programem docenimy jego potencjał pozwalający ukryć setki opcji na niewielkiej powierzchni. Mam nadzieję, że dzięki licznym screenom nikt nie będzie miał problemu z wykonaniem kursu.

Zacznijmy od zainstalowania Blendera. Znajduje się on w domyślnym repozytorium Ubuntu, więc wystarczy w tym celu wpisać w konsoli:
sudo apt-get install blender

Gdy Blender znajduje się już na dysku warto postarać się o materiał filmowy, który poddamy obróbce. W naszym kursie za przykład posłuży krótki filmik zawierający obraz nagrania czynności wykonywanych na pulpicie. Przed uruchomieniem Blendera radzę też wyłączyć efekty Compiz-Fusion gdyż zakłócają one poprawne wyświetlanie aplikacji.

Zaczynamy


Blendera uruchamiamy z menu "Programy=>Grafika=>Blender". Po starcie programu zmieniamy środowisko pracy na sekwencję filmową. W tym celu zmieniamy w menu opcję '2-Model' na '4-Sequence'.


Czas na dodanie materiału wideo. Robimy to wybierając ze środkowego menu "Add=>Movie".Wskazujemy wybrany plik i klikamy na 'Select movie'. Gdy film zostanie zaimportowany, do wskaźnika myszy zostanie dodany symbol filmu, który należy ustawić w początku osi sekundowej. Wygląda to mniej więcej tak:

Jak widać w podglądzie obrazu (prawa górna część okna), film został przeskalowany do nieodpowiedniej wielkości. Należy to zmienić w prawej dolnej części menu. Wybierając rozmiar filmu, jaki chcemy otrzymać. Skoro już tu jesteśmy, należy zmienić format pliku wyjściowego na AVI Jpeg.

Przycinanie i zmiana położenia klipów

Nasz film jest już dodany. Ustawiliśmy już odpowiednią wartość i format pliku wyjściowego. Czas teraz na usunięcie wybranych scen z filmu.

Położenie klipu zmieniamy klikając na jego środek prawym przyciskiem myszy po czym wciskamy literę G. Jeśli najpierw klikniemy na jedną ze strzałek znajdujących się na krawędziach filmu, a następnie wciśniemy G, będziemy mogli w prosty sposób obciąć początek lub koniec filmu.

Dzielenie filmu na fragmenty wykonujemy poprzez kliknięcie na wybrany fragment filmu (jednak nie na sam symbol filmu) tak, by pionowa zielona linia znalazła się w miejscu podziału. Następnie zaznaczamy dany obiekt i wciskamy klawisz K. Odcięty fragment filmu możemy usunąć klikając na niego przyciskiem X.Rendering filmu


Gotowy materiał filmowy należy już tylko wyrenderować. Przedtem jednak trzeba ustalić długość filmu i zaznaczyć niezbędne opcje. Na początek zaznaczamy
'Do Sequence'. Długość filmu ustawiamy sugerując się suwakiem widocznym pod filmem. U mnie wygląda to tak:Na koniec wystarczy wcisnąć przycisk "ANIM" a film zostanie zrenderowany do pliku w katalogu /tmp/.

Tagi:

Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

W każdym arcie, jeżeli jest to np. cz.2 powinien byc odnośnik do cz.1 ...

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki, nie wiedziałem że w blenderze można edytować filmy. Jeżeli możesz to prosił bym o rozwinięcie tego tematu !

Adrian Nowak pisze...

Planuje jeszcze jeden artykuł o wideo w Blenderze.

Unknown pisze...

Nom da się w Blenderze edytować filmy ja do tego akurat go nie używam ale chciałbym żebyś zwrócił uwagę na composition nodes, można w nim naprawdę zaszaleć z efektami ;], ale na razie do efektów wizualnych Blender nadaje się średnio, od wersji 2.5 można spodziewać się istnych fajerwerków w tej materii.
Mimo wszytko żeby docenić możliwości Blendera trzeba nie lada wiedzy, ale życzę wszystkim miłego zagłębienia się w ten program ;]

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety