sobota, 8 listopada 2008

SubEdit - instalacja w Ubuntu przez WINE

Autor: Adrian Nowak, 19:50, sobota, 8 listopada 2008


SubEdit to jeden z najlepszych dostępnych na rynku programów do edycji napisów. Dzięki niemu bez problemu przesuniemy czas tekstów, zmienimy ich format, współczynnik FPS, kodowanie znaków i wiele innych rzeczy. Posiada niemal wszystkie opcje edycji napisów, jakie można sobie wymarzyć. Niestety autor nie pomyślał o stworzeniu wersji programu dla Linuksa. Pewnie i bez tego ma dużo pracy z tworzeniem świetnej aplikacji, którą udostępnia za darmo. Dla nas jednak to nie będzie zbyt duża przeszkoda, by korzystać z SubEdita. Pokażę, jak uruchomić go z wykorzystaniem WINE.

1) Na początek należy zainstalować WINE, który pozwala na uruchamianie aplikacji z Windowsa na Linuksie. Robimy to wpisując w konsoli:
sudo apt-get install wine
2) Krok drugi to pobranie i instalacja samego programu SubEdit. Ja pobrałem instalkę stąd, jednak wykorzystanie innego źródła powinno przynieść ten sam efekt. Program instalujemy niemal identycznie jak w Windowsie. Niestety SubEdit nie zechce się uruchomić po takiej instalacji. W WINE brakuje po prostu jednej z bibliotek, która jest dostępna w Windowsie.

3) Następny krok może być zaskakujący. By uruchomić SubEdit w Ubuntu należy zainstalować patcha dla Windows Vista. Można go pobrać stąd. Dodatkowy instalator uzupełni nasz "sztuczny system" o biblioteki niezbędne do uruchomienia programu.

Tak spreparowany WINE i SubEdit powinny już bez problemu się uruchamiać.


Miłego edytowania napisów! :)
Komentarze 19 comments
szojer pisze...

Szkoda tylko, że filmów nie odtwarza ;)

Anonimowy pisze...

No właśnie, żadnego filmu nie mogę w tym odtworzyć :/ Szkoda.

Adrian Nowak pisze...

Do odtwarzania są inne programy ;)

Anonimowy pisze...

A znasz jakiś z takimi funkcjami jak SubEdit? Jak tak to podziel się wiedzą ;)

skoruppa pisze...

"z takimi" - może sprecyzuj :)

Anonimowy pisze...

Głównie chodzi mi o dopasowywanie napisów, pozycji obrazu itp. :)
Normalnie używam Mplayer`a, ale jakoś cienko :P

Anonimowy pisze...

Polecam smplayer ... możliwość przesuwania napisów o wiersz w locie ,zwalnianie przyspieszanie itp + miło rozwiązane opcje video

Naprawdę świetna nakładka na mplayera do tego całkiem ładnie spolszczona.

Co do napisów po co SubEdit ?? nie lepiej Subtitle editor ? http://home.gna.org/subtitleeditor/

Anonimowy pisze...

ja uzywam subtitleeditor i jestem bardzo zadowolony, program z repo, ale bardzo funkcjonalny i ma mozliwosc podgladu obrazu

Anonimowy pisze...

//Normalnie używam Mplayer`a, ale jakoś cienko :P

Hehe dokumentacja się kłania (bo opinia o mplayer wynika raczej z niewiedzy), napisy bardzo szybko można synchronizowac y i g.

Anonimowy pisze...

Panowie na stronie tego programu czyli http://subedit.com.pl/ w dziale downolads jest wersja dla linuxa na samym dole jeszcze osobiście tego nie testowałem.

Anonimowy pisze...

Zamiast bawić się z Wine, proponuję zainteresować się, moim zdaniem rewelacyjnym, Subtitle Composer.

Anonimowy pisze...

gdyby chociaż potrafił odtwarzacz to byłby jakikolwiek sens instalowania subedita, na Linuksa jest multum dobrych programów do edycji napisów nawet z podglądem, zaczynając od SubtitleComposer, przez SubtitleEditor, Gnome-Subtitles kończąc na Ksubtile czy Ksubeditor
panowie, po co sobie utrudniać życie

Unknown pisze...

"Niestety autor nie pomyślał o stworzeniu wersji programu dla Linuksa"
Moim zdaniem wyjątkowo tym razem mylisz się, Adrian. SubEdit rzeczywiście nie jest dostępny na Linuksa, ale Artur Sikora stworzył aplikację na Linuksa (jsubedit), która pozwala na edycję napisów. Polecam oficjalną stronę aplikacji SubEdit i dział download ;)

Anonimowy pisze...

jsubedit ma ze sto lat i (wymaga QT2!!). Kiedyś pisalem w tej sprawie do autora, aby stworzyć subedit player dla Linuksa, ale odpisał mi, że implementacja nie jest prosta (albo wtedy nie była) i wersji dla Linuksa (odtwarzajacej filmy) nie będzie.

Teraz, gdy nastała era QT4 byłoby to bardziej prawdopodobne, ale trzebaby cały program przepisać od nowa zapewne.

Anonimowy pisze...

Ps. Subedit można też zainstalować przez Cross Over Linux (jako nie wspierany program), a następnie zainstalować z bazy COO WMP6.4, który jest niezbędny do odtwarzania filmów przez Subedit.

Testowałem ten patent z jakies 2 lata temu i film był oddtwarzany, ale wydajność była fatalna (pełny ekran był nieużywalny)

Być może teraz jest inaczej....

Unknown pisze...

Hmmmm .... m.in. z powodu subedita musze czasem odpalic xp, na upartego pewnie da sie go uruchomic ale po co? W koncu jest mplayer. IMHO czesc funkcji dot. dopasowania proporcji obrazu i napisow w zadnym innym programie nie jest tak prosta i intuicyjne jak w subedit. Przydaje sie czasem przy wyprowadzeniu obrazu na tv out - zreszta jest to bolaczka linuxa w przypadku kart intel'a - brak sterowania dopasowaniem panelu. Watpie aby Artur pisal teraz program od zera dla linuxa jak ktos potrzebuje to brac sie do roboty ;-) W koncu ten program napisal jeszcze student P.Cz. ....

Paweł pisze...

przjrzałem komentarze i chyba nikt nie wymieniał
Gnome Subtitles
http://gnome-subtitles.sf.net
Ksubtitle
oba z podglądem video

Anonimowy pisze...

@Paweł

to chyba słabo z twoim czytaniem :)

Anonimowy pisze...

tylko subedit ma cos takiego jak geometryczne dopasowanie napisow czyli jak masz napisy o jakims dziwnym fps to zamiast sie meczyc nie potrzebnie w 2 klikniecia zrobisz napisy wystarczy na poczatku filmy zatrzymac film i na koncu i po sprawie

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety