niedziela, 16 listopada 2008

Wormux czyli darmowe Wormsy dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 12:30, niedziela, 16 listopada 2008


Dziś chciałbym poruszyć nieco luźniejszy temat, a mianowicie odpowiednik bardzo znanych Wormsów - Wormux. Nie od dziś wiadomo, że komputery nie służą jedynie do pracy. Każdemu co jakiś czas potrzebna jest odrobina rozluźnienia - chociażby po to, by wrócić do pracy z nową energią i pomysłami. Wormux jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

W Wormuksie toczy się walka między maskotkami reprezentującymi darmowe oprogramowanie. Dostępne są drużyny takie jak penguin, gnu, firefox czy wilber. Cała zabawa toczy się w świecie 2D stylizowanym wyglądem na świat kreskówek. Zasady rozgrywki są banalnie proste - zniszczyć drużynę przeciwnika. Gracze do wyboru mają wyrafinowane techniki ataku i bogate uzbrojenie. Kto zrobi ze swojego ekwipunku lepszy użytek i szybciej upora się z innymi drużynami, zostanie zwycięzcą.

Mimo iż potrzeba odrobiny strategii by wygrać, gra jest - jak to określają sami twórcy - "masową zagładą", w której tura po turze każdy użytkownik musi zadać jak największe szkody wrogom.

Gra jest rozpowszechniana za darmo na licencji GPL, więc by ją zainstalować, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy w konsoli wpisać:
sudo apt-get install wormux
Po instalacji uruchamiamy grę z menu 'Programy=>Gry=>Wormux'. Po uruchomieniu przywita nas przejrzyste menu główne w języku polskim:


Do wyboru mamy znane z większości gier tryby: gra z innymi przeciwnikami (realnymi), gra z komputerem (w fazie rozwojowej) a od wersji 0.8 Wormux oferuje też grę przez sieć. Zmiana trybu wyświetlania grafiki czy uruchamianie na pełnym ekranie działają u mnie w 100% dobrze. Moją uwagę zwrócił fakt dużej liczby map dostępnych w grze, dzięki czemu używanie programu tak szybko się nie nudzi.


Tym jednak, co najlepsze, jest oczywiście sama rozgrywka. Tutaj gra wypada bardzo dobrze. Widać dużą dbałość o szczegóły i wygląd. Po grze poruszamy się mniej więcej tak samo, jak w popularnych Wormsach, co powinno ułatwić zadanie osobom znającym ten produkt. Mimo iż Wormux oferuje dość dużo funkcji, przełączanie się między nimi jest bardzo intuicyjne. Już po kilku minutach obcowania z grą można nauczyć się jej kompletnej obsługi.


Podsumowując, Wormux dzięki zastosowaniu miłej dla oka kolorystyki i bajkowych postaci wydaje się być świetną propozycją dla dzieci. Sceny w grze nie należą do drastycznych, żadna z postaci nie uroni też ani kropli krwi. Jednym słowem - polecam.
Komentarze 8 comments
Anonimowy pisze...

Gram, gram. Szkoda tylko, że brak obsługi myszki - wszystko klawiszami trzeba robić.

Anonimowy pisze...

Mnie jakoś ta gra nie przekonuje, wolę staruszka Worms armagedon. Szkoda tylko że nie działa dobrze pod WINE. Zresztą z gier OS to jedyna która mnie wciągnęła na dłużej to Battle of Wesnoth

Anonimowy pisze...

glabek94: "brak obsługi myszki, wszystko trzeba klawiszami robić" A nie powinno być raczej: wszystko trzeba klawiszami myszki robić? Chyba coś Ci się pomyliło. :)

Anonimowy pisze...

hedgewars sto razy lepsze :] I mozna zawsze z kims pograc po seci :]

Anonimowy pisze...

Prawdziwi chardkorowi chakierowie grają tlko w skorcza, a zamiast monitora używają igłówki ;)

Anonimowy pisze...

Zdecydowanie lepsza gra jest Hedgewars, lepiej wszystko wyglada - pewnie dla tego, ze jest to absolutny klon Wormsow :)

Wojciech Urbański pisze...

Wormux jest niezły, ale tak jak poprzednicy mówili - hedgewars imho bije go na głowę. Jest bardziej tradycyjny, a te jeże są takie słodkie ;). Jednak i przed jednym id rugim wiele pracy aby dorównać wormsom ;).

Anonimowy pisze...

Hedgewars (http://www.hedgewars.org/) jest o tyle lepsze że posiada już AI i nie trzeba mieć kolegi, aby se popykać kilka partyjek. Wormux się dopiero rozwija i wiele mu jeszcze brakuje, ale jest na dobrej drodze -pzdr.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety