czwartek, 18 grudnia 2008

Bezpieczne usuwanie sprzętu w Ubuntu - Ejecter

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 18 grudnia 2008


Zapewne wszyscy świetnie kojarzą funkcję bezpiecznego usuwania sprzętu z systemów z rodziny Windows. Jest to bardzo przydatna funkcja pozwalająca na sprawdzenie, czy wybrane przez nas urządzenie nie jest wykorzystywane przez żaden inny program i czy akurat nie jest na nim nic zapisywane. Pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji uszkodzenia pików.

Niestety, póki co nie ma w Ubuntu domyślnie funkcji bezpiecznego usuwania sprzętu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ręcznie ją zainstalować. Wystarczy pobrać pakiet z serwisu getdeb.net i postęþować tak, jak z każdą inną paczką DEB.

Program uruchamiamy z menu "Aplikacje=>Akcesoria=>Ejecter". W panelu GNOME powinna się pojawić ikonka umożliwiająca bezpieczne usunięcie wybranego urządzenia. Z tego co zaobserwowałem, aplikacja ma też widoczne wady. Otóż po usunięciu urządzenia Ejecterem dany nośnik jest nadal dostępny w systemie i można z niego normalnie korzystać. Gdy jednak będziemy chcieli po raz drugi usunąć dane urządzenie, program odmówi nam posłuszeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc Ejecter jest bardzo przydatnym narzędziem, które może nam oszczędzić problemów z naszymi plikami. Program wymaga jednak dopracowania, gdyż w obecnej formie wciąż mamy możliwość uszkodzenia naszych danych.

Tagi:

Komentarze 13 comments
EuGene Wolfe pisze...

Czyli mówiąc krótko - program jest, ale na niewiele się nie przyda. I tak trzymać.

Paweł pisze...

używam Narzędzie do montowania dysków 2.24.1 jako applet - tam można odmontować urządzenie, jak coś go używa to mamy komunikat o tym :)

Daniel pisze...

Czy nie wystarczy kliknąć "Odmontuj wolumin"?

Anonimowy pisze...

Mi tez się wydaje że wystarczy opcja Odmontuj wolumin.....

Unknown pisze...

też miałem to napisać. jeśli ubu ma zbuforowane jakieś dane w pamięci, które mają trafić na pendrive'a to w momencie odmontowywania trafiają na dysk przenośny. potem pojawia się dymek, że można zabrać pendrive'a.

Adrian Nowak pisze...

Wygląda na to, że ta aplikacja jest rzeczywiście średnio przydatna :)

Anonimowy pisze...

yelonek: też o tym pomyślałem, zawsze tak robię i do tej pory nie miałem problemu utraty danych.

P.L. pisze...

"Niestety, póki co nie ma w Ubuntu domyślnie funkcji bezpiecznego usuwania sprzętu."
Przydało by się przed napisaniem najpierw to sprawdzić. Jeśli czegoś nie ma w tym samym miejscu co w windowsie to nie znaczy, że tego nie ma ;)
Jeśli komuś nie wystarczy ikona na pulpicie to może otworzyć Nautilusa - po prawej stronie w 'Położenia' obok nazwy zamontowanego dysku jest ikonka.

Anonimowy pisze...

Widzę, że wszyscy piszą o dyskach i innych tego typu rzeczach, a ktoś mi powie jak bezpiecznie usunąć flash bluetooth albo słuchawki na USB itp.

Anonimowy pisze...

Rozumiemy że na słuchawki wgrywasz pliki ;)- Nie ma takiej potrzeby.

Unknown pisze...

ejecter nie dziala poprawnie w 8.10, w hardy heron dzialal rewelacyjnie. W 8.10 w nautilusie jest zintegrowany ejecter - macie po prawej obok nosnika jego ikone,

szyna21 pisze...

Oczywiście w Nautilusie istnieje opcja "Odmontuj wolumin", ale trzeba przyznać, że taki sposób jest nieraz wygodniejszy - wszystko w jednym miejscu. :)
Sam jednak program nie działał u mnie zbyt dobrze, więc zainstalowałem pakiecik media-applet, który pojawił się niedawno na http://www.getdeb.net. Można go dodać lub usunąć z panelu GNOME w dowolnym momencie i działa bardzo dobrze.

Anonimowy pisze...

Ja używam apletu o nazwie "media-applet" i jest niesamowity. A co w nim takiego niesamowitego. Najważniejsza funkcja tj. odmontuj bo inaczej czeka nas suprice ;D Ktoś wyżej wspomniał o funkcji "odmontuj" w nautilusie, ale zapomniał o jednym małym problemie. Jeśli używamy własnych paczek z ikonami, to często po odmontowaniu ikona urządzenia nie zmienia wyglądu co bardzo irytuje i trzeba ponownie kliknąć prawym klawiszem w celu sprawdzenia. Są do tego też komunikaty dzięki notify-send, ale u mnie nie wiem czemu na 2 PC nie działa. To co potrafi w/w aplet zaprezentuje na fotce -> http://tnij.com/p2ft

Pozdrawiam lukas

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety